MEB, Alan Değişikliğine Sıcak Bakmıyor. Çünkü...

Alan Değişikliği Yapılacak Mı ? Atama bekleyen yüz binlerce öğretmenlerde alan değişikliği yapılmasını istemiyor. Çünkü alan değişikliği sistemi ile branşlardaki norm açık durumları değişiyor. Durum böyle olunca da yıldan yıla zaten dalgalanma yaşayan atamalar iyice belirsiz oluyor. Atama bekleyen 400 bine yakın öğretmenden büyük bir kısmı dengelerin değişeceği gerekçesi ile alan değişikliği konusuna karşı çıkmaktadır

MEB, Alan Değişikliğine Sıcak Bakmıyor. Çünkü...
04 Kasım 2015 Çarşamba 17:10

Alan değişikliği isteyen öğretmenler ise mezuniyet alanı dışında çalıştıkları için   büyük sorunlar yaşadıklarını  ve uzman olmadıkları  alanlarda çalıştıkları için  yıprandıklarını ve bu yüzden eğitimde kalite sorununu yaşadıklarını iddia etselerde , atamalarının yapıldığı zaman bu konuda her hangi bir serzenişte bulunmayıp atandıktan sonra bu konuda talepte bulunmaları ,atama bekleyen öğretmenler tarafından  samimiyetsizlikle karşılanıyor çünkü bir branşta  onbinlerce atama bekleyen öğretmen varken , atanmış   öğretmenlerin atama konusunda kendilerine  destek olması gerekirken , bu tutumları ile atanmalarına engel olduklarını düşünmektedirler.


Yaptığımız araştırmalara göre  Alan değişikliğinin yapılmasını isteyen branşların başında sınıf öğretmenleri geliyor ve sınıf öğretmenleri ; Fizik, Kimya, Tarih,Sosyal Bilgiler, Coğrafya,Sosyal Bilgiler , Felsefe gibi branşlara geçmek istiyorlar fakat şu an Türkiye genelinde  400 bin atama bekleyen öğretmen varken ve ilgili branşlarda  MEB'in çok sayıda öğretmen ihtiyacı olmadığı gibi her branştan on binlerce öğretmen atama beklerken    yapılacak olan bir alan değişikliğinde atama bekleyen öğretmenlere haksızlık olacağı ve bu konuda mağdruyetler yaşanacağından ötürü  MEB'in  alan değişikliğine sıcak bakmadığını biliyoruz ve geçmiş yıllarda 4+4+4 sistemine geçişte norm fazlası olan öğretmenlerin mağdur olmaması için  diplomaya esas ve yan alanlara göre değişikliği yapıldığını fakat şu an mevcut durumda alan değişikliği isteyen öğretmenlerin bir mağduriyetin olmadığı ve şu an yapılacka alan değişikliği ile atamay bekleyen öğretmenlerin mağdur olacağından ötürü  önünüzde ki, süreçte alan değişikliği yapılmayacağını tahmin etmekteyiz. 

Son olarak sitemize yoğun olarak gelen iletilerde, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun Alan Değişikliği olacak yönünde açıklamaların olduğu belirtilsede  Genel Müdürün veya başka  bir MEB yetkilisinin   Alan değişikliği yapılacak diye bir açıklamasına rastlamadık sadece Genel Müdür Hamza AYDOĞDU'nun  twitter hesabı üzerinden Alan Değişikliği konusunda illeriyen süreçte bir açıklama yapılacağı   açıklaması bulunmaktadır. Haberimizde de belirtiğimiz üzere  mevcur bir Alan Değişikliği durumunda   atama bekleyen öğretmenlerin mağdur olmasında ötürü Bakanlığın Alan Değişikliğine Sıcak bakmadığını bir kez daha hatırlatıp bu konuda  MEB yetkililerinde yapılacak resmi bir açıklamayı hep beraber  bekleyeceğiz.
Not: Haberi yayına aldığımız dakikalarda Alan Değişikli konusudan Türk Eğitim Sen  Genel Başkanı İsmail KONCUK'un konu ile ilgili açıklamasına göre Alan değişikliği konusunda MEB'in açıklama yapacağı yönünde ki paylaşımda bulundu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.