Öğretmenler için 30 Eylül tarihi değişmedi

Öğretmenler için 30 Eylül tarihi değişmedi

Öğretmenler için 30 Eylül tarihi değişmedi
23 Mayıs 2016 Pazartesi 20:58

 Sevgili okurlarımız her yıl aynı sorunu yaşıyoruz aynı döneme denk gelen;

1- Öğretmenlerin 2016 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu,
"Öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

"İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır."

Öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme işlemleri 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

İl içi yer değiştirmelerde 3 yıl şartı aranmayan durumlar
İl içi ve il dışı yer değiştirmelerde öğretmenlere zorunlu hizmet uyarısı
2- Zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan personelin yani eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışında kalan personelinin il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu,
"Son çalıştığı kurumda 31 Mayıs tarihi itibariyle 3 yıl hizmeti olan öğretmen dışındaki eğitim çalışanları tayin başvurusunda bulanabilecek. 10 Tercih hakkı bulunan memurların atamalarında öncelik hizmet süresi olacaktır. Duyurular, İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacaktır."

Zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan personelin yani eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışında kalan personelinin il içi isteğe bağlı yer değiştirme işlemleri 12.10.2013 tarih ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğe göre yapılmaktadır.

3- Öğretmenlerin 2016 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyurusu,
"Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

"Yer değiştirme başvuruları 16-22 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar 27 Haziran 2016 tarihinde yapılacak; ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri ise 28 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır."

Öğretmenlerin il dışı isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

Bu üç yer değiştirme işlemlerini kamuoyu birbirine karıştırıyor. Bu duyurular birbirinden bağımsız duyurulardır. Her biri kendi duyurusundaki ve yönetmeliğindeki hükümlere göre neticelendirilmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerinde esas alınan tarih 30 Eylül Memurların (Öğretmen dışındaki diğer personelin) yer değiştirmesinde esas alınan tarih ise 31 Mayıs. Bunlar tamamen birbirinden ayrı tarihler ve yer değiştirme duyuruları.

MEB'in kafa karışıklığını gidermek için tüm yer değiştirmelerde ayrım yapmaksızın 31 Aralık tarihini baz alması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.