UZMANLARIN SON UMUDU BAŞBAKAN!

Bir dizi açılış ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu gün Van'da bulunan Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğluna Van'da görev yapan Eğitim uzmanı arkadaşlarımız derneğimizin hazırlamış olduğu ekteki bilgi notunu iletmişlerdir.

UZMANLARIN SON UMUDU BAŞBAKAN!
13 Mart 2016 Pazar 14:42

Bir dizi açılış ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu gün Van'da bulunan Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğluna Van'da görev yapan Eğitim uzmanı arkadaşlarımız derneğimizin hazırlamış olduğu ekteki bilgi notunu iletmişlerdir.

Tüm Üyelerimize duyurulur

SAYIN BAŞBAKANIM

KONU:

14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ya eklenen (Geçici Madde) 10/3. Maddesiyle görevden alınarak Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı yapılan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri.

ORTAYA ÇIKAN MAĞDURİYET:

14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ya eklenen (Geçici Madde) 10/3. Maddesiyle ekli (3) sayılı listede anılan kadrolara atanmış sayılan personelin yeni kadrolarına atanmış sayıldıkları tarih itibarıyla eski kadrolarına ilişkin olarak en son ayda aldıkları aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarının (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır); yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarından fazla olması hâlinde aradaki fark tutarı, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi utulmaksızın fark kapanıncaya kadar ayrıca tazminat olarak ödenir. Atanmış sayıldıkları kadro unvanlarında isteğe bağlı olarak herhangi bir değişiklik olanlarla, kendi istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir.” Denilmektedir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl milli Eğitim Müdür Yardımcılığı Kadrosundan statü olarak çok daha geride olan Şahsa bağlı Eğitim uzmanlığı kadrosuna atanmış sayılarak maaş ve özlük haklarımızda Eğitim Uzmanı seviyesine indirilmiştir. Eğitim Uzmanlarının maaşları bizim en son aldığımız Maaş Tutarına ulaşıncaya kadar maaşlarımızın hiçbir kaleminde hiçbir artış yapılmayarak ”Maaşlarımız 6528 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Dondurulmuştur”. Aynı Kanunla görevden alınan M.E. B. Merkez Teşkilatında çalışan Şube Müdürlerinin özlük hakları verildiği halde İlçe Milli eğitim müdürleri ile İl Müdür Yardımcılarının özlük haklarında bir değişiklik yapılmayarak 6528 Sayılı Kanun uygulanarak mağduriyetimiz devam etmektedir.

ÇÖZÜM:

Kuşkusuz idarenin yöneticileri görevden alma inisiyatifine büyük saygı duyuyoruz ve hiçbirimiz aynı görevde sürekli kalma eğiliminde değiliz. Ancak 6528 sayılı kanunla görevden alınanlar arasında mali ve özlük hakları dondurulan İl Müdür yardımcıları ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri olarak tek kesimiz ve nitekim T.C. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın 2014 / 88 Esas, 2015 / 68 Karar sayılı ve 13.07.2015 tarihli kararında iptal gerekçesi olarak gösterilen;

1-Kazanılmış hakların korunmaması,

2-Hukuki güvenlik ilkesinin çiğnenmesi,

3-Mevcut kadrolar (Eski Görev Yaptığımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kadroları) iptal edilmeden uygulamanın yapılması ile doğan mağduriyetimiz (özlük, idari ve itibari haklarımızın elimizden alınması) Anayasa Mahkemesi tarafından tespit edilmiş olmasına rağmen, bu durum halen devam etmektedir.

Sayın Başbakanım;

Maaşları dondurulan tek kesim bizleriz, bunun hiçbir kesim veya kurumda örneği bulunmamaktadır. Bu durum hem vicdani hem de hukuki olmadığı gibi zatıâlinizin adaletine inanıyor ve güveniyoruz.

Dolayısıyla mali ve özlük haklarımızın iade edilmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından hazırlanıp Başbakanlığımıza gönderildiği söylenen kanun tasarısının ivedilikle TBMM genel kuruluna gönderilmesi ve yasalaşmasının sağlanması hususunda

Tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına arz ederiz.

UEYDER

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.