2015 - 2016 MEB Bursu Kimlere Verilir Şartları Nelerdir? - Meb öğretmenlik Bursu Hakkında Bilgi

2015 - 2016 MEB Bursu Kimlere Verilir Şartları Nelerdir? - Meb öğretmenlik Bursu Hakkında Bilgi Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile haberimizde yayınlanmıştır.ilk beş tercihinde kazanan 1845 öğrenciye burs verilecektir. Resmî Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

2015 - 2016 MEB Bursu Kimlere Verilir Şartları Nelerdir? - Meb öğretmenlik Bursu Hakkında Bilgi
03 Mart 2016 Perşembe 11:30

2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bakanlığımızca belirlenen programları (branşları), ilk beş tercihinde kazanan 1845 öğrenciye burs verilecektir.Resmî Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

Bakanlığımız bursu, 06/03/2004 tarih ve 25394 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5102 sayılı Kanun ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Yönetmelik çerçevesinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecektir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ilan edilecektir.Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, Bakanlığımızca belirlenen öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarının karşısında (Tablo 4’de MEB sütunu) gösterilmiştir.

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar aranacaktır.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) 22 yaşını geçmemiş olmak (1993 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),

3) Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,

4) ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarının Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa (burs verilmesi planlanan branşların olduğu eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,

5) Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,

6) ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.