Bakan Selçuk'tan dikkat çeken mesajlar: Kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dünya üzerindeki teknolojinin gelişimi ve rekabete dikkati çekerek, "Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz" dedi. Selçuk, "Bu toplantının adına biz 'bulma konferansı' dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi'den beri, 1610'dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor" diye konuştu.

Bakan Selçuk'tan dikkat çeken mesajlar: Kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım" ifadelerini kullandı.


2023'e Doğru Türkiye Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"nda Selçuk, dünyadaki büyük ülkelere ve eğitim reformunda başarılı olan ülkelere bakıldığında büyük liderliklerle eğitim projelerinin başarılı olduğunu anlattı.

Açılışta, yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı Bal filmindeki Yusuf'un okuldaki öğrenme sahnelerinin yer aldığı bölüm izletilen konferansta Bakan Selçuk, salonda bulunan Kaplanoğlu'na teşekkür ederek konuşmasında Yusuf karakterine atıflarda bulundu.

Selçuk, liderliğin izinde meseleye sahip çıkılması halinde karamsarlık ve eksikliklere rağmen Türkiye için çok güzel bir ufuk gördüğünü dile getirerek, "Türkiye'nin şimdiye kadar ortaya koyduğu birçok başarıyı eğitimle taçlandırmasının zamanı geldi" dedi.

"ARTIK BULALIM"

Ziya Selçuk, "Bu toplantının adına biz 'bulma konferansı' dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi'den beri, 1610'dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor. Artık bulalım. Bulduğumuz şey aslında aslında olduğumuz şey. Dolayısıyla bulmakla olmak arasındaki ilişkiyi biz kurduğumuzda zaten meselenin çok büyük bir kısmı çözülmüş olacak. Biz bulmak için buradayız ama bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için de buradayız. Yaptığımız işe bir sual sorduğumuzda, 'yaptığımız iş daha çok taklitle mi, ezberle mi yoksa tahkikle mi ilgili?' Bunun yanıtı ortaya konduğunda zaten bizim fotoğrafımız da çıkmış olacak" şeklinde konuştu.Salonda çok farklı meslek gruplarından insanların bulunduğunu hatırlatan Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz biraz araştırma için, sorgulama için, akıl için, kalp için buradayız. İyi ki buradasınız. Eğitim sadece eğitim değildir. Çünkü eğitim antropolojidir, nörobilimdir, biyolojidir, ilahiyattır, felsefedir."

"KIYAMETİ KOPARMAMIZ LAZIM EĞİTİMDE"

Salonda bulunanların iltifata ihtiyacı olmadığını, gruba bir isim verilmesi gerekirse "Bir şey yapma grubu" denileceğini dile getiren Selçuk, şunları kaydetti:

"Bizim bir şey yapmamız lazım. Dahi, üstün zekalı insan sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var, başka bir anlayış, başka bir yarış, başka bir bilim ve teknoloji var. Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz. Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım. Sadece gelecek için değil şimdi için bir şey yapmamız lazım. Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim çocukları şimdiye uyandırmaktır. Eğer şimdiye uyanmazsanız gelecek tasavvurunuz olmaz. Bizim şimdiye uyanmamız lazım. Çocukları uyandırmamız lazım."

"SİVRİ AKILLARA İHTİYACIMIZ VAR"

Bakan Selçuk, Türkiye'nin problemlerinin büyük olduğunu bu sebeple sorunların çözümü için "sivri akıllara" ihtiyaç duyduklarını bildirdi.


"Ortak akıldan uzaklaşıp ezberleri bozmamız lazım" diyen Selçuk, "20 kişinin 18'inin ortak karar kıldığı bir ortak akıl bizim problemimizin çözümü değildir. Bizim problemimiz öyle devasa ki bizim sivri akıllara ihtiyacımız. Orta akıl ortalama akla götürür ortalama problemler söz konusuysa... Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Çünkü bizim derdimiz büyük. 'Biz' olmak istemiyoruz. Eğer 'siz, biz' derseniz bu zımni olarak 'onlar' demektir. 'Biz' diyen birisi varsa 'onlar' diyordur. 'Biz' olmayı aşıp hepimiz olmak durumundayız" değerlendirmesini yaptı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 9 ay Önce

Once egitim birin atadigi liyakatsizlardan ve basarisizlardan kurtulun gerisi kendiligindrn gelir

Sanık Uzman
Sanık Uzman - 9 ay Önce

Sayın bakanım sizden öncekiler kıyameti kopardı. İl Müdürleri, Müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Okul Müdürleri haklarında hiçbir işlem yapılmadan havuz kadroya alınarak mağduriyetler yaratıldı. Haklar verilmedi kısıtlandı. Sizden beklentinin kıyameti koparmak isterken yeni mağduriyetler doğmasın. Zira kıyamet demek yıkım demek. Saygılarımla.

Zafer
Zafer - 9 ay Önce

Tek tipçi, ilkel kemalizmin resmi ritüellerini yeniden hortlatmakla zaten ne tür bir kıyametin kopacağı belli oluyor. Ne hikmetse tüm ileri görüşlü dediklerimiz eninde sonunda gelip dogmatik kemalist ezberleri kırmızı çizgi kabul ederek kendileriyle çelişiyorlar. Antlar, merasimler, yediden yetmişe askeri düzende seferber olunan sözde kutlamalar, her şeyi tek adamla izah etmeye çalışan, dayatmacı müfredatlar bizi lerletmediği gibi Kuzey Kore benzeri donukluğumuzu artırmaktan başka bir şeye yaramıyor.

MEHMET DALKIR
MEHMET DALKIR - 9 ay Önce

İLAHİYAT VE SOSYOLOJİ EĞİTİMİ ALMIŞ BİR ÖĞRETMEN OLARAK ;
SAYIN BAKANIM (GÖRENİM), TAM DÜŞÜNCEMDEKİ EĞİTİMCİ MODELİNİ TARİF EDİYORSUNUZ. ÜMİT VE UMUDUM HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTMAKTADIR....

SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması