MEB, özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici kursu başvuruları başlıyor

MEB, özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici kursu başvuruları başlıyor

MEB, özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici kursu başvuruları başlıyor
17 Şubat 2016 Çarşamba 19:30

 T.C.

MÎLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü

Sayı : 10058203-774.01-E. 1831247                                                        17.02.2016

Konu: Özel Eğitim Alanında Destek

Eğitimi Yerecek Uzman Öğretici Kursu Başvuruları

......................................... VALİLİĞİNE
( İl Millî Eğitim Müdürlüğü )

İlgi:       a) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 06.08.2014 tarih ve 67951427/360.04

/3245658 sayılı Mütalaası,

b)      Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.01.2015 tarih ve 67951427/360.04

/966221 sayılı Mütalaası,

c)  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 15.12.2015 tarih ve 43501582-774.01-E. 12932598 sayılı Makam Onayı.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi programı uygulayan özel eğitim okullarında ilgi (a) Mütalaa ile belirtilen alanlarda öğretmen ihtiyacının özel eğitim alanı öğretmenlerince karşılanamaması durumunda; bu alanda, “Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanı öğretmeni olup, Bakanlığımızca düzenlenecek 160 saat teorik ve 80 saat uygulama olmak üzere toplam 240 saat “uzman öğretici yetiştirme kurs programını” başarıyla tamamlayanlar özel eğitim alanı öğretmenleri tarafından uygulanan destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirilebilecektir.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüze bağlı özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitim personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla, Ek-1 deki tabloda belirtilen yer ve tarihlerde başvuru şartlarım taşıyan adaylar için “Özel Öğretim Kurumlan "Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu" düzenlenecektir.

Söz konusu kurs başvurularında aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hareket edilecektir:

1 - Bu kurslara; ilgi (b) Mütalaa'da belirtilen, Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanına kaynak gösterilen yükseköğrenim mezunları ile bu alanlarda Öğretmenlik yapmış olanlardan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan veya çalışmak üzere sözleşme imzalayanlar katılabileceklerdir.

2-      Düzenlenen kurslar için eğitim, yol, konaklama ve diğer giderleri ile eğitim merkezindeki salon, yemek, barınma ve her türlü diğer giderleri, kamu kurumlan için belirlenen meblağı aşmamak kaydıyla, kursiyerlerin kendileri tarafından karşılanacaktır.

3-     Başvurular özel destek eğitim programı uygulayan özel öğretim kurumlan tarafından yapılacak olup, kurumlar bilgi girişleri için "MEBBİS Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında bulunan ve sadece özel öğretim kuramlarının kullanımına açık olan "Hizmetiçi Eğitim İşlemleri" ekranım kullanarak Ek-1 tabloda yer alan sayılı/numaralı hizmetiçi kursu seçerek 22/02/2016 tarihinde saat 11:00 - 23:59 arasında sadece bir kursiyer başvurusu yapacaklardır.

4-     Kurumlar, kursiyer için "Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında Hizmetiçi Eğitim İşlemlerinden başvuruyu onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan raporlardan “Hizmetiçi Eğitim Başvuru Formu” raporunun çıktısını alarak, kursiyermiş sözleşme formu, diploma, nüfus cüzdanı ve daha önce bu alanlarda öğretmenlik yaptığına ilişkin varsa hizmet cetveli fotokopilerini onayladıktan sonra, 25/02/2016 tarihi mesai bitimine kadar bu belgeleri bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

5-     Bu belgeler il Milli Eğitim Müdürlüklerinin özel öğretim kuramlarının iş ve işlemlerinden sorumlu Şube Müdürü veya İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı başkanlığında, bir şube müdürü ve şeften veya memurdan oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek MEBBİS Özel Öğretim Kurumlan Modülü altında bulunan Hizmet İçi Eğitim Onay İşlemleri, İl Aday Başvuru Onay İşlemleri Bölümünden en geç 26/02/2016 tarihi mesai bitimine kadar uygun görülenler onaylanacak, uygun görülmeyenler reddedilerek açıklamalar bölümünde gerekçesi belirtilecektir. (Başvuru evrakları ve Başvuru Listeleri İl Millî Eğitim Müdürlüklerince muhafaza edilecek, Bakanlığa gönderilmeyecektir.)

6-     Başvurulan uygun görülen ve görülmeyen kursiyerlere milli eğitim

müdürlüklerince ilgililere zamanında bilgi verilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için gerekli tedbir alınacaktır. Başvuru evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince muhafaza edilecektir.                                           t

7-        Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen şartlara uymayan • kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, (kursa başlamış olsalar bile) başvurulan iptal edilecektir. Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kurum müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

8-        Başvuruları uygun görülen kursiyerlerin listesi Genel Müdürlüğümüz (ookgm.meb.gov.tr) internet sayfasında duyurulacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ömer Faruk YELKENCİ
Bakan a.

Genel Müdür Y.

EKLER:

1-Faaliyet Tablosu (1 sayfa)

DAĞITIM:

Gereği:                                                     Bilgi:

B Planı                                                     Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne

Bilgi İşlem Daire Başkanlığına


 


Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu

1. Dönem Başvurusu

 

S.NO

FAALİYET

NUMARASI

EĞİTİM

FAALİYETİNİN ADI

FAALİYET YERİ

FAALİYET

BAŞLAMA

TARİHİ

FAALİYET BİTİŞ TARİHİ

SÜRE

KATILIMCI

SAYISI

Başvuru Dönemleri tarihleri ve Saatleri

Başvuru

Dönemi

Toplam

Kontenjanı

Evrakların Milli Eğitim

Müdürlüklerine teslim tarihi

İl Milli Eğitim Müdürlüklerin

MEBBİS Onay tarihi

1

2016000366

Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu

Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ANKARA

14.03.2016

08.04.2016

26

300

BAŞVURU TARİHİ 22/02/2016 SAAT ll:00'dan BİTİŞ 22/02/2016 SAAT 23:S9'a KADAR

300

25/02/2016 MESAİ BİTİMİNE KADAR

26/02/2016 MESAİ BİTİMİNE KADAR

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.