TEOG 2016 İnkılap Tarihi Selanik sorusu iptal oldu mu?

TEOG 2016 iptal edilen sorular hangileri oldu? TEOG 2016 İnkılap Tarihi Selanik sorusu iptal oldu mu? 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan TEOG 2. dönem sınav

TEOG 2016 İnkılap Tarihi Selanik sorusu iptal oldu mu?
04 Mayıs 2016 Çarşamba 14:47

TEOG 2016 iptal edilen sorular hangileri oldu? TEOG 2016 İnkılap Tarihi Selanik sorusu iptal oldu mu? 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan TEOG 2. dönem sınav sorularında İnkılap Tarihi sınavı ile ilgili iptal edilen sorular gündeme geldi.

Öğrenciler 27-28 Nisan tarihlerinde TEOG sınavında ter döktü, peki TEOG’da hangi sorularda iptal şüphesi var? TEOG’da hatalı soru var mı? TEOG 2. dönem sınavlarında İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testindeki ‘Selanik’ sorusunun hatalı olduğu iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Selanik sorusunun 2013, 2014 1.TEOG sınavında da sorulduğu ve o sınavlarda çok ulusluluk ve farklı milletlerin bir arada yaşamasının ‘kültürel özellik’ olarak verildiğine dikkat çekilerek MEB’in kendisiyle çeliştiği de vurgulanıyor. ‘Selanik’ sorusunun iptal edilmesi ya da doğru cevabın değiştirilmesi isteniyor.

İŞTE O SORU:

1. Atatürk’ün çocukluk dönemini yaşadığı Selanik’in taşıdığı özelliklerden bazıları şunlardır.

I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır.

II. Önemli fikir akımlarının etkisindedir.

III. Zengin bir basın–yayın hayatı vardır.

IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir.

Bu bilgilerin sosyal ve kültürel özellikler olarak sınıflandırılması aşağıdakilerin hangisinde doğru yapılmıştır?

Sosyal  - Kültürel

A) I ve II  III ve IV

B) I ve IV  II ve III

C) II ve III  I ve V

D) II ve IV  I ve III

(Yukarıda verilen soru 2015-2016 TEOG sınavının ikinci basamağında sorulan tartışmalı İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin A kitapçığının 1. sorusudur.)

Sosyal medyada çok tartışılan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin A kitapçığının 1. sorusu olan  ‘Selanik‘ sorusunu Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz değerlendirdi.

Sorunun iptal edilecek bir soru olmadığına dikkat çeken Yılmaz, soruya yönelik şunları söyledi:

TEOG 2016 İnkılap Tarihi

“ÇELİŞKİLİ GİBİ GÖRÜLSE DE SORU DOĞRU”

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Soruya bakmadan önce sosyal yapı nedir, kültürel yapı ne olduğunu bilmemiz gerekir. Sosyal yapı; içinde sosyal olayların meydana geldiği sosyal grupların ve kurumların bulunduğu toplumun şekil ve yapısıyla ilgilidir. Yani o toplum bireylerinin hangi milletlerden oluştuğuyla ilgili bir durumdur. Kültürel yapı ise; o toplumdaki fikirsel, düşünsel durumla ilgilidir. Basın ve yayın hayatı çıkartılan dergilerle alakalı bir durumdur.

Dolayısıyla soruya tekrar döndüğümüzde I ve IV. Maddedeki farklı milletlerin bir arada yaşaması ve çok uluslu bir yapıdan bahsetmesi sosyal özellik olarak bir arada gruplanması doğrudur. Yine II. ve III. maddelerinde kültürel hayatı örneklemesi yani fikir akımlarından basın–yayından bahsetmesi de doğru olarak aynı kategoride gruplandırılmıştır. Dolayısıyla soru çelişkili olarak görülse de I ve IV ile II ve III gruplanmasını doğru olarak kabul edebiliriz.


Etiketler; #iptal

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.