Ziya Selçuk MEB'de Kalıcı Olabilir mi?

Ziya Selçuk MEB'de Kalıcı Olabilir mi?

“Hastayı röntgenine rötuş yaparak iyileştiremeyiz. Eğitim, ferdî ve millî seviyede değil, insan merkezli evrensel medeniyet düzeyinde iyileşir.” 20 Ocak 2017

“Mükemmel bir müfredat yetersiz öğretmeni kanatlandırmaz; kötü bir müfredat iyi öğretmene engel olmaz. Yeni bir özdeyiş:)” 19 Ocak 2017

“Mesele uzaysa, enerjiyse, tıpsa bilgi geleceğe yönelik ele alınıyor. Mesele dinse, bilgi hep geçmişe dönük konuşuluyor maalesef. Oysa bilgi can’lıdır. An’da yaşar. Can’ı olmayan, sadece geçmişe dönük olan bilgi çürür, çürütür, atalar dini olur” 26 Mayıs 2017

“Bütün günahların en büyüğü, yaptığınız eğitim hakkında kuşku duymaya başladığınız halde, eğitmeye devam etmektir” der Gurdjieff. Pusulası vicdan olan tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.” 23 Kasım 2017

“Gerçek liderlikler asır geçse de etkisini koruyor. Başta Atatürk olmak üzere Misak-ı Millî neferlerine minnet ve şükranla.”

“İnsanı sakatlayan kapitalizmden, toplum hedeflerine dayalı bir eğitim sisteminin tamamladığı sosyalist bir ekonomiyle kurtulunur” A.Einstein

Yukarıdaki cümlelerde lokal ve dar milli anlayıştan ziyade evrensel medeniyet anlayışında bir eğitimin öncelenmesi gerektiği var.

Müfredattan –ki müfredat fert kökünden gelir ve tekleştirme anlamına gelir- çok öğretmen merkezli anlayışa vurgu var.

Dinin düşünce yapısını durağanlaştırdığı; insanları eskide, statik halde bıraktığı oysa bilimin hep gelişimde olduğu ve atılımın dinden ziyade bilimle olacağı gibi seküler bir anlayış var.

Mevcut eğitim anlayışına kuşkuyla bakmak var.

Atatürk’ün zamanlar üstü gerçek bir lider olduğu düşüncesi var.

Kapitalizmin insanı sakatladığı ve toplum hedeflerine dayalı sosyalist bir eğitim anlayışıyla hareket edilmesi gerektiği var.

Evet, yukarıdaki cümleler ve izahı yapılan görüşler yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ait.Yeni düzende Ziya Selçuk’un yeri olabilir mi?

En son söylenmesi gerekeni en başta söylemek istiyorum: Olmaz, olamaz!

Ziya Selçuk bazı eleştiriler olsa da genel bir heyecan yarattı doğrudur, ancak hiç kendimizi kandırmayalım, bu iş olmaz.

Sayın Selçuk mevcut ortama bol gelir.

Okullardaki hizmetliye kadar atamasını yapan ya da yaptıran EBS’ye bu görüşler uymaz.

Tüm mesaisini tüm okulları İHL ve İHO yapmaya harcayan EBS’lilere Sayın Selçuk uymaz.

Göstermelik çıkışlarla öğretmen mülakatına karşı olduğunu söylese de adil atama kriterleri EBS’ye uymaz.

Milli Eğitimin şekillenmesinde etkin olan tarikat ve cemaatler ve bunların uzantıları olan derneklere Sayın Selçuk uymaz.

“Havaryu nevaryu neymiş, kabirde geçmez mezarda geçmez” diye dil eğitimine karşı çıkan tarikat mensupları öyle bilimden, enerjiden, uzaydan, tıptan falan anlamaz. Onlar okur ve üfler!

Ben Sayın Selçuk’a altı ay süre biçiyorum. Yerler Sayın Selçuk’u!

Yerine de “Şuurlu”, ya da “yayıcı” cenahtan “mü’min” bir kişi bulunur elbet.

Göreceksiniz üç vakte kadar en iyi ihtimalle Ahmet Gündoğdu adı yüksek sesle konuşulmaya başlayacak!

Bu arada umarım yanılırım da Sayın Ziya Selçuk düşüncelerini hayata geçirebilir.

Bekir KARABULUT
Yazının devamı için TIKLAYINIZ
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 13:36YORUM EKLE
YORUMLAR
Yilmaz
Yilmaz - 8 ay Önce

Cok dogru bir yazi once eds elarke efilmeli sonra cemaatler ancak o zaman egitim duzeltilebilir

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması