Meslekten çıkarılma işlemine karşı neler yapılmalı?

KHK ile memuriyetten ihraç edilenlerin, memuriyetten ihraç ile ilgili KHK’nın yayım tarihinden itibaren 30 gün içerisinde AYM’ye başvuru yapmak; daha sonra da KHK’nın yayınlanmasının üzerinden 6 ay geçmeden AİHM’e başvuruda bulunması gerekmektedir.

Meslekten çıkarılma işlemine karşı neler yapılmalı?
11 Eylül 2016 Pazar 20:23

KHK ile memuriyetten ihraç edilenlerin, memuriyetten ihraç ile ilgili KHK’nın yayım tarihinden itibaren 30 gün içerisinde AYM’ye başvuru yapmak; daha sonra da KHK’nın yayınlanmasının üzerinden 6 ay geçmeden AİHM’e başvuruda bulunması gerekmektedir.

Anayasa Mahkemesi iki üyesinin ihracına ilişkin verdiği karar ile OHAL KHK’sı ile kamu görevinden çıkarılan tüm bireyler için etkisiz bir kanun yoluna dönüşmüştür. Etkisiz olduğu için de kural olarak tüketilmesi zorunlu değildir. Ancak ileride içtihat değişikliği kaygısıyla yine de AYM’ye ihtiyaten başvuru yapılmalıdır. AYM başvurusundan hemen sonra da AYM’nin sonucunu beklemeden ve 6 aylık süreyi kaçırmadan AİHM’e başvurulmalıdır.

İsteyenler yine de İdare mahkemesine ve Danıştay’a ayrı ayrı iptal davası açıp Anayasaya aykırılık iddiasında bulunabilirler. Maksimum 600TL masrafı olan bir işlemdir. Her ihtimale karşı dava açmak istiyorum diyen kişi 600TL masraf vermek suretiyle bu davayı açabilir. Dikkat edilmesi gereken bu davaların açılmış olması nedeniyle AYM’ye ve AİHM’e başvuru sürelerinin kaçırılmamasıdır.Ancak aynı anda 30 günü kaçırmadan AYM’ye ve 6 ayı da kaçırmadan AİHM’e başvuruları yapmak daha doğru olacaktır.

AYM’ye yapılacak Bireysel Başvuru tarihi, 1 EKİM 2016 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİH CUMARTESİYE GELDİĞİ İÇİN SÜRE 3 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERMEKTEDİR. ANCAK, SON GÜNE BIRAKMADAN BAŞVURU YAPILMALIDIR.

AİHM’E BAŞVURU SÜRESİ İSE 1 MART 2017 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİHTEN ÖNCE BAŞVURU YAPILMALIDIR.


İDARE MAHKEMESİ VE DANIŞTAY’A BAŞVURU YAPMAK İSTEYENLER İÇİN SÜRE 60 GÜNDÜR.

İDARE MAHKEMESİNE DAVA DİLEKÇESİ

DANIŞTAY’A DAVA DİLEKÇESİ,

AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU DİLEKÇESİ VE

AİHM’E BAŞVURU DİLEKÇESİ EN KISA SÜREDE SİTEYE EKLENECEKTİR.


Bu dilekçeleri kendinize uygun olarak düzenleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; Zorunlu olan başvuru bizce, Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e yapılacak başvuru. Hukuki olarak yapılan farklı değerlendirmeler nedeniyle endişe içerisinde olanlar ve imkanı olanlar ( para ve bizzat başvurma açısından) İdare Mahkemesine ve Danıştay’a da dava açabilirler. Burda ki en önemli mesele; Önce idare mahkemesine başvuru yapayım, orası reddederse Danıştay’a orda reddederse AYM’ye başvururum olmamalıdır.

YAPILMASI GEREKEN ;

1 Eylük 2016 tarihi itibariyle 30 gün içerisinde AYM’ye
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 60 gün içerisinde İDARE MAHKEMESİ’NE
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 60 gün içerisinde DANIŞTAY’A
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 6 AY içerisinde AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE     ayrı ayrı başvuru yapılmasıdır.

1- İDARİ KARARLA İHRAÇ EDİLENLER İÇİN İPTAL DAVASI DİLEKÇESİ

2-KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN İDARE MAHKEMESİNE DAVA DİLEKÇESİ

3- KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN DANIŞTAY’A İPTAL DAVASI DAVA DİLEKÇESİ

4– 1 EYLÜL TARİHLİ KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN AYM’YE BAŞVURU DİLEKÇESİ

5– AYM’YE BAŞVURU FORMU ÖZETİ ( BB FORMUNA EKLENECEK)

6- AİHM’E BAŞVURU DİLEKÇESİ


Kaynak: http://www.neyapilabilir.net/#1473110234003-a75e505d-b7a4


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.