Öğretmenler için 3600 ek gösterge Meclis gündeminde

CHP Artvin Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan öğretmenlerin düşük maaş aldığına dikkat çekerek ve maaşların iyileştirilmesi ve 3600 ek göstergenin uygulamaya ge

Öğretmenler için 3600 ek gösterge Meclis gündeminde


CHP Artvin Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan öğretmenlerin düşük maaş aldığına dikkat çekerek ve maaşların iyileştirilmesi ve 3600 ek göstergenin uygulamaya geçmesi için kanun teklifinde bulundu. 

Bayraktutan kanun teklifinin gerekçe kısmında "1.derecedeki öğretmen veya idarecilerin 3000 olan ek göstergelerini 3600 olarak değiştirilmesi ekonomik ve sosyal açıdan önem arz ettiği gibi dünyadaki emsallerine de bir nebze yaklaşmış olmalarını sağlayacaktır." dedi. CHP'li Bayraktutan'ın kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı: "Ülkemizin kalkınmasında ve insanlığın gelişiminde büyük katkısı olan öğretmenlerimiz günümüzde hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamamaktadır. Aldıkları maaş içler acısıdır. Özellikle dünyada öğretmenlere verilen maaşla ülkemizde verilen maaşı kıyasladığımızda büyük farklar gözlenmektedir. Örneğin; Türkiye'de öğretmenler aylık ortalama 700 dolar maaş alırken, gelişmiş ülkelerin çoğunda öğretmenler 2 bin doların üzerinde maaş alıyor.

Yapılan araştırmaya göre ülkemizde ortalama 700 dolar maaş alan öğretmenler;  ABD’de ortalama 3 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Avusturalya’da 2,5 bin dolar,  Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 bin dolar, Japonya’da ise 2-3 bin dolar civarında maaş alıyorlar.

Çalışma süresi boyunca özverili olmak ve kendini geliştirmek zorunda olan öğretmenlerimizin ekonomik açıdan zor durumda olması yapılan araştırmaya göre çalışan öğretmenlerin %82sinin maaşlarında ve özlük haklarından memnun olmaması, yine %25’e yakını ek iş yaparak geçim mücadelesi veriyor olması öğretmenlerimizin ekonomik açıdan ne kadar güç durumda olduğunu gözler önüne sermektedir. Hatta kamu personellerinin birçoğuna ulaşım amaçlı servis sağlanırken ve öğle yemeği imkanı sunulurken öğretmenlerimiz bu durumdan yararlanamamaktadır. Bunları da içine katarsak farklı bir maliyet daha çıkmaktadır. O nedenle öğretmenlerimizin maaşları iyileştirilmeli çalışırken veya emeklilik hallerinde hak ettikleri payları almaları çalışırken veya emekli olduklarında refah içinde bir gelecek kurmaları en tabi haklarıdır. Bunu en çok hak edenler öğretmenlerdir.

1.derecedeki öğretmen veya idarecilerin 3000 olan ek göstergelerini 3600 olarak değiştirilmesi ekonomik ve sosyal açıdan önem arz ettiği gibi dünyadaki emsallerine de bir nebze yaklaşmış olmalarını sağlayacaktır. Ülkemizin ve milletimizin gelişiminde büyük katkıları olan tüm meslek gruplarını yetiştiren öğretmenlerimizin ek göstergelerinde yapılacak değişiklik ile çalışırken veya emeklilik halinde ekonomik açıdan iyileştirme sağlanacak, birçok öğretmen emekli olmayı tercih edip yeni kadrolar açılacak ve atanamayan öğretmenlerimize de fırsat doğacaktır."  

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 09:04YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması