Okuryazarlık seferberliği ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler

Okuryazarlık seferberliği ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler

Okuryazarlık seferberliği ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Okuryazarlık Seferberliği İle İlgili İş ve İşlemler” konulu resmi yazı tüm kurumlara gönderildi.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin usul ve esasların yer aldığı genelge tüm illere gönderilirken Bakanlık genelge kapsamında yapılması gereken hususları açıkladı. Okuryazarlık seferberliği çalışmaları 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak.

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapsamı belirlenen okuryazarlık seferberliği için tüm il ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri tarafından öğretmen ve idarecilere toplantılar yapılırken, konuyla ilgili bilgilendirme çalışmaları da sürmektedir. Halk eğitim merkezleri tarafından okuma yazma bilmeyenlerin tespit işlemleri 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. Alan tarama çalışmalarının ardından kursa alınacak okuma yazma bilmeyenlerin kursları 5 Mart´ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs´ta kurslar tamamlanacak.

EK DERSLERİN ÖDENMESİ

MEB okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ek ders ücretleri Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada ise 2017 TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun 80 milyon 810 bin olduğu, bu nüfus içerisinde 60 milyonunun da 14 yaş ve üzerinde olduğu belirtilirken toplamda örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613´ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediği bilgisi verildi.

YAPILMASI GEREKEN İŞ VE İŞLEMLER

Okuma yazma seferberlik çalışmaları ile ilgili yapılması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü 07.02.2018 tarihli 596053 sayılı Okuryazarlık Seferberliği İle İlgili İş ve İşlemler konulu resmi yazıda belirtilmiştir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması