MEB ücretsiz kurs açma koşullarını belirledi

Milli Eğitim Bakanlığınca, belediyeler ile yapılacak protokol çerçevesinde ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursu açılabilmesine ilişkin detaylar belirlendi.

MEB ücretsiz kurs açma koşullarını belirledi
24 Ekim 2017 Salı 14:04

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), belediyeler ile yapılacak protokol çerçevesinde, ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursu açılabilmesine ilişkin detaylar belirlendi, öğrenciler sadece okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yapılan değişiklik ile belediyelerin il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde, ücretsiz kurslar açabileceği hükmü getirilmişti.

Bu kapsamda belediyeler, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin örgün eğitim programlarına destek olmak amacıyla ücretsiz kurslar açabilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı, kursların açılabilmesi için belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasında imzalanacak iş birliği protokolünün örneğini hazırladı.

Protokol hükümlerine göre, belediyeler tarafından açılacak bu kurslar, ders yılı içerisinde hafta içi ve cumartesi günleri 07.00-19.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek ve bir derslikte en fazla 24 öğrenci öğrenim görebilecek.

Öğrencilerin sadece okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilmesini öngören protokol gereği, belediyeler sundukları hizmet karşılığı öğrencilerden ücret talep edemeyecek.

Kurs açılacak binaya ilişkin nitelikleri de belirleyen Bakanlık, meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile alkollü içki satılan yerlerin kurs ile aynı binada olamayacağını kararlaştırdı.

Çevre, sağlık ve yangına karşı tedbir
Bakanlığın protokol hükümleri arasında, kursun faaliyet göstereceği binanın sağlam ve dayanıklı, çevresinin sağlık yönünden uygun olması, yangına karşı mevzuatın gerektirdiği önlemlerin alınması tedbirleri de yer alıyor. Ayrıca belediyenin kurs açılışında ilköğretim öğrencileri ile ortaöğretim öğrencilerinin aynı anda aynı katta eğitim almayacak şekilde düzenleme yapması gerekiyor.

İl milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylı öğretim planlarının uygulanacağı bu kurslarda, ayrıca Bakanlığın aradığı şartları sağlayan öğretmen ve uzman öğreticiler görev yapacak.

Belediye kursun iş ve işlemlerinden sorumlu olmak üzere yükseköğretim mezunu bir kurs sorumlusu görevlendirecek.

Yine kurslarda görevlendirilecek eğitim personelinde devlet memuru olmak için aranan, belli suçlardan mahkum edilmemiş olmanın yanı sıra terör örgütlerine veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyelik, mensubiyet veya irtibatı olmamak da aranan şartlar arasında yer aldı.

Belediye, protokolden kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini bir başkasına devredemeyecek.

Bakanlık yetkilileri, bu imkan ile belde sakinlerinin mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan belediyelerin, özellikle maddi durumu yetersiz öğrencilerin eğitime erişimine katkı sağlayacağını belirtti.

 

E KURS (MEB) - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/e-kurs-meb-s14.html

Öğrenciler için EBA Girişi · Açık ÖğretimÖğrenci Girişi · Kurs Merkezleri için MEBBİS Girişi · Ücretli Öğretmen Girişi Özel Okul Öğrenci Girişi Mezun Öğrenci Girişi.

Ücretsiz Kurslar Bugün Başlıyor - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/arsiv/ucretsiz-kurslar-bugun-basliyor-h15237.html

20 Eki 2014 - Ücretsiz kurslar bugün başlıyor Okullarda ücretsiz kurslar başlıyor. ... Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2008 yılında "amacına hizmet etmediği" ...

Maliye Bakanlığı Destekleme ve Yeriştirme kurs ücretlerini fazla buldu...

https://www.personelmebhaber.net/.../maliye-bakanligi-destekleme-ve-yeristirme-kurs...

29 Oca 2017 - Destekleme ve yetiştirme kursu veren öğretmenler aldığı ücretlerle okul ... destekleme kurslarına ödenen ücretler konusunda MEB'e yaptığı ...

Ücretsiz kurslar Eylül'de başlıyor! - MEB PERSONELİ Mebbis Tefbis E ...

https://www.personelmebhaber.net/m/.../ucretsiz-kurslar-eylul39de-basliyor-h3213.ht...

18 Ağu 2015 - Geçtiğimiz yıl ilk defa uygulanan ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği ücretsiz devlet kurslarının bu yıl da problemsiz yürütülmesi için Milli Eğitim ...

Destekleme-Yetiştirme Kursu ve Ek Ders Ücreti İle İlgili ... - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/...kurs-meb.../destekleme-yetistirme-kursu-ve-ek-d...

3- Okul yöneticilerine hafta sonu cumartesi ve pazar günleri için kurs merkezi müdürlüğü görevinden dolayı alması gereken günlük 2 saatlik ek ders ücreti %100 ...

Öğretmenlere Ek Ders Öğrencilere Ücretsiz Kurs Fırsatı - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../ogretmenlere-ek-ders-ogrencilere-ucretsiz-kurs-...

1 Haz 2016 - Yaz dönemindeki kurslar için görev almak isteyen öğretmen ve ücretli öğretmen başvuruları 1-5 Haziran, öğrencilerin kurslara başvuruları ise ...

Meb'den Üniversite Adaylarına Ücretsiz Kurs - MEB PERSONELİ ...

https://www.personelmebhaber.net/.../mebden-universite-adaylarina-ucretsiz-kurs-h20...

4 Şub 2015 - MEB önümüzdeki yıldan itibaren lise son sınıf öğrencileri ile yaklaşık 600 bin mezuna ücretsiz üniversite hazırlık kursu verecek deneme ...

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Bugün Başlıyor - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/...kurs-meb.../destekleme-ve-yetistirme-kurslari-bu...

9 Eki 2017 - Ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına başvurular geçtiğimiz hafta içinde ... Etiketler; #Bugün Başlıyor #kurs #yetiştirme #destekleme ...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.