Bakan ‘imam hatip yönlendirmesi’nin arkasında: Abartılıyor, oran yüzde 23

Bakan ‘imam hatip yönlendirmesi’nin arkasında: Abartılıyor, oran yüzde 23

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liselere giriş sınavı (LGS) için belirlediği 1367 okul arasında 298 imam hatip lisesi olmasına yönelik tepkilere yanıt verdi: “‘İmam hatip’e gidenlerin oranını ise yüzde 23 olarak görüyoruz. Ne derler buna? Abartma mı diyelim? Abartılıyor.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselere giriş sınavı (LGS) için belirlediği 1367 okul arasında 298 imam hatip lisesi, 222 anadolu lisesi var. 61 ilde sınavla öğrenci alacak imam hatip sayısı anadolu lisesinden fazla. 34 ilde tercihe sunulan anadolu lisesi bile yok.


CNN Türk yayınına katılan Yılmaz, bütün fen ve sosyal bilimler liselerinin LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar listesine eklendiğini belirtti. Yılmaz ayrıca, LGS’de adrese dayalı yerleştirmelerde kullanılacak eğitim bölgelerinin de haziran ayında açıklanacağını duyurdu.’22 Mayıs’ta sınava giriş belgesini vereceğiz’
Öğrencilerin yüzde 10’unun sınavla bir liseye yerleşeceğini söyleyen Yılmaz, sınavla alacak okulları seçerken de bu yüzde 10 kriterini dikkate aldıklarını belitti: “Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Onların yaklaşık yüzde 10’u kadarını sınavla öğrenci alan okullara kaydını yapacağız. 22 Mayıs’ta öğrencilere, sınava giriş belgesini vereceğiz. Geçen yıl herkes kendi okulunda giriyordu. Bu dönemde böyle bir kayıt yok. Çünkü okullar da öğrencilerin tercihine göre belirlenecek.”

Geriye kalan yüzde 90’lık kesimin yereldeki yerleştirmeyle, ikametgahına en yakın okula yerleştirileceğini aktaran Yılmaz, “Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin hepsini aldık. Eğer fen ve sosyal bilimler lisesi yüzde 10 kriterine yaklaşmışsa bir Anadolu lisesini daha eklemedik. Eğer bu oran yakalanmadıysa Anadolu liseleri de listeye dahil edildi. Buna rağmen yüzde 10’un altında kalan yerler varsa gelen talepler başımızın üstüne” diye konuştu.

‘İmam hatip oranı yüzde 23’

Bakan, ‘imam hatip yönlendirmesi’ne dair eleştirilere de yanıt verdi: “Diyelim ki biz imam hatipleri koyduk. Hiçbir veli seçmedi, bu liseler boş kalacak. Fen, sosyal bilimler, Anadolu lisesi yüzde 62. Sadece 28 bin öğrenci için sınavla alan okul verildiğinde herkes imam hatip mi oluyor. Gerçekle bağlantısı yok. Yüzde 62 fen, sosyal bilimler, Anadolu lisesine gidiyor. ‘İmam hatip’e gidenlerin oranını ise yüzde 23 olarak görüyoruz. Ne derler buna? Abartma mı diyelim? Abartılıyor. Yüzde 23, yüzde 62’den fazla değil.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması