CHP liderinin danışmanından eğitim uyarısı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul'dan hükümete eğitim uyarısı.

CHP liderinin danışmanından eğitim uyarısı
27 Şubat 2016 Cumartesi 11:37

 CHP Eğitim ve Bilgi Teknolojileri'nden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul, “Hükümet ve siyasiler, geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimizi yenilikçi, eleştirel, yaratıcı, bilgi üreten, devletini, milletini, ülkesini ve tüm insanlığı seven bireyler yetiştirme kaygısını taşıyacak politikalar üretmelidir” dedi.

Gürsul, eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri’nin kurucusu Hasan Ali Yücel’in ölümünün 55. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, eğitimle ilgili güncel bazı sorunları gündeme getirdi. 

Eğitim sisteminin çocuklara günlük hayatta karşılaşacakları sorunlara ya da gençlerin mesleki hayatında karşılaştıkları problemlere çözüm önerisi getirecek beceri kazandırmadığını belirten Gürsul, “Ezberci ve faydası olmayan rekabetçi ve kutuplaşan bir eğitim ortamında büyüyen gençlerimiz her geçen gün artıyor” dedi.

AKP’nin eğitim politikalarını eleştiren Gürsul, Türkiye’de eğitiminin, fırsat eşitliği sağlamaktan uzaklaşıp eşitsizliklere koşan bir ortam sağladığını kaydetti. Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yaptığı eğitim araştırmasında 76 ülke arasında 41. sırada yer aldığını belirten Gürsul, “OECD ülkelerinin gerisinde yer alan ülkemizin daha üst sıralara çıkması için başta öğretmen iş doyumunun ve motivasyonun artırılması, ders içeriklerinin yapılandırmacı yaklaşıma göre etkin bir şekilde hazırlanması, öğrencilere fiziki ve alt yapı koşulları uygun eğitim ortamları hazırlanması gibi bir dizi önlemden geçmektedir” dedi.
Fatih Projesi’nin de tablet bilgisayarlar ile ilgili planlama ve içerik geliştirme ile ilgili etkin politika olmayışının öğretmenler üzerinde birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden Gürsul, “Fatih projesinin en önemli sorunu yetersiz içerik sorunudur. Bu sorun Milli Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurulu arasında oluşturulacak işbirliği ile eğitim fakültelerinde elektronik içerik hazırlanması ve yönetilmesi konusundaki dersler zorunlu hale getirilebilir öğretmen adaylarının eğitimde FATİH Projesi kullanımına hazır hale gelmesi ile çözülebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de kız çocuklarının erken evlendirilmesi, iş ortamında karşılaştıkları sorunlar, okul-dışı kız çocuklarının sayısının erkeklerden fazla olması gibi problemlerin de hala devam ettiğini ifade eden Gürsul, şöyle devam etti:

“Bu problemlerin çözümü olarak, medeni kanunda erken evlenme yaşının 16 dan 18 çıkarılması, imam nikâhı evliliklerinde jandarmanın etkin şekilde işini yapması, 4+4+4 den acilen vazgeçilip zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin kurum ve kurum ve kuruşlarda zorunlu hale getirilmesi ile çözülebilir.

Değişen ve gelişen teknoloji dünyasında, eğitim sistemimizin başka bir sorunu da öğrencilerin ve öğretmenlerin yanlış sosyal medya kullanımı ile ilgilidir. Bugün birçok kurum ve kuruluş sosyal medya politikasını belirleyip çalışanlarına ilan etmişken MEB bünyesinde öğretmenlerin sosyal medya kullanırken öğrencileri ve dış çevresi ile iletişime geçerken nasıl bir etkileşim beklediğini önermemiştir. Bu durum basına yansıdığı kadarı ile birçok öğretmen ve öğrenci arasında tamiri mümkün olmayan ağır sonuçlar hatta ölümleri bile getirmiştir. Hükümet ve siyasiler geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimizi yenilikçi, eleştirel, yaratıcı, bilgi üreten, devletini, milletini, ülkesini ve tüm insanlığı seven bireyler yetiştirme kaygısını taşıyacak politikalar üretmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.