E-Okul Mobil Giriş

E-Okul Mobil Giriş

E-Okul Mobil Giriş
03 Temmuz 2016 Pazar 11:07

E-Okul mobil giriş uygulaması, E-Okul hizmetlerine taşınabilir akıllı cihazlar üzerinden ulaşabilmek için hizmete konulmuş olan bir uygulamadır. Normalde bilindiği gibi E-Okul hizmetleri, sistemin internet sitesi üzerinden verilmektedir. E-Okul sisteminin sunduğu kolaylıklardan faydalanmak isteyenlerin internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanmaları gerekmekteydi. Fakat artık değişen ve sürekli yenilenen teknolojik gelişmeler, bu tür hizmetlerde de bir tür yenilik ihtiyacı yaratmıştır. Bu nedenle E-Okul mobil giriş uygulamaları da artık akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilmek üzere geliştirilmiştir. Bu sayede E-Okul kullanıcıları, istedikleri yerde ve istedikleri zamanda sadece akıllı telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama sayesinde sistemin getirdiği kolaylıklardan faydalanabileceklerdir. E Okul mobil giriş uygulamalarının kullanımı oldukça kolaydır. Siz okurlarımız için hazırladığımız içeriğin devamında, E-Okul mobil giriş uygulamaları ve E-Okul sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde hizmete koyulmuş olan eğitim ve öğretim sistemine göre, okula başlayan öğrencilerin, sınıf geçmeli bir plan üzerinden öğrenim hayatlarını tamamlamaları gerekmektedir. Sınıf geçmeli bu sistemde öğrenciler için asıl önemli olan kısım, gerekli olan yeterlilikleri gösterip, o sırada bulundukları sınıfı başarı ile bitirmeleri ve bir sonraki sınıfa geçmeleri gerekmektedir. Öğrenciler öğrenim hayatlarına ilkokuldan başlarlar ve devamında ortaokul ve liseyi bitirmeye çalışırlar. İşte bu üç farklı aşama arası geçişleri de sınıf atlayarak yapmaları beklenmektedir. Bu nedenle ülkemizdeki eğitim ve öğretim sistemi, öğrencilerin sınıf geçip geçememelerine karar verebilmek için sınavlar yapılmasını uygun görmüştür. Her sene içerisinde iki ayrı dönemde olmak üzere öğrenciler çeşitli konular üzerine bir sürü ders almaktadırlar. Öğrencilerin almaları gereken bu dersler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafında hazırlanan müfredata göre belirlenmektedir. Müfredatta belirtilmiş olan bu derslerden öğrenciler sınavlara girerler bu sınavların sonuçlarına göre de sınıf geçme durumları belirlenmektedir. Her sene iki defa dönem sonlarında öğrencilere verilen karnelerde bu notlar yazmaktadır. Karnelerde öğrencilerin o dönem göstermiş oldukları genel başarı özet halinde yer almaktadır. Normalde öğrencilerin bu genel başarılarını öğrenmek için, öğrenci velilerinin karneleri beklemesi gerekmekteydi. Fakat bu durum talepleri yeteri kadar karşılamadığı için Milli Eğitim Bakanlığı 2007 senesinde E-Okul sistemini öğrenciler, öğrenci velileri ve öğretmenlerin hizmetine açmış bulunmaktadır. Bunun üzerinde artık akıllı telefon ve tabletlerin çok popüler olması nedeni ile şu an EOkul mobil giriş uygulamaları revaçtadır.


E Okul mobil giriş uygulamalarını kullanabilmek için, öncelikle gerekli yeterliliklere sahip akıllı cihazlara sahip olmanız gerekmektedir. E-Okul hizmetinin sağladığı faydalar, bilgisayar üzerinden bile kullanıldığında azımsanamayacak bir katkı sağladığı göz önüne alınırsa, EOkul mobil giriş hizmeti, bu faydalardan istediğiniz anda ve yerde yararlanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle akıllı cihazı bulunan her okurumuza E-Okul mobil giriş uygulamalarını kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Yazımızın devamında E-Okul mobil giriş uygulamalarını nasıl yükleyeceğiniz ve kullanacağınız anlatacağız.E-Okul Mobil Giriş Uygulamaları

Yazımızın başında söylediğimiz gibi E-Okul mobil giriş uygulamalarını kullanabilmek için öncelikle gerekli mobil cihazlara sahip olmanız gerekmektedir. Piyasada en çok kullanılan iki işletim sistemi bulunmaktadır ve bu işletim sistemine göre E Okul mobil giriş için uygulamalar geliştirilmiştir. Bu iki işletim sistemi için de uygulamaları nasıl yüklemeniz gerektiğini anlatacağız.


İlk olarak iOS işletim sistemine sahip cihazlar ile başlayalım. E-Okul mobil giriş uygulaması, iOS işletim sistemine sahip cihazınızın uygulama marketinde bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken şey, cihazınızda bulunan App Store uygulamasına girerek arama kısmına “E-Okul mobil” yazmak ve çıkan uygulamayı indirmektir.


Bir diğer popüler işletim sistemi olan Android için ise, E Okul mobil giriş uygulaması yüklemek için yine aynı türde bir yol izleyeceğiz. Öncelikle Android işletim sistemli mobil cihazınızda bulunan Play Store isimli uygulama mağazasına girin ve arama kısmına “E-Okul mobil” yazın. Çıkan uygulamayı indirip kurun.


Artık her iki işletim sistemine sahip cihazlarınızda E-Okul mobil giriş uygulaması indirebilir ve kullanabilirsiniz.


Android E-Okul Mobil Giriş Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

iOS E-Okul Mobil Giriş Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!E-Okul İlkokul Kayıt

E-Okul ilkokul kayıt işlemi, ilkokula yeni kayıt olacak öğrenciler için E-Okul sistemi üzerinden verilen hizmettir. Normalde çocuklarını okula kaydettirmek isteyen öğrenci velilerinin halletmesi gereken bir sürü evrak işi bulunmaktaydı. Öğrenci okula kaydolurken okula gitmeli ve okul idaresi tarafından verilen evrakların doldurulması ve daha birçok yorucu iş bulunurdu. Fakat artık E Okul ilkokul kayıt sistemi sayesinde herhangi bir evrak işi ile uğraşmaya gerek bile kalmadan, kayıt zamanları başladığında öğrencinizin kaydını E-Okul sistemi üzerinden yapmanız mümkündür. Bu sayede hem çok kolay bir kayıt dönemi geçirecek, hem de kayıt olduktan sonra E-Okul sisteminin özelliklerinden rahatlıkla faydalanacaksınız. E-Okul ilkokul kayıt sistemini kullanarak öğrencinizi okula kaydettirmek için, kayıt dönemlerinin açılmasını beklemeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında kayıt dönemleri başladığından nasıl E Okul ilkokul kayıt yaptıracağınız ve E-Okul sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde okula yeni başlayacak olan öğrencilerin nasıl bir eğitim ve öğretim hayatı geçireceğine dair belirli bir müfredat vardır. Bu müfredata göre, öğrencilerin öğrenim hayatlarını tamamlamaları sınıf geçmeli bir sistem üzerinde kurulmuştur. Okula başlayan öğrencilerden sınıf geçerek öğrenim hayatlarını tamamlamaları beklenmektedir. Okula yeni başlayacak bir öğrenci E-Okul ilkokul kayıt olduktan sonra, öncelikle ilkokuldan öğrenim hayatına başlar. Daha sonra orta okula devam eder ve lise öğrenimi de alarak eğitim ve öğretim hayatını sonlandırır. Tabii ki öğrencinin tüm bu aşamalardan geçmesi çok kolay bir süreç sayılmaz. Bahsettiğimiz sınıf geçmesini yapmak ve öğrenimi tamamlamak için öğrencilerin belirli bir başarı düzeyi göstermeleri gerekir. Okula başlayan bütün öğrenciler, senede iki ayrı dönemi kapsayacak şekilde çeşitli derslere girerler. Bu dersler, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince hazırlanmış olan müfredata göre seçilen derslerdir. Öğrencilerin sınıf geçmeleri için bu dersleri başarı ile tamamlamaları gerekir. Bu nedenle her dönem içerisinde öğrencilere bu müfredat dersleri ile ilgili birtakım sınavlar yapılmaktadır. Öğrenciler yapılan bu sınavlarda istenilen başarıyı gösterdikleri takdirde, sınıf geçmeye hak kazanırlar. Dönem sonlarında verilen karne denilen belgede bu başarı belgelenmiş olur. Karne içerisinde öğrencinin dönemlik notları, devamsızlık durumu gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. Tabii öğrenci velilerinin çocuklarının durumu hakkında bilgi alabilmek için sadece karne almalarını beklemeleri çok pratik bir yöntem değildir. Bu ve buna benzer birçok zorluk, E-Okul gibi bir sisteme olan ihtiyacı doğurmuştur. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı 2007 yılında E-Okul sistemini kullanıma açmıştır. Bu sayede öğrencileri ile ilgili bilgiye ulaşmak isteyen aileler bu sistemi kullanmaya başladılar.


Ama E-Okul sisteminin tek faydası öğrenci bilgilerini içermesi değildir. Artık bu sistem sayesinde öğrencilerinizi yeni bir okula kayıt yaptırırken de birçok kolaylık ile karşılaşacaksınız. E Okul ilkokul kayıt sistemi sayesinde evrak işleri ile uğraşmadan ya da herhangi bir bağış yapmadan öğrencinizi okula kolaylıkla kaydettirme imkanına sahipsiniz. E-Okul ilkokul kayıt sistemini kullanabilmek için ise yapmanız gerekenleri yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde anlattık.E-Okul İlkokul Kayıt Nasıl Yapılır?

E-Okul ilkokul kayıt işlemini yapabilmek için, yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi, kayıt dönemlerinin gelmiş olması gerekmektedir. Kayıt dönemleri açıldığında E-Okul ilkokul kayıt sistemi de açılacaktır ve bu sisteme E-Okul web sitesinde ulaşabilirsiniz. Sistemin web sitesine yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. E-Okul ilkokul kayıt işlemini için öncelikle linke tıklayıp siteye gidiniz. Siteyi açtığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz türde bir web sayfası çıkacaktır.


E-Okul İlkokul Kayıt Sistemi Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Okul Öğrenci Bilgilendirme

E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemi, öğrenci ve öğrenci velilerini ilgilendiren konularda bilgilendirme yapmak için kullanılan sistemdir. E-Okul sistemi içerisinde öğrencilere dair birçok bilgi bulunmaktadır. Sınav sonuçlarından, karne notlara, devamsızlık kayıtlarından öğretmenlerin öğrenciler hakkındaki görüşlere kadar birçok bilgi sistemin içerisinde ulaşılabilir bir halde durmaktadır. E-Okul sisteminin açılmasının nedeni hem öğretmen ve okul idareleri üzerindeki yükleri kaldırmak hem de öğrenci ve öğrenci velilerinin, bu saydığımız türde bilgilere istedikleri zaman ulaşabilmelerini sağlamaktır. E Okul öğrenci bilgilendirme sisteminin kullanılması ile birlikte sistem amaçladığı ulaşılabilir olmaya büyük oranda ulaşmıştır. Öğrenciler ve öğrenci velileri, E Okul öğrenci bilgilendirme sistemini kullanarak istedikleri yerde ve istedikleri zamanda, sistemden öğrenci bilgilerini kontrol edebilirler. Biz her ne kadar E Okul öğrenci bilgilendirme sistemi olarak söz etsek de, aslında bu sistem için kullanılan ad E-Okul veli bilgilendirme sistemi olarak kayıtlıdır. Yazımızın devamında E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemine ve E-Okul üzerine daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Ülkemizde hizmete sunulan eğitim ve öğretim sistemi, okula başlayan öğrencilerin, sınıf atlama yaparak ve birkaç aşamadan geçerek okulu bitirmesini öngörmektedir. Bu bahsettiğimiz aşamalar ilkokul, sonrasında ortaokul ve en son olarak da lise eğitimidir. Öğrenci eğitim ve öğretim hayatına ilk okuldan başlar ve sınıf atlayarak ilerleyerek lisede sonlandırır. Sistem bunun üzerine kurulmuştur.

Öğrenciler okula ilk başladıkları andan itibaren, her yıl içerisinde iki ayrı dönemde olmak üzere okula giderler. Bu her iki dönemde ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan okul müfredatına göre derslere girerler. Müfredata göre hazırlanan bu derslerden istenen başarı seviyeleri gösterildiğinde ise, öğrencinin bir üst sınıfa geçmesi gerçekleşir. Bu başarı ise sınavlar ile ölçülmektedir. Öğrenciler her dönem içerisinde aldıkları dersler ile ilgili bazı sınavlara girerler. Bütün bu sınavların sonuçları ise, öğrencilere dönem sonunda verilen karne isimli belgede bulunur. Dönem sonunda verilen karneler, öğrencinin o dönem içerisinde ne kadar başarı gösterdiklerinin bir özeti şeklindedir ve bu karneye bakarak öğrencinin bir sonraki sınıfa geçip geçmeyeceğine karar verilir.

E-Okul sistemi ise, bu karışık sayılabilecek sistemin içerisindeki ihtiyaçlardan dolayı doğmuştur. E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemine duyulan ihtiyaç, velilerden gelen öğrencilerin başarı durumlarını takip etme isteği ile birlikte artmıştır. Ayrıca bu sisteme öğretmen ve okul idarelerinin üzerinde binen aşırı yükten dolayı da ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu nedenle 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı E-Okul sistemini hizmete açmıştır.


E-Okul sisteminin hizmete açılması ile birlikte, E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemi de devreye girmiştir. Bu sistem sayesinde artık öğrencileri hakkında bilgi almak isteyen velilerin sürekli olarak okula gelmeleri gereği ortadan kalkmıştır. Zira E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemi içerisinde ihtiyaç duyulan neredeyse bütün bilgiler bulunmaktadır. E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemine, yani bilinen ismi ile E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak, öğrenciniz hakkında istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında sisteme nasıl giriş yapabileceğinize dair ayrıntıları bulabilirsiniz.E-Okul Öğrenci Bilgilendirme Nasıl Yapılır?

E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemine giriş yapabilmek için, öncelikle E-Okul web sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Yazımızın sonunda bulabileceğiniz bağlantıya tıklayarak E-Okul web sitesine gidebilirsiniz. Verdiğimiz bağlantı ile sistemin web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.
Açılan sayfada görebileceğiniz gibi bazı giriş kısımları bulunmaktadır. E-Okul öğrenci bilgilendirme girişi yapabilmek için, E-Okul üzerindeki veli bilgilendirme sistemi girişini kullanmamız gerekecektir. Sistemin bu kısmı öğrenci bilgileri ile kullanıldığından, öğrenci bilgilendirmesi buradan yapılabilir. Burada öğrenci TC kimlik numarası ve öğrenci okul numarasını gerekli boşluklara yazıp giriş butonuna bastığınızda E-Okul öğrenci bilgilendirme sistemine giriş yapmış olursunuz.

E-Okul Öğrenci Bilgilendirme Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!E-Okul Şifresi

E-Okul şifresi, E-Okul sistemine girip, sistemi kullanabilmek için kullanılan şifredir. E-Okul sisteminde hem öğrencileri hem de öğretmenleri ilgilendiren birçok işlem bulunmaktadır. Öğrencilere dair sınav sonuçları, not bilgileri, devamsızlık kayıtları ve öğretmenlerin öğrenciler hakkındaki görüşlerinin bulunduğu raporlar bulunmaktadır. Öğrenci velileri istedikleri zaman E-Okul şifresi kullanarak girdikleri sistemde öğrencilerinin bu bilgilerine ulaşabilmektedirler. Ayrıca öğretmenler de velilerin ulaşabildikleri bu bilgileri yine E-Okul şifresi kullanarak girdikleri sisteme işlemektedirler. Bu nedenle E-Okul şifresi tüm kullanıcılar için de önem arz etmektedir. E-Okul sistemine girebilmek için öğretmenlerin ve öğrencilerin ayrı ayrı olarak kullanacakları girişler vardır. Yazımızın devamında öğretmenlerin ve öğrencilerin ayrı olarak kullandığı bu sisteme giriş yerlerinden ve E-Okul sisteminden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.


Ülkemizde bireylerin hizmetine sunulmuş olan eğitim öğretim yöntemi, okula yeni başlamış olan çocukların, sınıf geçme sistemi ile birlikte bazı aşamalardan geçip okul bitirmeleri üzerine kurulmuştur. Bu bahsedilen ve çocukların geçmeleri gereken aşamalar ilkokul, devamında ortaokul ve son olarak da lise olacak şekilde belirlenmiştir. Okul hayatına başlayan çocuk eğitim öğretim sürecine öncelikle ilk okulda başlamaktadır ve sınıf geçerek ilerleme yaparak lise eğitimi ile sonlandırmaktadır. Eğitim ve öğretim yöntemimiz bu plan üzerinde inşa edilmiştir. Çocuklar okul hayatına başladıkları zamandan itibaren, her sene içinde iki ayrı zamanda olacak şekilde okula gitmektedirler. Bu zamanlar dönem olarak isimlendirilmiştir ve çocuklar Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince hazırlanmış olan eğitim müfredatına göre o dönemde dersler alırlar. Müfredata göre seçilen bu derslere girdiklerinde istenen şey, belirli bir başarı seviyesi gösterilmesidir. Bu şekilde çocukların bir diğer sınıfa geçmesine karar verilir. İstenen başarı seviyesi ise yapılan sınavlar ile ölçülmektedir. Çocuklar o dönemin içinde girmiş oldukları derslerden birtakım sınavlara girmeleri gerekir. Tüm bu sınavların devamında açıklanan sonuçlar yani notlar ise, öğrencilerin o dönemdeki başarılarını göstermektedir. Bu notlar dönemin sonunda verilecek olan karne ile belgelenmektedir. Dönemin sonunda çocuklara verilen karnelerde, çocuğun dönem içinde ne kadar başarılı olduğunu gösterilmektedir. Bu karne göz önüne alınarak çocuğun bir diğer sınıfa atlayıp atlayamayacağına öğretmenlerince karar verilmektedir. E-Okul sistemi de, bu gibi karışık bir eğitim ve öğretim sistemi içindeki ihtiyaçlara cevap verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete açılmıştır.


E-Okul sistemi içerisinde  öğrencilerin başarıları ile ilgili bütün durumlar kayıt altında tutulmaktadır. E-Okul şifresi kullanarak bütün veliler öğrencilerin bilgilerine ulaşabilir. E-Okul sistemi öğretmenler için de avantajlıdır. Normalde çok uğraş gerektiren işler sistem üzerinden rahatlıkla halledilebilir. Yazımızın devamında E-Okul şifresi kullanımı ile E-Okul üzerinden öğretmen ve öğrenci girişlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.
E-Okul Şifresi Nasıl Kullanılır?

E-Okul şifresi az önce bahsettiğimiz gibi hem öğretmenler hem de öğrenci ve öğrenci velileri için ayrı ayrı kullanıma sahiptir. E-Okul şifresi kullanımına öncelikle sisteme nasıl girebileceğimizi anlatmak ile başlayalım. E-Okul sistemini kullanabilmek için öncelikle sistemin web sayfasına gidelim. Yazımızın sonundaki linke tıklayarak sistemin web sayfasına gidebilirsiniz. E-Okul web sitesine girdiğinizde karşınıza aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.


Resimde görebileceğiniz gibi, sayfada iki farklı giriş kısmı bulunmaktadır. Bu giriş kısımlarından biri öğretmenler diğeri de öğrenciler ve öğrenci velileri içindir. Öğrenci ve öğrenci velileri için E-Okul şifresi kullanımı yapacak olanların veli bilgilendirme sistemi girişi kullanmaları gerekir. Burada E-Okul şifresi yerine geçecek olan bilgiler öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarasıdır. Bu bilgiler istenilen yere yazıldığında sisteme girilebilir. Öğretmenler için ise giriş kısmı olarak yönetim bilgi sistemi girişi kullanılacaktır. Öğretmenlere kullanıcı adı ve E-Okul şifresi okul idareleri tarafından verilmektedir. Öğretmenler de kullanıcı adlarını ve E-Okul şifresini istenen yerlere girerek sistemi kullanabilir.


E-Okul Şifresini Kullanarak Sisteme Girmek İçin TIKLAYINIZ!


E-Okul Öğrenci Bilgi Formu


E-Okul öğrenci bilgi formu, öğrencilere dair çeşitli bilgileri öğrenebileceğiniz, E-Okul sisteminden istediğiniz zaman elde edebileceğiniz formdur. Bu bilgi formu içerisinde, öğrenciye ait öğretmenler tarafından girilmiş olan neredeyse bütün bilgilere ulaşma imkanınız vardır. E-Okul sistemi içerisinde, öğrencilere ait sınav notları, başarı durumları, karne notları, devamsızlık bilgileri gibi girdiler dışında, öğretmenlerin öğrenciler hakkındaki gözlemlerine ve değerlendirmelerine de ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgiler, internet teknolojisinin Milli Eğitim Bakanlığı sistemlerinde kullanılmaya başladığından beri, internet üzerinde E-Okul sisteminde depolanmaktadır. 2007 yılından beri hizmet vermekte olan E-Okul sistemi içerisinde E-Okul öğrenci bilgi formu alabilmek mümkündür. E-Okul veli bilgilendirme sistemi kullanılarak ulaşabileceğiniz bu bilgi formalarını almak aslında oldukça kolaydır. Yazımızın devamında, E-Okul sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgilere ve E-Okul öğrenci bilgi formu alma yöntemine ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde çocukların okul hayatları için planlanmış olan eğitim öğretim sistemleri, çocukların sınıf geçip okulu tamamlamaları konusu üzerinde inşa edilmiştir. Sınıf geçme üzerine kurulu olan eğitim sistemine göre, çocuklar okula ilk başladıkları zaman önce ilkokula, bundan sonra ortaokula ve onu da bitirdiğinde liseye geçmeleri gerekmektedir. Tüm sınıfları geçtikten ve başarılı olduktan sonra da öğrenciler mezun olacaklardır. Genel hatlarını bu şekilde anlatabileceğimiz bu eğitim ve öğretim sistemine dair incelikler aslında bolca bulunur ve bu ince ayrıntılar nedeni ile sistemde E-Okul gibi bir ortama ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Çocuklar eğitim hayatları süresince, her sene içinde iki ayrı kısma ayrılmış olarak okula giderler. Bu iki ayrı kısımda, yani dönemde de Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenmiş olan müfredatta yazanlara göre çeşitli konular ile alakalı bazı derslere girerler. Çocukları sınıfları geçip okullarını bitirebilmek için, aldıkları bütün bu derslerden başarılı olmaları gerek görülmüştür. Bu istenen başarı da öğrencilerin girdiği sınavlar ile belirlenmektedir. Çocuklar her iki dönem içerisinde girmiş oldukları bütün derslere dair birçok sınava girmeleri gerekir.

Dönemlerin sonunda ise öğrencilere karne isimli belgeler dağıtılır. Bu belgede yazanlara göre ise, girmiş oldukları sınav sonuçları ve bunun yanında başarı durumları belgelenmektedir. İşte E-Okul sisteminde anlattığımız tüm bu ayrıntılar dışında çocukların girmiş oldukları bütün sınavların sonuçları da bulunabilmektedir. Bu bilgiler dışında ise E-Okul sisteminin içinde çocuklara ait devamsızlık kayıtları ve sınıf öğretmenlerinin çocuklar hakkında düşündükleri ve değerlendirmeleri de bulunur. Öğrenci velileri ise, öğretmenlerin öğrenciler için girdikleri bu değerlendirmelere ve diğer saydığımız tüm bilgilere, E-Okul veli bilgilendirme sistemi aracılığı ile ulaşabilmektedirler. E-Okul öğrenci bilgi formu ise yine E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden giriş yaparak elde edilebilmektedir. Yazımızın devamında E-Okul öğrenci bilgi formu, E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden nasıl elde edilir anlatacağız. E-Okul öğrenci bilgi formu elde etmek isteyen okurlarımız yazdığımız adımları takip ederek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

E-Okul Öğrenci Bilgi Formu Nasıl Alınır?

E-Okul öğrenci bilgi formu almak için E-Okul sistemi üzerinden vbs, yani veli bilgilendirme sistemi girişi kullanmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle sistemin web sitesine girmelisiniz. Yazımızın sonundaki linke tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz. Siteye girdiğinizde, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.Bu açılan sayfadan, veli bilgilendirme sistemi girişi kullanmanız gerekmektedir. Resimde de altı çizili olarak gördüğünüz kutucuklara, istenen bilgileri yani öğrenci TC kimlik numarasını ve öğrenci okul numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra giriş butonuna tıklayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili kısma tıklayarak E-Okul öğrenci bilgi formu alabilirsiniz.


E-Okul Öğrenci Bilgi Formu Alma Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!E-Okul Fotoğraf Değiştirme

E-Okul fotoğraf değiştirme, E-Okul sistemi üzerinde öğrenciye ait olan ve öğrenciyi tanıyabilmek için öğretmenlerin kullanmakta olduğu fotoğrafları değiştirmek için kullanılan bir işlemdir. Aslında bu işlem, sadece öğretmenler ve diğer okul yetkililerin sisteme girmesi ile birlikte yapılabilmektedir. Yani öğrenci girişi kullanarak E-Okul fotoğraf değiştirme işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle sistemdeki fotoğraflarının değiştirilmesini isteyen öğrencilerin geçerli bir sebep ile öğretmenlerine başvurmaları gerekmektedir. E-Okul sisteminin bu basit işlem dışında birçok faydalı yanı bulunmaktadır. 2007 yılından beri hizmet vermekte olan bu sistem sayesinde öğretmenlerimizin üzerinden büyük bir yük kalktığı gibi, artık işlerine ayıracakları vakti kazanmışlardır. Yazımızın devamında E-Okul sistemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ve E-Okul fotoğraf değiştirme işleminin nasıl yapılabileceğine dair yönteme ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde öğrenciler için hazırlanmış olan eğitim ve öğretim sistemi, öğrencilerin sınıf atlayarak okulu bitirmesi üzerine kurulmuştur. Sınıf atlamalı olan bu eğitim öğretim sistemine göre, öğrencilerin okula başladıklarında ilk olarak ilkokula, daha sonrasında ortaokula ve son olarak da liseye gidip, tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra da mezun olmaları beklenmektedir. Tabii genel hatları ile böyle olan eğitim ve öğretim sisteminin ayrıntıları daha karışıktır ve bu ayrıntılar E-Okul sistemine ihtiyaç duyulmasına neden olmuşlardır. Öğrenciler okul hayatları boyunca, her yıl içerisinde iki ayrı döneme ayrılmış biçimde okula gelmektedirler. Bu iki ayrı dönemde de Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu müfredata göre çeşitli konuları içeren bazı dersleri alırlar. Öğrencilerin sınıf atlayıp okul bitirebilmeleri için, tüm bu dersleri başarı ile vermeleri gerekir. Bu başarı ise yapılan sınavlar ile ölçülmektedir. Öğrenciler her dönem içinde almış oldukları tüm dersler için çeşitli sınavlara girerler. Dönem sonunda öğrencilere dağıtıla karne isimli belgede ise, girdikleri sınavların sonuçları ve başarı durumları gösterilmektedir. İşte E-Okul sisteminde karnede bulunan tüm notların dışında öğrencilerin girdikleri tüm sınavlara dair sonuçlar da bulunmaktadır. Bunun dışında sistem içerisinde öğrenciye ait devamsızlık bilgileri ve öğretmenlerin öğrenci hakkındaki görüşleri de bulunmaktadır. E-Okul sistemi açılmadan önce ne öğrencilerin bu bilgilere aynı anda ulaşmaları, ne de öğretmenlerin kısa zamanda bu kadar kapsamlı içerik hazırlamaları mümkündü. Milli Eğitim Bakanlığı bu zorlukların aşılması için, E-Okul sistemini hizmete sunmuştur.


E-Okul fotoğraf değiştirme işlemi ise, tüm bu büyük sistem içerisinde aslında çok basit bir işlemdir. E-Okul’da bulunan öğrenci fotoğrafları, sistemde düzenleme yaparken öğretmenlerin öğrencileri tanımaları için kullanılmaktadır. Bu nedenle geçerli bir nedeni olmaksızın sadece öğrenci istiyor diye E-Okul fotoğraf değiştirme işleminin yapılmasına gerek duyulmaz. Fakat yine de böyle bir işlemi gerçekleştirmek mümkündür  ve ihtiyaç halinde kullanılması için E-Okul fotoğraf değiştirme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Yazımızın devamındaki adımları uygulayarak E-Okul fotoğraf değiştirme işlemini yapabilirsiniz.E-Okul Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Okul fotoğraf değiştirme işlemini yapabilmek için öncelikle E-Okul web sayfasına gitmemiz gerekir. Yazımızın sonundaki bağlantıyı kullanarak sistemin web sayfasına gidebilirsiniz. E-Okul sistemi web sayfasına girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.


Az önce bahsettiğimiz gibi E-Okul fotoğraf değiştirme işlemi için, yetkili birinin giriş yapması gerekir. Bu nedenle yönetim bilgi sistemi girişi kullanılacaktır. Kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra, giriş butonuna tıklayınız. Sisteme girdikten sonra aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir.
Öncelikle kurum işlemleri modülüne giriniz.


Daha sonra resim işlemleri kısmının sekmesine tıklayınız.
Tıkladıktan sonra resmini değiştirmek istediğiniz öğrencinin şubesini seçiniz.
Daha sonra açılan liste üzerinden istediğiniz öğrencinin resmini değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.
E-Okul fotoğraf değiştirme işlemini böylece gerçekleştirebilirsiniz.


E-Okul Fotoğraf Değiştirme Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!E-Okul Not Hesaplama

E-Okul not hesaplama, okula giden öğrencilerin en çok kullandığı işlemlerden birisidir. Not hesaplama işlemi yapmak, dönem sonunda verilen karnedeki notları öğrenmenin bir yoludur ve bu notlara göre takdir ya da teşekkür belgesi alma durumu öğrenilebilir. Öğrenciliğin en büyük heyecanlarından olan karne zamanları yaklaştıkça öğrencilerin E-Okul not hesaplama telaşına girmeleri de normaldir. Aslında bakılırsa E-Okul sisteminde verilen resmi bir not hesaplama uygulaması yoktur. Fakat E-Okul sistemi üzerinden kolaylıkla tüm notlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca E-Okul not hesaplama işlemi çok kolaydır. Sadece notlarınızın tamamını elinizin altında tutmanız ile, bir kağıt kalem kullanarak notlarınızı hesaplayabilirsiniz. Yazımızın devamında E-Okul sistemi üzerinden notlarınızı nasıl öğreneceğinizi ve bu notlar ile nasıl E-Okul not hesaplama işlemi yapacağınızı anlatacağız.


Ülkemizde uygulanmakta olan eğitim ve öğretim sistemi, öğrencilerin karne zamanlarında not heyecanına düşmelerine neden olmaktadır. Bu eğitim ve öğretim sisteminde sınıf geçmek esastır. Bahsettiğimiz sınıf geçme sistemine göre öğrenciler okula başladıklarında önce ilkokul, bitirince ortaokul ve onu da bitirince son olarak liseye gideceklerdir. Böylece öğrenciler sınıf geçmeye dayalı bir eğitim ve öğretim uygulamasından geçmektedirler. Öğrencilerin okul hayatları her sene iki ayrı dönem içerisinde geçmektedir. Bu dönemler içerisinde öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konularını belirlediği derslere girmektedirler. Sınıf geçmeleri bu derslere bağlıdır. Öğrenciler bu derslerden gerekli yeterlilikleri gösterirler ise, bir sonraki sınıfa geçmeye hak kazanmış olurlar. Bu yeterlilikleri ölçebilmek için ise, öğrenciler her dönem bu dersler ile alakalı olarak bir takım sınavlara tabi tutulurlar. Her iki dönemin sonunda verilen karne adlı belgede ise, öğrencilerin o dönem göstermiş oldukları başarı durumları sergilenir. Bu nedenle öğrencilerin karne zamanı gelmesi ile birlikte E-Okul not hesaplama telaşına düşmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Bu işlemi yapmanın yollarını aramaktadırlar.


E-Okul not hesaplama işlemini yapmak için yine E-Okul’a ihtiyaç duyulur. E-Okul sistemi karne notları da dahil olmak üzere E-Okul not hesaplama için gerekli olan diğer sınav notlarını da kayıt altında tutmaktadır. Tabii E-Okul sistemi henüz hizmet vermeye başlamadan önce, bu tür hesaplama işlemleri yapmak, tüm notlara ulaşabilmek kolay işler değildi. Öncelikle tüm notların öğretmen ve okul idaresi çalışanları tarafından tek tek kayıt altında tutulması gerekmekteydi. Fakat kayıt altına alınsa da bu notlar öğrencilerin her zaman ulaşabilecekleri bir yerde değildi. E-Okul not hesaplama işlemi de bu nedenle kolay bir iş değildi. Ama 2007 yılından beri hizmet veren E-Okul sistemi sayesinde artık notlar çok daha rahat ulaşılabilir bir durumda. Bu nedenle E-Okul not hesaplama artık çok kolay. Yazımızın devamında E-Okul not hesaplama işlemi için gereken notları E-Okul sisteminden nasıl alacağınızı ve bu notları nasıl hesaplamanız gerektiğini anlatacağız.
E-Okul Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Okul not hesaplama yapabilmek için öncelikle E-Okul sisteminden notları öğrenmemiz gerekecektir. Bu işlem için öncelikle E-Okul web sitesine gidelim. Yazımızın sonundaki linkten web sitesine ulaşabilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.


Bu sayfadan sisteme giriş yapıp notları öğrenmemiz gerekmektedir. Veli bilgilendirme sistemi girişi kısmında, görselde de altı kırmızı çizgiler ile belirtilmiş olan kutucukları istenilen bilgiler ile doldurunuz. Daha sonra sisteme giriş yapıp notlarınızı öğrenebilirsiniz. Bu notlar E-Okul not hesaplama işlemi için gereklidir. En son hesaplanan not dışında tüm notlarınızı öğrendikten sonra tek yapmanız gereken, her bir ders için gözüken notların aritmetik ortalamasını almaktır. Böylece E-Okul not hesaplama işlemini kullanıp dönem sonu notunuzu öğrenebilirsiniz.


E-Okul Not Hesaplama Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Okul Öğretmen Not GirişiE-Okul öğretmen not girişi kısmı, E-Okul sistemine öğrencilerin sınavlardan aldıkları notları girmek için, öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. Bilindiği gibi artık öğrencilerin okullarından almış oldukları sınav notları E-Okul sistemi üzerinde kayıt altına alınmaya başlamıştır. Bu sayede sisteme girilen tüm notlara öğrenciler ve aileleri istedikleri zaman bakabileceklerdir. Ayrıca sisteme not girilmesi durumu ve E-Okul öğretmen not girişi kısmının kullanılmaya başlaması, öğretmenlerin de üzerinden büyük bir yük almıştır. Bu sayede öğretmenler tüm notları tek bir yerde toplayarak, bütün öğrenciler için ayrı ayrı işlem yapma zahmetinden kurtulmuşlardır. 2007 yılından beri hizmette olan E-Okul sisteminin, E-Okul öğretmen not girişi kısmı dışında daha birçok faydası bulunmaktadır. Yazımızın devamında E-Okul sisteminin bu faydalarına ve E-Okul öğretmen not girişi kısmının nasıl kullanılacağı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde kullanılmakta olan eğitim ve öğretim sistemimiz, sınıf atlama sistemine dayalı bir şekilde ilerlemektedir. Bu sınıf atlamaya dayalı eğitim ve öğretim sistemimize göre okula başlayan çocukların öncelikle ilk okul, devamında orta okul ve en son da liseye gitmeleri gerekir ve bu şekilde öğrencilerin sınıf atlayarak eğitimlerini tamamlaması planlanmıştır. Okula başlayan çocuklar, öğrenim hayatlarına her yıl iki ayrı döneme ayrılmış şekilde devam ederler. Bu iki ayrılmış dönemde okula başlayan çocuklar, Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerekli görülen bir takım derslere girerler. Öğrenciler arasında bir üst sınıfa geçmekteki kıstas, MEB tarafından belirlenen bu derslerde gerekli başarıyı göstermiş olmaktır. Bundan dolayı tüm öğrenciler, her iki ayrı dönemde de, bu belirlenmiş dersler ile alakalı sınavlara girmektedirler. Her iki dönemin sonunda da öğrenciler karne ismi verilen belgeler alırlar. Bu karneler içerisinde, öğrencilerin o dönem gösterdikleri başarılar notlar şeklinde yansıtılmıştır. İşte E-Okul sistemi, karne notları da dahil olmak üzere başka birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bir sistemdir. E-Okul öğretmen not girişi sayesinde öğretmenler çocukların karne notları da dahil olmak üzere tüm notlarını girerler ve sistemde ulaşılabilir olmalarını sağlarlar. E-Okul daha açılmadan ve sunduğu hizmete başlamadan önce, bu bahsettiğimiz notları tek bir noktada ulaşılmasını sağlamak çok zor bir işlemdi. Özellikle öğretmenlerin bu not işleri söz konusu olduğunda sırtlandıkları yük, çok vakit kaybetmelerine neden olurdu. Her bir öğrenci için notları ayrı ayrı kayıt altında tutmak bir yana, zaman zaman velilerin bu notları istemesi daha problemliydi. Notlara bakarak öğrencilerin başarı durumları hakkında konuşmak, önceden daha zahmetli idi. Fakat artık E-Okul öğretmen not girişi sayesinde öğretmenler notları E-Okul sisteminde tutarken, öğrenci velileri de sisteme giriş yaparak istedikleri bilgilere ulaşabilmektedirler.


Peki bu E-Okul öğretmen not girişi kısmı tam olarak nasıl kullanılır? Eğer ilk defa bu sistemi kullanacaksanız ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamını takip ediniz. Yazımızın devamında E-Okul öğretmen not girişi kısmını kullanabilmek için ihtiyacınız olan tüm ayrıntılara ulaşacaksınız.


E-Okul Öğretmen Not Girişi Nasıl Kullanılır?

E-Okul öğretmen not girişi kısmını kullanabilmek için yapmanız gereken işlemler aslında basittir. Öncelikle yapmanız gereken şey, E-Okul web sitesine girmektir. Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak E-Okul web sitesine gidebilirsiniz. Verdiğimiz linke tıkladıktan sonra, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.


Bu kısımda dikkat etmeniz gereken bir nokta olacak. Sayfada iki adet giriş kısmı bulunmaktadır. Birisi veli bilgilendirme sistemi, diğeri ise yönetim bilgi sistemi. E-Okul öğretmen not girişi kullanmak isteyen okurlarımız yönetim bilgi sistemi girişini kullanmalılar. Bu girişi kullanmak için ise kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyacaklardır. Okular tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak E-Okul öğretmen not girişi kısmından giriş yapabilir ve öğrencilerin notlarını düzenleyebilirsiniz.


E-Okul Öğretmen Not Girişi Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!E-Okul Bilgi Not Sistemi


E-Okul bilgi not sistemi, okulda girdiği sınavların sonucunu öğrenmek isteyen öğrenciler ve bu öğrencilerin velileri tarafından kullanılan bir sistemdir. Normalde E-Okul sistemi kullanılmaya başlamadan önce sınav sonuçları, okullarda öğrencilere açıklanmaktaydı. Yani öğrencilerin sınavlardan aldıkları notların sonuçlarını öğrenebilmesi için okulda açıklama yapılmasını beklemesi gerekiyordu. Fakat ülkemizde 2007 yılından beri hizmet vermekte olan E-Okul sistemi ile artık okulları ve öğrencileri ilgilendiren bu tür işlemlerde o kadar beklemeye ya da okuldan haber gelmesine gerek kalmamıştır. Öğrencilere dair neredeyse bütün bilgiler artık E-Okul web sitesinde depolanmaktadır. Bu sayede vakit kaybetmeden istediğiniz bilgileri istediğiniz anda öğrenebilirsiniz. E-Okul bilgi not sistemi de bu sistemin bir parçası olan ve notlarınızı öğrenebileceğiniz bir sistemdir. Yazımızın devamında E-Okul bilgi not sistemi hakkında bilgiye ve bu sistemin nasıl kullanacağınıza dair adımlara ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde kullanılan ve uygulamaya konulan sistem, üç aşamalı diyebileceğimiz bir eğitim öğretim sistemidir. Bu aşaması olan eğitim öğretim sistemine göre öğrencinin ilk önce ilkokul, daha sonra ortaokul ve son olarak da lise olmak üzere sınıf geçmesine ve atlamasına dayalı şekilde ilerlemekte olan bir düzenleme düşünülmüştür. Öğrenciler eğitim ve  öğretim süreçleri süresince senede iki defa ayrı döneme ayrılmış olarak okula gitmektedirler. Bu iki ayrı dönemde de öğrenciler bazı konularda çeşitli dersler almaktadırlar. Eğer öğrenciler o dönemde aldıkları derslerde göstermesi gereken başarıları gösterirler ise bir sonraki sene üst sınıfa atlamaya hak kazanmış olurlar. Bu nedenle her iki dönemde de, almış oldukları tüm derslerden ayrı ayrı olacak şekilde birtakım sınavlara girmeleri gerekir. Her iki dönemin sonunda da öğrenciler almış oldukları karne olarak bilinen ve içerisinde öğrenciye ait o dönemlik notların görüldüğü belgede yazan açıklamalar da o öğrencinin başarılı olup olmadığını belgelemiş olmaktadır. E-Okul sistemi aslında karne notları da dahil olmak üzere daha birçok bilgileri içinde barındıran bir sistem olması için tasarlanmıştır. Örneğin E-Okul sistemi henüz hizmete açılmamışken ve kullanılmaya başlamadan önce, tüm bu açıkladığımız bilgileri tek bir yerde toplama ve ayrıca ulaşılabilir olmasını sağlamak oldukça zor bir işlemdi. Öğretmenler ve okullarda çalışanlar, her bir öğrenci için ayrı ayrı olacak şekilde tüm not bilgileri, genel başarı durumu ve devamsızlık kayıtları gibi birtakım önemli verileri elle tek tek kayıt altına almaları gerekmekteydi. Ama her bir öğrenci için bu işi ayrı ayrı yapmak aslında oldukça vakit kaybı yaratmakta olan bir işti. Aynı zamanda bu zorluk nedeni ile öğrencilerine dair bilgi almak isteyen veliler için de zor olan bir durum ortaya çıkarıyordu. Eğer veliler, öğrencileri için bir bilgi almak istiyorlarsa okula gitmeleri gerekliydi. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul sistemini açması ile birlikte öğrenci ve öğretmenlerin bu sorunları ortadan kalkmıştır.


E-Okul bilgi not sistemi de bu açıdan E-Okul sisteminin çok faydalı bir parçasıdır. Bu kısım sayesinde notları öğrenmek çok kolay bir hal almıştır. Eğer siz de çocuklarınızın notlarını öğrenmek istiyorsanız ama E-Okul bilgi not sistemi nasıl kullanılır bilmiyorsanız yazımızın devamındaki adımları tek tek uygulayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


E-Okul Bilgi Not Sistemi Nasıl Kullanılır?

E-Okul bilgi not sistemi E-Okul web sitesinde bulunur. Yani E-Okul bilgi not sistemi kullanmak için önce web sitesine gidip giriş yapmamız gerekecektir. Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak E-Okul bilgi not sistemi web sitesine gidebilirsiniz. Öncelikle bunu yapın. Siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.


Burada kullanmanız gereken kısım üstteki veli bilgilendirme sistemi girişidir. Bu başlık altında altları kırmızı çizgi ile çizilmiş kutucuklar göreceksiniz. Bu kutucuklara doğru şekilde öğrenciye ait TC kimlik numarası ve öğrenci okul numarası yazınız ve giriş tuşuna basınız. Artık E-Okul bilgi not sistemine girmiş oldunuz ve not öğrenme işlemlerinizi burada yapabilirsiniz.


E-Okul Bilgi Not Sistemi Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ! 


E-Okul Nakil İşlemleri
E-Okul nakil işlemleri, E-Okul sistemine eklenen yeni bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, okul değiştirmesi gereken ya da yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerin işlemlerini daha kolay bir şekilde yapmaları amaçlanmıştır.  E-Okul nakil işlemleri ile birlikte, yeni dönemlerde yapılacak olan kayıtlarda kontenjan bilgisi de verildiği için, öğrencilerin hangi bölgede hangi okula gidebilecekleri de kararlaştırılabilir. Ayrıca velilerin tayin ile başka bir şehre taşınması durumunda gidilecek yerdeki okullar da yine E-Okul nakil işlemleri başlığı altında öğrenilebilmesi, öğrencilerin gelecekleri ile ilgili önemli kararların alınmasına yardımcı olmakta ve hata payını en aza indirmektedir. E-Okul sistemi bünyesindeki bu işlem ile birlikte, yeni kayıt dönemleri başladığında ise belirtilen kayıt tarihleri arasında, yeni okula yerleştirmeye göre nakil sistemi de açılmaktadır. İhtiyaç olan duruma göre hizmet veren bu sistem birçok işi kolaylaştırır. Yazımızın devamında E-Okul ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ve E-Okul nakil işlemleri sisteminin de nasıl kullanılacağına dair ayrıntılara ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde kullanılmakta olan sistem, üç seviyeli bir eğitim ve öğretim sistemi olarak belirlenmiştir. Bu seviyeli olan eğitim ve öğretim sistemindeki uygulamalara göre okula başlayacak öğrencilerin ilk olarak ilkokul, bundan sonra ortaokul ve son olarak da lise olmak üzere sınıf geçmesine dayanmış olarak ilerleyen bir sistem planlaması yapılmıştır. Okula başlayan çocuklar eğitim ve öğretim zamanları boyunca her sene iki döneme ayrılmış bir şekilde okula gitmektedirler. Bu iki ayrı dönemde bu öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği konulara göre derslere girerler. Eğer öğrenciler girmiş oldukları bu derslerde, kendilerinden beklenen başarıları belli ederler ise bir sonraki sınıfa geçmeye hak kazanmış olurlar. Bu nedenle iki dönemde de girdikleri derslerin her birinden ayrı ayrı olacak şekilde bir sürü sınava girmeleri gerekir. Her iki dönemin sonunda öğrencilere verilen karne isimli ve içinde o öğrencinin o döneme ait olan notlarını içeren belgede yazan bilgilere göre öğrencinin başarısının nasıl olduğu da belgelenmiş olmaktadır. E-Okul içerisinde karnedeki notlar da dahil olmak üzere bahsettiğimiz bütün bu ayrıntıları görmeniz mümkündür. E-Okul’un açılış amacı bu tür durumlarda kolaylık sağlamasıdır. E-Okul nakil işlemleri de sağlanan bu kolaylıklardan sadece biridir. E-Okul daha açılmamışken ve hizmet sunmaya başlamadan önce, bütün bu bahsettiğimiz bilgileri tek bir yerde toplamak ve bu bilgileri ulaşılabilir neredeyse imkansız görünen bir işlemdi. Tüm bunları kullanılabilir hale getirmek ile görevli öğretmen ve okul çalışanlarına büyük işler düşmekteydi. 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu sorunları çözmesi amacı ile hizmete açılan E-Okul sistemi, talebi büyük oranda karşılamıştır.
Şimdilerde ise özelliklerine E-Okul nakil işlemleri için kullanılmayı da eklemesi ile birlikte E-Okul sisteminin kapsamı genişlemiştir. E-Okul nakil işlemlerini kullanabilmek için E-Okul web sitesine gitmek ve giriş yapmak gerekmektedir. Özellikle kayıt dönemlerini takip ederek sistemde açılan yeni özellikleri kullanarak öğrencinizin okul değiştirme durumunu kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.


E-Okul Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Okul nakil işlemleri, E-Okul sisteminde kayıt zamanları açılır. Bu zamanlar geldiğinde okul değişimi yapmak için, E-Okul web sayfasına giderek ilgili alana başvuru yapmalısınız. Bunu yapabilmek için, öncelikle web sitesine gidelim. Yazımızın sonundaki linki kullanarak E-Okul web sayfasına giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.


Buradan veli bilgilendirme sistemi giriş başlığı altındaki kutucukları istenen bilgiler ile doldurunuz. Öğrenci TC numarası ve öğrenci okul numarası girdikten sonra giriş tuşuna basınız. Sisteme girdiğinizde kayıt dönemleri de açıksa E-Okul nakil işlemleri hizmetini kullanarak nakil işlemi başlatabilirsiniz.


E-Okul Nakil İşlemleri Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.