'EĞİTİMDE HER ŞEY DÖRT DÖRTLÜK!'

Ankara’nın şatafatlı salonlarında MEB bürokratları toplantılar yapıyor ve il müdürleri ‘Her şey yolunda efendim, hiç sorunumuz yok efendim.’ şeklinde cümlelerle MEB merkez yönetiminin duymak istediği cümleler kuruyorlar.

'EĞİTİMDE HER ŞEY DÖRT DÖRTLÜK!'
02 Mayıs 2016 Pazartesi 12:24

 Ankara’nın şatafatlı salonlarında MEB bürokratları toplantılar yapıyor ve il müdürleri ‘Her şey yolunda efendim, hiç sorunumuz yok efendim.’ şeklinde cümlelerle MEB merkez yönetiminin duymak istediği cümleler kuruyorlar.

Sınıflara takılan akıllı tahtalarla eğitimin uçtuğunu zanneden ciddi bir kesim de yok değil aslında.

Basında eğitimle ilgili en küçük bir eleştiri ‘paralelcilik’ ya da ‘hainlik’ olarak isimlendirildiği için ses çıkaran da yok. Hani ne oldu acar eğitim gazetecisi Abbas Güçlü’ye?

Sitelerinden ‘Özel Haber’ başlığıyla isimsiz eleştiri yazısı yazan eğitim sitelerine ne oldu?

Her şey yolunda demekle her şey yoluna giriyor mu?

Ya da sahiden eğitimde her şey yolunda mı?

Bakan’ından velisine eğitimle ilgili her kim varsa soruyorum:

BİR: Okul kurslarında her şey yolunda mı ve istenilen gelişme kaydedildi mi? Şayet öyleyse verilecek dersi neden üçten beşe çıkardınız? Ya da neden zaten üç dersle sınırlamıştınız? Sizler eğitimdeki bu gibi hususları deneme yanılma yöntemiyle mi hayata geçiriyorsunuz?

İKİ: Temel lise nasıl gidiyor? Kapısının önünde öğretmenleriyle sigara tüttüren öğrenciler özgürlüğün tadıyla daha bir motive oluyorlar mı derslere? Lise 3 ve 4. Sınıflardan temel liselere öğrenci akışı yüzde olarak kaçtır? Daha açık sorayım, temel lise nedir hacı? Okul mu dershane mi? Kuş mu deve mi?

ÜÇ: Tomurcukların açması ve 23 Nisan’la birlikte okullarımızda derslerin gevşediği ve artık birçok okulda ders yapılamadığını biliyor musunuz? Birçok lisede akıllı tahtalarda öğrencileri zapt etmek için film seyrettirildiği ve buna rağmen öğrencilerin zaptının mümkün olamadığı yönünde şikâyetler sizlere de ulaşıyor mu?

DÖRT: Eğitim Kurumu müdür yardımcısından en tepe merkez yöneticisine kadar tüm yöneticilerin ‘belli’ bir sendika tarafından tespit ve tayin edildiğini biliyor musunuz? Örneğin Aydın il müdiresinin ‘Mahkeme kararlarının hiçbirini uygulamadık hamdolsun!’ ifadesiyle müşahhas hale gelen hukuksuzlukla binlerce eğitimcinin mağdur edildiği konusundaki tespitiniz nedir?

BEŞ: Bilinçli velilerin MEB’den umutlarını kesmeye başladıkları ve merdiven altı dershanelerden ve özel okullardan medet umar hale geldikleri yolunda bilgiler sizlere de bir şekilde ulaşıyor mu?

Ya da boş verin bunları!

Hamdolsun akıllı tahtalarımız var tabletlerimiz var, eğitimdeki şahlanışı çekemeyen çevrelerin oyununa gelmeyelim!

Oğuz AVŞAROĞLU
personelmebhaber.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.