Güneydoğu'da 80 Bin Öğrenci CUMA GÜNÜ KARNE ALAMAYACAK

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan terör olayı nedeniyle aksayan eğitim için Bakan Nabi Avcı'ın "alınacak" dediği tedbirler sözde mi kaldı? Cuma günü Güneydoğu'da binlerce öğretmen karne alamayacak. Çünkü okulları kapalı, öğretmenleri zorunlu tatilde.

Güneydoğu'da 80 Bin Öğrenci CUMA GÜNÜ KARNE ALAMAYACAK
20 Ocak 2016 Çarşamba 18:36

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında yarıyıl karneleri Cuma günü verilecek. Türkiye'nin bir çok ilinde öğrenciler karne heyecanı yaşayacak.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da terör nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı'nca öğretmenler bölgede çatışmanın olduğu yerlerden öğretmenleri geri çekti. Sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle bölgede eğitim durdu.

ÖĞRENCİLER KARNE ALABİLECEK Mİ?

Bölgede kapatılan okullar ve öğretmenlerin "süresiz hizmet içi eğitime" gönderilmesi nedeniyle, öğrencilerin olmayan eğitimde karne alıp alamayacağı meçhul durumda.

Kamuoyunca çokça konuşulan öğretmenlerin geri çekilmesi ve eğitimin durdurulması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı telefilerin yapılması için gerekli önlemlerin alınacağını açıklamıştı.

Bakan Avcı bölegedeki valilere eğitim aksayan okulların durumu ile ilgili bilgi taleplerinin olduğunu sömestr ve haftasonu tatillerini de ekleyip telefi yapılacağını buna yazın da devam edilebileceğini açıklamıştı. Bölgedeki çatışmalarda ile ilgili konuşan Avcı " Cizre’de 42 bin 850, Silopi’de 37 bin 306, demek ki toplamda 80 bin 156 öğrencimiz bu durumdan etkileniyor." diyerek 80 bin öğrenciye yoğunlaştırılmış eğitim planı uygulayacaklarını belirtmişti.

Balkan Avcı'nın dediği Sömest dönemi geldi ama hala bölge ile ilgili eğitim konusunda bir ilerle alınabilmiş değil.

Nabi AvcıTRT Haber'de bölge durumu ve eğitim konusunda alınacak tedbirler için şunları söylemişti:

“Şimdi bunu değişik vesilelerle açıkladık, ama bir kere daha net bir şekilde açıklamakta yarar var. En son Şırnak’ta, Cizre ve Silopi’de biliyorsunuz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Dolayısıyla okullar eğitime devam edemediler, öğrencilerimiz okullarına giremediler. Ve biz de bu fırsattan istifadeyle hem öğretmenlerimizin can güvenliği, öğrencilerimizin can güvenliği bakımından, hem de değişik vesilelerle zaten zaman zaman aksayan eğitimi telafi etmek için nasıl bir yoğunlaştırılmış bir eğitim programı uygulayacağımızı tekrar öğretmenlerimizle ve ilgili birimlerimizle gözden geçirme imkânımız oldu.

Ne kadar öğrenciden söz ediyoruz? Cizre’de 42 bin 850, Silopi’de 37 bin 306, demek ki toplamda 80 bin 156 öğrencimiz bu durumdan etkileniyor.

Bu öğrencilerimize yönelik olarak hafta sonlarında ve sömestr tatilinin bir bölümünde, gerekirse tamamında takviye, telafi eğitimleri planlıyoruz. Dolayısıyla, yetmezse yine ayrıca biraz daha uzatarak ikinci sömestreyi yaz tatilinden de kazanacağımız günlerle bunları telafi etmiş olacağız. Dolayısıyla Millî Eğitim Kanunu’na göre 180 iş günü eğitim-öğretim alma hakkı var ve dolayısıyla bizim de 180 iş günü eğitim verme sorumluluğumuz var. Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz bütün Türkiye’de 180 iş gününü bütün öğrencilerimiz için tamamlayacağız.

Bunu dediğim gibi gereken yerlerde hafta sonu eğitimleriyle, gereken yerlerde sömestr tatilinden alacağımız günlerle ve gerekirse yaz tatilinden alacağımız günlerle ve yoğunlaştırılmış bir programla öğrencilerimizin bu eksikliklerini gidermeye çalışacağız, gidereceğiz inşallah.

Şimdi burada planlama nasıl olacak, hangi ilde, hangi ilçede hangi okullarda bu tür telafi eğitimlere müracaat edilecek, hangi eğitim kurumlarında telafi eğitimi uygulanacak, bununla ilgili geçen hafta bir genelge gönderdik valiliklerimize ve buralarda valilerimizin, dolayısıyla millî eğitim müdürlüklerimizin belirleyeceği okullarda kaç gün eğitim aksamışsa, o kadar gün telafi eğitimi yapılacak.

Bunu özellikle vurguluyorum, çünkü böyle genel ifadelerle konuşulduğu zaman, diyelim Şırnak dendiği zaman sanki Şırnak’ın bütün ilçelerinde, hatta Cizre dendiği zaman Cizre’nin bütün okullarında ve aynı sayıda gün telafi edilecekmiş gibi bir algı oluşabilir. Oysa pek çok ilimizde okullar arasında farklılıklar oluşabiliyor.

Öğretmenlere SMS Gelmişti

Diyarbakır’da diyelim Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken diğer ilçelerde veya Diyarbakır’ın diğer mahallelerinde pekâlâ eğitim aksamadan sürmüş olabiliyor. Dolayısıyla hangi mahallede ve hangi okulda eğitim aksamışsa, kaç gün aksamışsa o okula özgü o kadar telafi programı uygulanacak.”

Güvenlik sağlandığında öğretmenler okullarına dönecekler

“Şimdi burada bir şeyi özellikle de fırsat olmuşken vurgulamak istiyorum: Bu konu medyada da çok işlendi, haklı olarak kamuoyu eğitim konusunda duyarlı. Dolayısıyla öğretmenlerimizin özellikle Cizre ve Silopi’den çağrılmalarıyla ilgili spekülasyonlar yapılıyor.

Bir; hiçbir öğretmenimiz orada öğrencilerini gönül rızasıyla bırakarak görevlerinden ayrılmış değil, biz istedik onların gelmelerini, hizmet içi eğitime almayı biz istedik. Dolayısıyla öğretmenlerimiz öğrencilerini bırakıp gittiler söylemi doğru bir söylem değil. Öğretmenlerimiz okul güvenlikleri, eğitime erişim güvenliği sağlandıktan sonra okullarına dönecekler ve bunun için de gerçekten öğretmenlerimiz sabırsızlıkla bekliyorlar. Bir defa öğretmenlerimizin görevden kaçındığı gibi bir algının oluşmasına izin vermememiz lazım, böyle bir şey yok.

Tam tersine öğretmenlerimiz bir an önce güvenliklerini, okulların, öğrencilerin, kendi öğrencilerinin güvenliğinin sağlanmasından sonra dönmek istiyorlar.

Bu tür tedbirlere niye müracaat ediliyor? Çünkü aldığımız istihbari bilgiler vardı ve sonra pek çok gerçekleşen terör eylemiyle de bu istihbari bilgilerin doğru olduğu görüldü. Okula giden yollara kurulan barikatlar, bombalı tuzaklar, bazı okullarımıza molotof kokteyli saldırılar, hatta öğrencilerimizin canlı kalkan olarak kullanılacağı istihbaratı…

Anaokullarına varıncaya kadar. Dolayısıyla burada halk düşmanı bir terör örgütüyle mücadelede bu tür tedbirleri ihmal edemezsiniz. Eğitim önemlidir, ama en başta can güvenliği. Dolayısıyla biz öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın can güvenliği bakımından alınması gereken tedbirleri aldık, bundan sonra da inşallah gerekli olmaz, ama gereken her yerde bu tedbirleri alırız.”

Aktifhaber.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.