MEB’İN ADALETLE İMTİHANI!

Danıştay'ın özel kursların 3 dersten açılabileceği yönündeki maddeyi durdurması, dershanelere alternatif olarak kurulan temel liseleri vurdu. Eğitimciler ise "Dershane sürecinde başa döndük" diyor.

MEB’İN ADALETLE İMTİHANI!
29 Şubat 2016 Pazartesi 00:06

BURAK KILIÇ

Özel kursların sadece 3 branştan açılabileceği yönündeki maddenin Danıştay tarafından durdurulması, eğitimcilere göre bir anlamda 2'nci dershane dönemini başlattı. 

Zira özel kurs tanımı da kanuna Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'dershaneler kapatılamaz' kararına karşı konulmuş, böylece kararın gereği yapılmıştı. 

HEM KURUMA HEM ÖĞRENCİYE 

Ancak Danıştay'ın 3 ders sınırını özel kursun açılabilmesi açısından teşebbüs hürriyetine, öğrencinin sadece 3 ders için kursa gitmek istememesi sebebiyle de eğitim hakkına aykırı bularak durdurması Milli Eğitim Bakanlığı'nı (MEB) yine düzenleme yapmaya itiyor. 

MEB ŞİMDİ NE YAPACAK? 

Dershaneleri hedef alarak yaptığı her düzenleme yargıdan dönen bakanlığın ise önünde tek yol var: Danıştay'ın gerekçesinde ortaya koyduğu hem öğrenci hem de kurumun hakları açısından 3 ders sınırının genişletilmesi. Danıştay, yargı kararlarını uygulama noktasında birçok sabıkası bulunan MEB'i uyararak Anayasaya aykırılığı tespit edilen düzenlemelerin tekrarlanmamasını istemişti. Bu durumda özel kurslara üniversiteye hazırlıkta öğrencilerin sorumlu olduğu temel 7 dersten de kurs açma imkanı verilecek. 

TEMEL LİSELER KÖTÜ ETKİLENİR 

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Cem Gülan: Temel liseler, dershanelerin ve tipik kursların olmadığı bir dönemde özellikle son sınıfa geçen öğrencilerin talep göstereceği düşünülen okullardı. 3 ders sınırı kalkıp da tamamen eski dershane dönemi ayarlarına dönersek ki görünen öyle, şuan sayıları 1100'ün üzerinde olan temel liseler kötü etkilenir. Temel liseler hafta sonu da mezun öğrencilere kurs veriyordu. Ancak özel kurslar artarsa temel liseler bu yönden de darbe yer. 

ÖĞRENCİ BİRDEN FAZLA KURSA GİDİYORDU 

Eğitim Uzmanı Faruk Ardıç: Danıştay'ın kurslardaki 3 ders sınırını 'eğitim ve öğrenim hakkını ölçüsüzce sınırlandırması' gerekçesiyle iptal etmesi olumlu bir karar. Eski uygulamada öğrencilerin hazırlık sürecinde birden fazla kursa gitmesi gerekiyordu. Bu uygulamadan temel liselerin çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Öğrenciye hem okul hem kurs hem de başka olanaklar sağladığı için temel liselerde öğrenci kaybı yaşanmaz. Önemli olan farklı eğitim alternatiflerinin öğrenci ve velilere sunulmasıdır. Eğitsel rekabet başarıyı artırır. 

SİSTEM SİL BAŞTAN! 

Bakanlığın Danıştay'ın kararına bağlı kalarak 7 dersten kurs açılmasına izin vermesi ise bir anlamda dershane sürecinde başa dönülmesi anlamına geliyor. Böylece adı dershane olmasa da üniversiteye hazırlıkta öğrencilerin gideceği takviye kurslar devam edecek. Şuan 3 ders sınırı sebebiyle çok az sayıda açılan özel kursların önümüzdeki yıldan itibaren patlaması bekleniyor. 

TEMEL LİSENİN GELECEĞİ KARANLIK 

Dershanelere alternatif olarak kurulan ve geçici olarak eğitim verdikten sonra 2018-2019 sezonu sonuna kadar özel okula dönüşmesi hedeflenen temel liselerin ömrü ise 2019'u göremeyecek gibi. Zira hem dershanelerin sayısının 600'e düşmesi hem de 3 ders sınırı sebebiyle özel kursa gitmeyen yüzbinlerce öğrenci temel liseleri tercih etmişti. Ancak sınır kalktığında öğrencinin temel lisede kalması için bir sebep de kalmayacak. 

4 BİN DERSHANEDEN 400’Ü KALDI

2014’te hayata geçen ve dershaneleri kapatan kanuni düzenleme, Eylül 2015’e kadar süre tanıdığı 4 bine yakın dershaneye ‘ya temel liseye dönüş ya da kapan’ şartı getiriyordu. 2 yıl içinde MEB’den dönüşüm vizesi alamayan 1500 dershane kapanırken, 1000’den fazlası da sürücü kursu gibi farklı kurumlara dönüşmeyi tercih etti. Dershaneden temel liseye dönüşen kurum sayısı ise 1200 civarında. 2 yıllık süreçte ayakta kalan dershane sayısı ise 400 civarında. 

MEB’İN ADALETLE İMTİHANI! 

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) eğitim hakkı ve teşebbüs hürriyeti gibi birçok sebep göstererek dershanelerin kapatılmasına 'dur' demesi üzerine MEB, sadece 3 dersten takviye kurs verecek 'özel kurs'ları hayata geçirdi. Ancak 3 ders sınırının da Danıştay tarafından durdurulması bakanlığa adaletten kaçacak başka bir alan bırakmadı. Eğitimciler, yargı kararlarının uygulanmasını bekliyor.

meydangazetesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.