Okullarda yıl sonu iş ve işlemleri

İlköğretimde yıl sonu iş ve işlemleri

Okullarda yıl sonu iş ve işlemleri
17 Mayıs 2016 Salı 08:59

 T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı : 10230228-200-E. 5416942 Konu: Yıl Sonu İş ve İşlemleri

13.05.2016

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği.

 

İlköğretim kurumlarında yılsonunda yapılacak iş ve işlemler ilgi Yönetmelikte açıkça belirtilmiş olup uygulamada aksaklığa meydan verilmemesi için aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği üzere öğrenci başarısının değerlendirilmesi ilgi     Yönetmelik in 31'inci maddesi ile düzenlenmiştir. Buna göre;

1. İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak;

 

a) İstenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velisinin 16.06.2016 tarihine kadar okul müdürlüğünden yazılı talepte bulunması üzerine ilkokul öğrenimleri süresince bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir

 

b) Kaynaştırma eğitimlerine devam eden ilkokul öğrencilerine, velinin 16.06.2016 tarihine kadar okul müdürlüğüne yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi hin karan doğrultusunda, bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

 

c) E-Okul kayıtlarında aktif olup okula devamı sağlanamayan, e-Okul kayıtlarında pasif durumda bulunan, haftalık ders çizelgesindeki derslerin her birinden en az bir puan alamayan, bilinci dönemde okula devam edip ikinci dönemde Yönetmeliğin 27hci maddesinin 51nci fıkrasında sayılan mazeretler dışında devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılır.

 

2. Ortaokullarda ise;

 

a) Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) toplantıları 13-16 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılarak kurullarda alınan kararlar e-Okul ŞÖK İşlemleri ekranına kaydedilecektir.

 

b) Özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesine veya sınıf tekrarına şube öğretmenler kurulunca karar verilecektir.

 

c) Sürekli devamsız öğrenciler ile ŞÖK’e kalan öğrencilerin durumlarının e-Okul ŞÖK İşlemleri ekranına işlenmesi sağlanacaktır.

 

ç) Okula İliç devam etmeyen öğrenciler ve haftalık ders çizelgesindeki tüm derslerden puanı girilmeyen öğrenciler ile ilgi Yönetmelik’in 27‘nci maddesinin 5'inci fıkrasında belirtilen mazeretler dışında okula en az bir dönem devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılacaktır.

 

d) Seçmeli dersler dâhil tüm dersler puanla değerlendirilecektir. Her dersin özelliğine göre sınav, proje ve ders etkinliklerine katılım puanlan e-Okul sistemine işlenecektir.

 

c) özellikle 8. sınıf öğrencilerinin Merkezi Sistem Ortak Sınavları sonunda ortaöğretim kumullarına yerleştirilmelerinde herhangi bir aksaklığa yol açılmaması amacıyla öğrenci puanlarına ilişkin e-okula bütün veri girişlerinin tamamlanması sağlanacaktır.

 

f) "E-Okul Kurum İşlemleri ŞÖK Sınıf Tekrarına Kalanlar" ekranı, okul yönetimi tarafından günlük kontrol edilerek ŞÖK kararı alınmamış ve hakkında işlem tamamlanmamış öğrenci bırakılmayacaktır.

 

g) Evde ya da hastanede eğitim alan öğrenciler ile kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin dununu. c-Okul öğrenci genel bilgileri ekranından okul yönetimi tarafından işaretlenecektir. ğ) İlgi Yönetmelik’in 23 uncü maddesi kapsamında geçerli mazereti olmadan sınavlara katılmayan, projesini teslim etmeyen öğrencilerin ilgili ders hanesine “O” yazılacaktır. Sürekli devamsız olan öğrenciler ise sistem tarafından otomatik olarak sınıfla bırakılacağından dersler kısınma ”G" yazılmayacaktır.

 

3.           İlgi Yönetmelik* in 21 'inci maddesinde, ilkokul 4. sınıf ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci başarısının 100 tam puan üzerinden değerlendirilmesi ve virgülden sonra dört basamak yürütülmesi hükmü yer aldığından, sınıf geçme defterleri bu hükme göre e-Okul sisteminde düzenlenmiş olup bu doğrultuda işlem yapılması hususuna gerekli hassasiyet gösterilecektir. Bütün sınıfların sınıf geçme defterleri incelenerek, sınıf geçen ve sınıf tekrarına kalan öğrencilerde varsa yanlışlıklar ders yılı sona ermeden düzeltilerek gerekli tüm işlemler tamamlanacaktır.

 

 

4. İlgi Yönetmelik* in 19*uncu maddesi kapsamında mecburi öğrenim çağı dışına çıkan öğrenciler ders yılı sonunda "e-Okul Öğrenci Ayrılma İşlemleri" ekranından pasifleştirilecek ve EK-3 Öğrenim Belgesi verilerek Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilecektir.

 

5. İlgi Yönetmelik'in 32'nci maddesinin 3Üncü fıkrası kapsamında ortaokul imam hatip ortaokullarında hafızlık eğitimi sebebiyle kavdı dondurulan öğrencilerin kayıtlan. 06.06.2016 tarihine kadar aktifleştirilerek sınavları yapılacak ve sınavlarda 45'in altında puan alan öğrencilerin durumları. 13-16 Haziran 2016 tarihleri arasında şube öğretmenler kumlunda görüşülerek karara bağlanacaktır.

 

6. Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçer ailelerin çocuklarının eğitime erişimine dair olarak yayınlanmış olan 2016'5 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda, okul yönetimleri. e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi* nde “Mevsimlik Tarım İşçi Öğrencisi" geçici nakil sebebi ile gelen bu statüdeki öğrencilerin okula devam takip ve not girişlerini sağlayacaktır. Aynı Genelgenin 3'üncü maddesi hükümleri gereğince işlemler yapılacaktır.

 

7. İlgi Yönetmelik’ in 18'inci maddesi uyarınca yurt dışına giden öğrencilerin yurt dışı adresleri, okul yönetimi tarafından yıl sonuna kadar eksiksiz bir şekilde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine işlenmiş olacaktır. Okul idareleri tarafından yurt dışı adresleri tespit edilemeyen öğrenciler, il-ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilecek, öğrencilerin yurt dışı adresleri il-ilçe emniyet müdürlükleri aracılığıyla araştırılacaktır. Adresleri tespit edilen öğrenciler Bakanlığa bildirilecektir.

 

8. İlgi Yönetmelik’in 86'ııcı maddesi uyarınca şube rehber öğretmenleri tarafından oluşturulmuş olan sınıf kitaplıkları kontrol edilerek öğrencilerin okuduktan kitap bilgileri eksiksiz bir şekilde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ne işlenecektir.

 

9. İlköğretim kumullarında öğrenci davranış puanlarının verilmesi ve değerlendirilmesine ilişkin ilgi Yönetmelik'in 29'uncu maddesinde; "İlköğretim kumullarında; ders yılının her döneminde öğrencilerin davranışları. Davranış Puan Ölçütleri Ek-41e verilen ölçütler kullanılarak ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında ise şube rehber öğretmeni tarafından "(1) Geliştirilmeli”, "(2) İyi", "(3) Çok İyi" şeklinde değerlendirilerek e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ne işlenecektir.

 

10. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemindeki veriler, sadece Bakanlığımızca yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanıldığından il/ilçe ve okul yönetimleri tarafından üçüncü şahıslarla ve resmî/özel kurulularla paylaşılmayacak, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

 

Bilgilerinizi ve yukarıdaki açıklamalarla ilgili gerekli tedbirlerin alınması hususunda gereğini arz' rica ederim.

 

Dr. Cem Gençoğlu

Bakan a.

Genel Müdür


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.