666 sayılı KHK'nın üç düzenlemesi daha AYM gündemine girdi

666 sayılı KHK'nın üç düzenlemesi daha AYM gündemine girdi
26 Nisan 2016 Salı 17:34

666'NIN 3 DÜZENLEMESİ DAHA AYM GÜNDEMİNE GİRDİ

Bilindiği üzere, daha önce Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle getirilen mali düzenlemelerin KHK'nın dayanağı olan yetki kanununa aykırı olduğuna karar vermiş ve özellikle 375 sayılı KHK'ya eklenen hükümlerin iptaline karar

vermişti. AYM bu kapsamda, üst kurullarda çalışan uzman ve murakıplar için iptal kararı vermişti. Diğer taraftan TBMM iptal edilen fıkraları olduğu şekliyle 375 sayılı KHK'ya ekleyen bir kanun düzenlemesini kabul etmiş ve bu düzenleme 26 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

Ancak, biri idare mahkemesi ikisi Danıştay olmak üzere, 375 sayılı KHK'ya eklenmiş olan 3 düzenlemenin daha iptali istenilmektedir. AYM bu düzenlemeleri önce "İtiraz" sonra "Esas" olarak görüşmektedir. Bu 3 düzenlemede itiraz bağlamında ilk kez ele alınacaktır. Eğer uygun görülürse başka bir görüşme gününde esastan ele alınacaktır. Bu bağlamda 4 Mayıs tarihli görüşmede iptal kararı çıkması beklenmiyor.

Yine de, bu iptal talepleri, orta vadede hem Anayasa Mahkemesi hem de Maliye Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM'yi meşgul edecektir. Zira düğme baştan yanlış bağlanmıştır.

Birinci iptal istemi Üst kurullar, Kosgeb, Ulusal Bor, Türkak, TSE, Kalkınma ajansları, Mesleki Yeterlik Kurumlarında emsali belirlenmemiş personelin alacağı fark ödemelerine ilişkindir.

İkinci iptal istemi, 666 sayılı KHK'ya göre maaş ödenmesinde var olan merkez-taşra ayrımının kaldırılmasına yöneliktir.

Üçüncü iptal istemi ise belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin ek ödemesine yöneliktir.

İPTAL TALEBİ İPTALİ İSTENEN HÜKÜM
27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye, 11.10.2011 tarihli ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 1. maddesiyle eklenen ek 11. maddenin birinci fıkrasının, 12.7.2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanun'un 73. maddesinin (a) fıkrasının (2) numaralı bendiyle değiştirilen (ç) bendinin iptaline karar verilmesi talebi. Ek Madde 11 - (Ek madde: 11/10/2011 - 666 S. KHK./1. md.)
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;
ç) (Değişik bent: 12.07.2013 - 6495 S.K./73. md.) (b) ve (c) bentlerinde yer alan idarelerde (Üst kurul, Kosgeb, Ulusal Bor, Türkak, TSE, Kalkınma ajansları, Mesleki Yeterlik Kurumu) istihdam edilen personelden anılan bentlerde emsali belirlenmemiş olan personele, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kar payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, ilgili kurumun önerisi Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek emsali Devlet memuruna ilgili mevzuatında kadrosuna bağlı olarak mali haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez. Emsal alınacak memur unvanlarının tespitinde, kadro veya pozisyon unvanları ile ifa ettikleri görevler itibarıyla 657 sayılı Kanuna göre girebilecekleri sınıflardaki aynı veya benzer görevlerin aynı veya benzer kadro, unvan veya derecesi dikkate alınır.
A- 27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin;
1- 11.10.2011 tarihli ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 1. maddesiyle eklenen ek 10. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan "Merkez teşkilatlarında..." ibaresinin,
2- Eki (III) SAYILI CETVEL'in (1) numaralı sırasında yer alan "...nün (ğ) bendi..." ve "...merkez teşkilatına ait..." ibarelerinin,
B- 14.7.1965 tarihi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun eki IV SAYILI MAKAM TAZMİNATI CETVELİ'nin (8) numaralı sırasının, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 5. maddesinin (ç) fıkrasının (7) numaralı bendi ile değiştirilen (b) bendinde yer alan "...nün (ğ) bendi..." ve "...merkez teşkilatına ait..." ibarelerinin,
iptallerine karar verilmesi talebi
c) Merkez teşkilatlarında; Dışişleri Meslek Memuru ve Konsolosluk ve İhtisas Memurları, özel yarışma sınavı sonucunda mesleğe yardımcı veya stajyer olarak alınıp belirli süreli yetiştirme döneminden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda müfettiş, uzman, denetçi, kontrolör, aktüer ve stenograf unvanlı kadrolara (mevzuatı uyarınca sözkonusu kadrolara atananlar dahil) atananlar ve bunların yardımcı ve stajyerleri ile iç denetçilerden ekli (III) sayılı Cetvelde yer alan unvanlı kadrolarda yer alanlardan,
27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye, 11.10.2011 tarihli ve 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 1. maddesiyle eklenen ek 9. maddenin dokuzuncu fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "...çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli personele,..." ibaresinin, 5393 sayılı Kanun'un 49. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca çalışan sözleşmeli personel yönündeniptaline karar verilmesi talebi. Kadro karşılığı sözleşmeli personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı Cetvele dahil pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personel hariç olmak üzere, çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli personele, çalıştıkları birim ve bulundukları pozisyon unvanı itibarıyla aynı veya benzer unvanlı memur kadrosunda çalışan, hizmet yılı ve öğrenim durumu aynı olan emsali personel için belirlenmiş olan ek ödeme oranını aşmamak üzere, statüleri ile mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemeler dahil almakta oldukları toplam ödeme tutarları gibi kriterler birlikte veya ayrı ayrı dikkate alınarak bu madde hükümleri çerçevesinde ek ödeme yapılıp yapılmayacağını, yapılacak ek ödeme oranını sözleşme ücreti ile ilişkilendirilmeksizin belirlemeye, Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu ödeme tutarı damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz.

Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.