Atatürk'ün fotoğrafındaki 'asırlık' tanık

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, 1923 yılındaki Konya ziyareti sırasında karşılayan ve birlikte çektirdikleri fotoğrafta yer alan öğrencilerden Sabiha Özar, 100 yaşını geride bıraktı.

Atatürk'ün fotoğrafındaki 'asırlık' tanık

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923'deki Konya ziyaretinde karşılayan öğrenci grubuyla çektirdiği fotoğrafta yer aldığında 7 yaşında olan Sabiha Özar, 100 yaşını geride bıraktı. Atatürk'ün tavsiyesini yerine getirerek öğretmen olan Özar, emekli olduktan sonra yerleştiği Buca'da mütevazi bir hayat yaşıyor.

Konya'da 1916 yılında harap durumdaki bir evde dünyaya gözlerini açan Sabiha Özar'ın yoksulluk ve mücadeleyle dolu ömrünün 100. yılını İzmir'in Buca ilçesindeki evinde doldurdu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Mart 1923 tarihindeki Konya ziyaretine istasyonda tanıklık eden bir fotoğrafta henüz 7 yaşında bir ilkokul öğrencisi olan Sabiha Özer, o gün Atatürk'ün tavsiye ettiği gibi başarılı bir öğretmen oldu ve Anadolu'nun dört bir yanında gençleri yetiştirdi.

Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden olmanın gururunu yaşayan Özar, öğrencilerini, iki çocuğunu ve torunlarını ülke sevgisiyle yetiştirmeyi, okumayı hiç bırakmadı.

İlk karşılaşma heyecan vericiÖzar, kitaplarla dolu evinde ağırladığı AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta babası çalışamadığı için zor bir çocukluk geçirdiğini anlattı.

İptidai Okulu adı verilen mahalle mektebinde hazırlık öğrencisi olduğunu dönemde Mustafa Kemal'in Konya'ya geleceğini öğrendiklerini ve hazırlanıp istasyona gittiklerini söyleyen Özar, tarihi fotoğrafa yansıyan anları şöyle anlattı:

"O devrin anaokulu sayılan mektepte öğrenciydim. Gazi Mustafa Kemal trenden indi, yanımıza geldi. İki kız öğrenciydik zaten. Eliyle başımı okşadı ve 'Siz okuyun, öğretmen olun' dedi. Yüzümü kaldırdı, gözlerini gördüm ve çok etkilendim. İşte o gün öğretmen olmayı her şeyden çok istedim."

İkinci görüşü 10. yıl törenlerinde

Numune Kız Ortaokulu öğrencisiyken Cumhuriyet'in 10. yıl törenlerine okulla birlikte katıldıklarını belirten Özar, "Eski meclis binasının önünde tak kuruldu. Atatürk'ün tam karşısında duruyorduk. 10. Yıl Nutku'nu okudu. Ağladığımı hatırlıyorum" dedi.

Efsun Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 13:16YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması