Aylıksız İzin Kullanmak İsteyen Memura Müjde

Aylıksız İzin Kullanmak İsteyen Memura Müjde

Aylıksız İzin Kullanmak İsteyen Memura Müjde
04 Nisan 2016 Pazartesi 10:01

Aylıksız izin almak isteyen memurlar yeni yöntem buldu. Hükümetin nüfus artışını teşvik edici tedbirleri meyvesini vermeye başladı. Aylıksız izin kullanmak isteyen birçok memur eşlerini ikna ederek çocuk yapmaya başladılar.

657 sayılı Kanun'un 108'inci maddesinde yer alan;“Doğum yapan memura, 104'üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir” hükmüne göre, eşi doğum yapan memura kurumlar memurun istemesi halinde iki yıla kadar aylıksız izin vermek zorundadır. Yani kamu kurumlarının izin vermemek gibi bir seçeneği yoktur.

Bu durum eşi çalışan veya çalışmayan bütün memurları kapsamaktadır. Bunu bilen memurlar eşlerini ikna ederek çocuk yapmaya başlamışlardır. Özellikle özel sektörde iş yapmak isteyen ama memuriyetten istifayı göze alamayan memurlar yeni doğan çocukları nedeniyle iki yıla kadar aylıksız izin almakta ve bu süre içerisinde de işler iyi giderse memuriyetten istifa etmekte ya da zamana ihtiyaç duyarlarsa yeniden bir çocuk daha yapmaya çalışmaktadırlar.

ADAYLIK DÖNEMİNDE KADEME İLERLEMESİ VERİLİR Mİ?

Açıktan aday memur olarak atanan ve göreve başladıktan sonra, adaylık dönemi içinde 657 sayılı Kanun'un 36'ncı maddesinin A/1, A/6 ve A/9'uncu bentleri gereğince kademe ilerlemesi uygulanır mı?

Genel olarak 657 sayılı Kanun'un 158'inci maddesinde yer alan; aday memurlara, asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi uygulanmayacağı hükmü gereğince aday memurlara kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi verilmemektedir.

Ancak, 657 sayılı Kanun'un 36'ncı maddesinde aday veya asil ayrımı yapılmadan memurlara bazı şartların gerçekleşmesi halinde kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi verileceği açıkça hükme bağlanmıştır.

Bu nedenle, aday memurların asaletleri tasdik edilinceye kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 64'üncü maddesi hükümlerine göre kademe ilerlemesi yapılamaz. Ancak, adaylık süresi içinde 657 sayılı Kanun'un 36'ncı maddesinin A/1, A/6 ve A/9 uncu bentleri gereğince kademe ilerlemesi yapılması mümkündür. Önemli olan ilgililerin gerekli belgeleri ibraz etmeleridir.

(Yenişafak)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.