Bakanlık, ASDEP ile 3 bin danışman alacak

TBMM'de Aile Bütünlüğünün Korunmasını Araştırma Komisyonu'nda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, aile içinde yaşanan ancak gizlenen sorunların ortaya çıkarılmasını ve mağdurların rehabilite edilmesini sağlayacak Aile Sosyal Destek Projesi'ne (ASDEP) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Projede 3 bin personelin çalışacağını belirten Ramazanoğlu, bunların psikolog, sosyal psikolog, klinik psikolog, çocuk gelişimci ve toplum hizmeti uzmanını olacağını söyledi.

Bakanlık, ASDEP ile 3 bin danışman alacak

Ramazanoğlu'nun verdiği bilgiye göre ASDEP şöyle işleyecek:

Sorunlar tespit edilecek"ASDEP, terör mağduru 4 il ve onların içerisinde olan ilçelerle beraber Güneydoğu ve doğuda 11 ilde hayata geçirdiğimiz bir proje. ASDEP'le, sorun yaşayan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşarak sorunlarını etkin rehberlikle aile odaklı çözmeyi hedefliyoruz. Her ailenin bir sosyal danışmanı olacak. Danışman yapacağı ilk ziyaretinde 'ailede kaç kişi var, yaşları, temel sorunlar nedir, engelli var mı, kronik hastalık var mı?' gibi bilgileri alarak kayıt tutacak. İkinci ziyarette rehberlik ve rehabilitasyon başlayacak. Üçüncü olarak psikoterapi. Aile içi şiddet, aile içi ensest, ailenin dışarıya da taşıyamadığı, kendi içerisinde de bunu aşamadığı sorunları sosyal danışman tespit ederek rehabilite edecek. Yani ailenin sorunu çözme yeteneğini geliştirilecek."

3 bin atama

Projede 3 bin personelin çalışacağını belirten Ramazanoğlu, bunların psikolog, sosyal psikolog, klinik psikolog, çocuk gelişimci ve toplum hizmeti uzmanını olacağını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması