Boynukara: ‘Kurunun Yanında Yaş da Yanar Düşüncesi’ Hukuk Devletinde Olmaz

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, FETÖ’nün darbeye kalkışan, halka ateş eden ve şehirleri bombalayan bir örgüt olduğunu söyleyerek, “Burada güven ilişkisinden bahsetmek mümkün mü? Kuşkusuz değil” dedi.

Boynukara: ‘Kurunun Yanında Yaş da Yanar Düşüncesi’ Hukuk Devletinde Olmaz
06 Mayıs 2017 Cumartesi 09:46

Boynukara, buna rağmen devlete düşen şeyin hukuku işletmek olduğunu vurgulayarak, “Suçlu ile suçsuzu net olarak ayırmaktır. ‘Kurunun yanında yaş da yanar’ düşüncesi hukuk devletinde olmaz” dedi.

Meclis’te kürsüye çıkan Boynukara, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz’un klasik bir darbe girişimi olmadığını söyleyen Boynukara, “Bunu netleştirmek için FETÖ’cü kalkışmanın amaçlarını hatırlamakta yarar var. Seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın infaz edilmesi, hiçbir darbede görülmemiş şekilde vatandaşa ateş açılması ve katliam yapılması, Cumhuriyet tarihinde ilk kez savaş uçakları ile şehir merkezlerinin bombalanması, meclisin, milletvekilleri içerideyken darbeciler tarafından bombalanması ve tankların halkın üzerine sürülmesi… Evet; 15 Temmuz, sivil hükümeti devirmeye yönelik bir darbe girişimiydi, iç savaş çıkartmaya yönelik bir kalkışmaydı ve bir dış gücün ülkeyi işgal girişimiydi” ifadelerini kullandı.

Karşılarında yalnızca iktidarı almak isteyen klasik bir darbeci cunta olmadığını kaydeden Boynukara, “Milletin, istiklaline ve istikbaline kasteden, ülkeye ve halka düşman bir dış güçle karşı karşıyaydık. Ancak milletimizin tüm fertleri, ihanetin en koyu tonundaki karanlık geceyi, aydınlık bir sabaha dönüştürdü. Tuzak kuranlar, kendi tuzaklarına düştüler. Hainlerin emelleri kursaklarında kaldı. Bunu sağlayan ise milletin derin vicdanı ve sivil siyasetin yanında olma kararlılığıydı” açıklamasında bulundu.

“FETÖ BİR TRUVA ATI”
FETÖ’nün masumiyet zırhından dünyanın en kalleş terör örgütüne evirilmenin öyküsü olduğunu savunan Boynukara, “Sahtelik, takiyye, çift kişilik ve şerle gizli ittifaktan türemiş bir canavar. Truva atıdır. FETÖ; bir günde ortaya çıkmış bir terör örgütü değildir. 1970’lı yıların başında ‘komünizmle mücadele’ amacıyla örgütlenmiş yapılardan sadece bir tanesidir. 1980 darbesinden sonra farklı bir formatla alana sürülen küresel güçlerin kullandığı bir maşadır. FETÖ, failleri ortaya çıkartılamamış tüm karanlık olaylarda karşımıza çıkan bir tür Gladyo örgütüdür. Her an yeni bir formda karşımıza çıkabilen bir aparat. FETÖ’yü kısır ve dar bir alan içinde konuşursak milletimize ve ülkemize yanlış yapmış oluruz. Milletin seçtiği vekillere düşen bu konuyu enine boyuna tüm yönleriyle ele almaktır” şeklinde konuştu.

“DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KONU ADALET”
FETÖ’yle hukuki mücadele ve devlet organlarının bu örgütten arınma sürecinin, fiili kalkışma girişiminin bastırılması kadar önemli olduğunu aktaran Boynukara, “Hatta daha hayati değerdedir. Bu fırsatı gerektiği gibi değerlendirebilirsek; kirli ve kanlı vesayet odağını tasfiye edebiliriz, benzer yapıların ortaya çıkmasını önlemiş oluruz, güvenli ve huzurlu yarınlarımızı hep birlikte inşa edebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise adalettir. Hukuku işletmektir. Suça bulaşmış isimlerin, kim olursa olsun, hesap vermesi konusunda en ufak bir tereddüt göstermemektir. Terör örgütünün kor çekirdeğinde yer alanların hak ettikleri cezaya çarptırılmasıdır. Toplumda var olan beklenti de suçluyla suçsuzun ayrıştırtmasıdır. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum; Millete, ülkeye ve hukuka sadakatle bağdaşmayan her türlü gruplaşma, şeffaf olmayan oluşumlar ve hukuk dışı her türlü dayanışma, kamusal alanda otonom iktidar alanları oluşturmaya adaydır. Ve bu kabul edilemez. Kamuda çalışanlar arasında, kamu hiyerarşisi dışında farklı bir yere aidiyet duygusuyla oluşan yapılanmalar suçtur. Hep birlikte bunlarla mücadele etmeliyiz. Bunu; düşünce ve inanç özgürlüğüyle karıştırmamak gerekir. Başkasına aidiyet duygusuyla kamu hizmeti vermeye çalışmak farklı, düşünce ve inanç özgürlüğü farklıdır” diye konuştu.

“İŞİMİZ ZOR VE ÇETİN”
AİHM’nin kararını da Meclis kürsüsünde paylaşan Boynukara, şöyle devam etti: “Eskelinen/Finlandiya, Büyük Daire kararı. Bu karar 2007 yılında alınmış. AİHM bu kararında; “anayasal sadakat ilkesini ihlal eden kamu görevlileri, devlet tarafından görevinden çıkartılabilir” diyor. Bunun için aranan temel kriter ise: kamu gücünün kullanımına ilişkin devlet ile memur arasında özel güven ilişkisinin tehlikeye düşmüş olmasını gösteriyor. İsteyen bu kararın detaylarına bakabilir. Bahsettiğimiz türden terör örgütleriyle mücadele etmek için önemli bir içtihat. Hangi terör örgütü olursa olsun… Darbeye kalkışan, halka ateş eden ve şehirleri bombalayan bir örgütten bahsediyoruz. Burada güven ilişkisinden bahsetmek mümkün mü? Kuşkusuz değil. Buna rağmen devlete düşen hukuku işletmektir. Suçlu ile suçsuzu net olarak ayırmaktır. ‘Kurunun yanında yaş da yanar’ düşüncesi hukuk devletinde olmaz. Kuru ile yaşı ayırmak… İşte, bizzat devlet budur! Bunun ne kadar zor olduğunun farkındayım. Her geçen gün ortaya çıkan yeni bilgilerle bu zorluğu görüyoruz. Çünkü karşımızdaki örgüt, her alanda takiyye yapan bir anlayıştan besleniyor. İşimiz zor ve çetin. Bu ise devletin sorumluluğunu artırmaktadır. Devlete düşen hukuk, adalet ve tizliliktir. Milletin beklentisi de budur.”
 
Kaynak: perrehaberajansi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
672 khk magduru - 7 ay önce
Eski bir sendika üyeliği gerçekten adalet olsa mahkemede Sadece gülünür dü komedi diye. Devletin kurduğu sendika ve banka zaten suç değilki. Ülkemizin insanlarının vicdanı ne zaman öldü merak ediyorum. Peygamberimiz merhamet etmeyene merhamet edilmez diyor. Müslüman iz derken biz nasıl unutuyoruz Yaradan rabbimiz. O Rabbim ki yarına koyar ama asla yanına koymaz.Rabbim vatanimizda ki herkese din iman vicdan versin daha da diyecek bişey bulamıyorum.
Avatar
Uğur - 7 ay önce
Devletin açtığı anayasal hak olarak kullandığı sendikayi sadakat değerlendirmesi içine katan adalet kuru yaş bakmaz bu ülkede. Bakan müsteşar görevinde acmaya izin veren suçsuz ama gariban öğretmen suçlu hangi mantik ya bos konuşmayın.
Avatar
gülayy - 7 ay önce
hayret yaa çok şaşkınım.. bunlar adaletten bahseder miydi hiç...
Avatar
TC BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR - 7 ay önce
E ayırın o zaman 10 ayda ilerleme ortada ! Gülüp geçiyorum...
Avatar
saçmalık - 7 ay önce
teröre bulaşanlar Ahim bile olumlu cevap vermez. Peki siz ne ne yaptınız sorgusuz sevalsız ve dahası millet ne ile suçlandığını bilmeden işten attınız ve basit bir ihbarla milleti i,şinden attınız. ahimin burada hassas davranacağını düşünüyorum
Avatar
9 AY - 7 ay önce
9 AY OLDU HAKKIMIZDA BİR TEK KELAM İŞİTEMEDİK YETKİLİ HİÇ BİR MAKAMDAN SUÇUM VARSA ATIN İÇERİ NEYSE ÇEKELİM MASUMSAK BIRAKIN GÖREVİMİZİ YAPALIM NE ÖLDÜR NE YAŞAT SÜRÜNDÜR POLTİKASI. FETONUN ELİNİ OVUŞTURMASINA İZİN VERİYORSUNUZ. YAPMAYIN. ŞEFFAF OLMAYAN ÖRĞÜTÜ ŞEFFAF OLMAYAN MÜCADELE İLE BİTİRMEK SİZİDE ZAN ALTINDA BIRAKIR. YAPMAYIN. BİRİLERİ BURUNLARININ DİKİNE GİTTİKLERİNDE NE KADAR MAĞDUR OLUŞTUĞUNU GÖRMELİLER HALKIN RAHATSIZLIKLARINA KULAK TIKAMAK. SANDIKDA GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN TABLOLARI ÖNLERİNE GETİREBİLİR.
Avatar
adalet - 7 ay önce
InsAllah
Avatar
TC BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR - 7 ay önce
Ohal inceleme komisyonu tez göreve, yeter mağdurlara çektirdikleriniz.