Ders çeşitliliği ve saatleri azaltılacak!

Selçuk ders çeşitlerinin ve saatlerinin azaltılmasına yönelik çalışmanın hangi aşamada olduğuna ilişkin soruyu şöyle yanıtladı

Ders çeşitliliği ve saatleri azaltılacak!

 "Ders çeşitlerinin ve saatlerinin azaltılmasının dünyadaki genel  eğilimlerle de ilgili olduğunu, Anglosakson dünyasında lisede ve ortaöğretimde  5-6 dersin olduğunu görüyoruz. Bizde aynı yaşta 16-17 dersin olduğunu görüyoruz.  Bir çocuğun bu kadar çok dersle muhatap olması ve derinlemesine bu dersleri  içselleştirme ihtimali söz konusu değil. Bütün dünya bunu böyle yaparken biz  neler yapılabiliriz diye baktığımız da yapmak istediğimiz şu; bir çocuğu önce  tanımak zorundayız. Lise sona gelmiş bir çocuğun 'Acaba neyi seçsem? Acaba ben  neye uygunum? Acaba hangi bölüm bana daha iyi gelir?' endişeleri varsa eğer  yaptığımız rehberliğin güçlendirilmesi gerektiğini gösterir. Çocuğu tanımalıyız.  Bununla ilgili özellikle mesleki eğimde bir set hazırladık. Bu set yaklaşık 1,5  saat süren bir testle çocuğun mesleki eğitimin hangi ana yada alt dalına uygun  olduğunu gösteren bir test."Bu testin çok sayıda beceriyi kapsadığını ve bu sayede öğrencilerin  daha iyi tanınacağını belirten Bakan Selçuk, "Bizim üniversite seviyesinde Türkçe  eğitimi vermemizin temel sebebi de budur. Çocuklar en alttan beri daha yetkin  gelse yukarıda bu ihtiyaçlar kalkacaktır." dedi.

Norm kadro konusunda çıkabilecek fazlalığın kağıt üzerinde bir  fazlalık olacağını söyleyen Selçuk, "Hiç bir öğretmenimizin boşta kalması asla  söz konusu değil. Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalar var, öğretmenlerimize yan  alan ve sertifikalar vereceğiz. Çift ana dal, yan dal gibi uygulamalar bütün  dünyada olduğu gibi Türkiye'de de var. Böyle bir imkanı öğretmenlerimize sunmak  için YÖK ve üniversite rektörlerimizle görüştük. Daha çok öğretmene ihtiyacımız  varken öğretmenlerimizin boşta kalması gibi bir şey söz konusu değil."  ifadelerini kullandı.

  

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 08:42YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması