Dinci Yazar: Kitap Okumayın, Bizi dinleyin!

İslamcı cenahın önemli isimlerinden Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil, sosyal medya hesabından okuyanların tepkisini çeken ifadeler paylaştı.

Dinci Yazar: Kitap Okumayın, Bizi dinleyin!


Sifil paylaşımında kitap okumanın önemli olmadığını vurgulayarak, “Bizim geçmişimizde, kültürümüzde biz kitap okuyarak bilgilenmedik. Dinleyerek, bizatihi ağızdan ağza, kulaktan kulağa şifahi bilgi ve kültür nakli vasıtasıyla bilgilendik” diye yazdı.İşte Sifil’in o paylaşımı:

“Gençlere en başta tavsiyem şu: Bu dini kendi başınıza kitap okuyarak öğrenmeye kalkmayın. Kitap okumak insan olmanın sanki vazgeçilmez bir unsuru gibi. Oysa biz niye kitap okuyoruz? Bilgilenmenin bir vasıtası olarak kitap okuyoruz. Peki, bilgilenmenin başka vasıtası yok mu? Var. Bizim geçmişimizde, kültürümüzde biz kitap okuyarak bilgilenmedik. Dinleyerek, bizatihi ağızdan ağza, kulaktan kulağa şifahi bilgi ve kültür nakli vasıtasıyla bilgilendik. Makbul insan çok bilen insan değildir. Makbul insan Allah katında az da olsa ihlasla, takvayla amel eden insandır. Tabii dengeler yerinden oynayınca, modern toplumda makbul insan kim oldu? Çok bilen insan, çok etiketli insan, çok maaş alan, çok tüketen insan oldu! Oturduğu zaman carcar konuşan, ahkâm kesen, entelektüel kapasitesi yüksek insan makbul oldu. Bu yüzden okuma faaliyetinden önce diriltmemiz gereken bir metodun üzerine eğilmek lazım. Nedir o? Bir bilenden, Allah korkusuna sahip bir bilenden öğrenme usulünü, tarzını, metodunu ihya etmemiz lazım. Buna önem vermemiz lazım.”


YORUM EKLE
YORUMLAR
hak kulu
hak kulu - 8 ay Önce

adam, kitap okuyarak kendi yorumlarınızla dini öğrenmeye çalışmayın demek istiyor.kitap okumayından kasıt budur.yani okurken o bilgileri açıklayacak bir yardımcıya ihtiyaç var.herkes kendi kafasına göre yorum ve şekil oluşturursa kişinin hem kendisi yoldan sapar hem de başkalarını sapıtır.sayın site güya bir eğitim sitesi olarak önce okuduğunuz bir yazıyı tüm boyutlarıyla dikkatlice inceleyerek haber yapmanız gerekirdi ama bizim klasik türk yapımız hemen eleştiri ve karalamaya hazır.sudan ucuz sözde eğitim siteleri.böyle bir yazıyı dini kimlik dışında olan biri yazsaydı normal bir haber olarak verirdiniz.ama islami kimlikle alakalı biri yazınca vurun gitsin.

çağdaş
çağdaş @hak kulu - 8 ay Önce

Adam kabak gibi: "Okumayın, birilerinin dizinin dibine oturun ve onları dinleyin, kulaktan dolma bilgilerle yetinin" diyor.
Bunu bile savunmak için kırk takla atıp siteyi eleştirmişsin ya ne deyim sana. İnşallah eğitimci meğitimci değilsindir.

Kar karslı
Kar karslı - 8 ay Önce

Ya böyle yalan habermi olur. Ysptığınız haberle kendiniz çelişiyorsunuz. Adam dini yalnız başınıza kitap okuyarak değil dinleyerekte öğrenin diyor. Böyle saçma habermi olur.

ilk emir OKU
ilk emir OKU - 8 ay Önce

İlk emri "OKU" olan bir dinin mensubu, hatta akademisyen(!) olmuş birinin hangi mantıkla bunu söylediğini kavramak güç olsa da düşünmeyen, sorgulamayan, ne söylenirse inanan yeni(!) bir insan tipi hayal ettiğini konuşmalarından anlayabiliyoruz. Hayal ettikleri insan tipi olmayın, okuyun, araştırın, düşünün ki ilerleyelim....

selma eren
selma eren @ilk emir OKU - 8 ay Önce

Burdaki ifade önce edebi ve nefsi terbiyeyi öne çıkarmak amaçlı.Etrafta çenebazlıkla değil de irfanla, doğru davranış ve kemal ahlakla öne çıkmak gerekir, Sifil Hoca alim ve ilmiyle de insanlara faydalı olmayı amaçlamakta ve her yazılanın, her kitabın amacının halis olmadığını ve bir kılavuz edinmenin önemli olduğuna işaret ediyor.

bakıryan
bakıryan - 8 ay Önce

Yazının aslını okuyunca yorumların ne kadar kasıtlı ve asılsız olduğunu anladım o kadar.

Selma Eren
Selma Eren - 8 ay Önce

Burdaki ifade önce edebi ve nefsi terbiyeyi öne çıkarmak amaçlı.Çenebazlıkla değil de irfanla, doğru davranış ve kemal ahlakla öne çıkmak gerekir demek istiyor. Sifil Hoca Alim ve ilmiyle de insanlara faydalı olmayı amaçlamakta. Her yazılanın her kitabın amacının halis olmadığını ve bir kılavuz edinmenin önemli oldığuna işaret ediyor.

SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması