Engelli çocuğu olan memur nöbet tutabilir mi?

Memurun eğer engelli bir aile ferdi varsa nöbet tutabilir mi?, Engelli çocuğu olan memura gece vardiyası verilebilir mi?

Engelli çocuğu olan memur nöbet tutabilir mi?
65 sayılı devlet memurları kanununu incelediğimizde engelli olan memurun isteği dışında nöbet tutamayacağı, gece vardiyası görevleri verilemeyeceği belirtilmektedir.

Lakin çocuğu veya bir aile yakını engelli olan kişiler için nöbet veya gece vardiyası görevi verilip verilemeyeceği açıklanmamıştır. Başbakanlık tarafından çıkarılan Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler konulu genelge 30 Ocak 2010 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. İlgili genelgenin 3 numaralı fıkrasında Kamu personelinin engelli aile bireyleri bulunması ve bunu sağlık raporları ile belgelemesi durumunda engelli yakının bakımı ile ilgili izin kullanımında kolaylık sağlanması gerektiği belirtilmektedir. Yine ilgili fıkrada Personelin nöbet ya da vardiya gibi görevlerden muaf olacağı açıklanmaktadır.Devlet Personel Başkanlığı da bu konu ile alakalı geçtiğimiz yıllarda bir görüş bildirmiş ve DPB bildirdiği görüşte Başbakanlık Genelgesinde yer aldığı üzere Engelli aile fertleri bulunan memurun gece nöbeti ya da gece vardiyası gibi görevlerden muaf tutulması gerekildiği belirtilmiştir.

(Mymemur)
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 14:15YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması