İHRAÇ EDİLENLERE ŞAŞIRTICI DESTEK!

İngiltere Dış İlişkiler Komisyonun Raporuna göre, 15 darbe girişimi sonrası kamudan yaklaşık 100 bin kişi tasfiye edilmesine rağmen, hiç kimsenin yargı kararı sonucu ihraç edilmediğini ve bunun da kitlesel tasfiye olarak algılandığını belirtti. Raporda kamu görevlilerinin geçici olarak görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtilmiştir. Raporda belirtilen geçici ibaresi sehven mi yoksa yanlış bir bilgiden dolayı mı kullanıldığı henüz netleşmiş değildir.

İHRAÇ EDİLENLERE ŞAŞIRTICI DESTEK!
Darbeyi takip eden süreçte  Türk hükümetinin kitlesel tasfiye ve tutuklama şeklindeki tepkisinin orantısız olduğuna karar veren rapordan tasfiye sürecinin yoğun olduğuna dikkat çekildi. . Komite, bu yılın ocak ayından itibaren 97.679 kamu görevlisinin görevinden geçici olarak çıkıldığını ve bu sayının  o zamandan bu yana artmış olabileceği kabul edilirse işten çıkarmanın daha da artmış olabileceği belirtildi.

Komite, işini kaybeden ve bir dizi cezaya maruz kalanların çoğunun cezai suçlamayla karşı karşıya kalmadıklarını ve cezalandırılmadan önce bir mahkeme tarafından yargılanmadıklarını belirtti. Komite, ayrıca bu yılın ocak ayından itibaren 103.000 kişiye karşı hukuk davası açıldığını ve yaklaşık 41.000 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.  Komite, bu cezai önlemlerin kanıtlayıcı temelini sorgulamış ve kümülatif etkisinin ‘büyük felaketler doğurabileceğini,  uzun vadeli olumsuz  bireysel ve ailevi  sonuçlarına sahip olma ihtimali olduğu ve bu nedenle geniş kapsamlı ve sürekli adaletsizliğin kapsamını oluşturduğu’ sonucuna varmıştır.Raporun toplu ihraçlara da bu şekilde değinmesi daha sonraki başta AİHM davaları olmak üzere birçok dava sürecine etki edeceği tahmin edilmektedir.

KAYNAK: www.dunden.com

 
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 20:59YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması