İki alt dereceye atanmak ne demek? 657'nin /69.maddesi ne anlama geliyor?

657 sayılı Kanunun 69. maddesinde yer alan hüküm hangi halde uygulanır?

İki alt dereceye atanmak ne demek? 657'nin /69.maddesi ne anlama geliyor?
13 Haziran 2016 Pazartesi 12:40

657 sayılı Kanunun 69. maddesi şu şekildedir:

"Kurumlar, Eğitim ve Öğretim, Sağlık ve Yardımcı Sağlık ve Teknik Hizmetler Sınıfına dahil memurlardan, kariyerlerinden yararlanmak istediklerini 2-4 üncü dereceler arasındaki idari görevlere ait olup kazanılmış hak derecelerinin iki altındaki derecelerden tespit ve ihdas edilmiş kadrolara atayabilirler.

Bu suretle atanan memurların aylıkları kazanılmış hak dereceleri üzerinden ödenir. Ancak kazanılmış aylık dereceleri ve kariyer hizmet sınıfları için tespit edilen ek gösterge, zam ve tazminatlar ile atandıkları görevlerin zam ve tazminatlarının farklı olması halinde fazla olanı ödenir"

Sitemize iletilen bir soruda 3. dereceli bir mühendisin 2. dereceli bir şube müdürlüğü kadrosuna atandığı, şube müdürlüğüne atanan personelin 69. madde kapsamında, mühendisin mali haklarını alıp alamayacağı sorulmaktadır.

Söz konusu 69. madde düzenlemesi, Eğitim ve Öğretim, Sağlık ve Yardımcı Sağlık ve Teknik Hizmetler sınıflarına dahil memurlardan, kurumların hizmetine ihtiyaç duyduklarını kazanılmış hak aylık derecelerinin altındaki bir kadroya atama halinde özlük haklarında bir kaybın söz konusu olmaması için kariyerlerine ait ek gösterge, zam ve tazminatlarından yararlanabilmesi için getirilmiştir.

Ancak kariyere ait ek gösterge, zam ve tazminatın alınabilmesi için, memurun, kazanılmış hak derecelerinden daha alt derece olmak üzere 2-4 üncü derecelere atanmaları gerekmektedir.

Bu bağlamda burada kast edilen alt derece, 3. derecede bulunan mühendis için söyleyecek olursak 4 ve 5. derecelerdir. 1 ve 2. dereceler, üst derecedir.

Maliye Bakanlığının 91 seri no'lu Devlet Memurları Genel Tebliğinde konu bu şekilde düzenlenmiştir.

Bu bağlamda 3. derecedeki bir mühendisin, 2. derecedeki şube müdürlüğü kadrosuna atanmasında 657 sayılı Kanunun 69. maddesi uygulanmaz.

 


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.