KHK’lı Milletvekillerinden İhraçlara İlişkin Basın Açıklaması!

KHK’lı Milletvekillerinden İhraçlara İlişkin Basın Açıklaması!

Bugün TBMM’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile KHK ile ihraç edilip 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen CHP, HDP ve Saadet Parti’li milletvekilleri KHK’lıların sorunlarıyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Konfederasyonumuz MYK üyelerinin de katıldığı basın toplantısında kamuoyu ile paylaşılan rapor aşağıdadır.

Değerli Milletvekilim;

OHAL Döneminde bir gece yarısında yayınlanan 32 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile neyle suçlandıklarını bile bilmeden bizim de arasında bulunduğumuz 134.207 kişi pasaportlarına el konularak kamudan ihraç edildi. Haksız şekilde işlerinden olan toplumsal hayatta sorun yaşayan KHK’lıların Türkiye Büyük Millet Meclisinden kendileriyle ilgili aşağıda sıraladığımız sorunlarına çözümler beklemektedirler.

 1. Hakkında soruşturma hiç açılmayanlar, mahkemelerden veya savcılıktan takipsizlik veya beraat alan bütün KHKlılar işlerine hemen iade edilmelidir.
 2. Mağdur olan yurttaşlara maddi ve manevi hak iadesi yapılmalıdır.
 3. OHAL komisyonu hukuki bir değerlendirme yapmaktan ziyade ihlalleri araştıran bir kurum durumundadır. Bu sebeple bir an önce Mecliste uzlaşı ile bir çözüm geliştirilmeli ve OHAL Komisyonunun yoğunluğu azaltılmalı hatta komisyon tamamen kaldırılmalıdır.
 4. Hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHKlılara OHAL komisyonunda ret cevabı verilmektedir. OHAL Komisyonu Mahkemelerin verdiği kararların üstünde hukuki bir merci konumuna gelmiştir. Komisyon kriterlerinin hukuki değil, keyfi olduğu algısı bulunmaktadır. Ne yazık ki bir çok cevapta başka kişilerin bilgileri cevap olarak gönderilmekte olduğu ve sıklıkla kararlarda karışıklık yapıldığı görülmektedir.
 5. Kamudan ihraç olan eğitimcilerin özel sektördeki eğitim kurumlarında çalışmalarının önüne geçilmektedir. Bir an önce hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK’lılar özel eğitim kurumlarında da çalışabilmelidir.
 6. KPSS sınavlarında yakını KHK’ lı olanlara yazılı sınavda yüksek not alsa da mülakatta düşük not verildiği şikayetleri çok yoğun olarak tarafımıza iletilmektedir. Suçun şahsiliğini yok sayan bu uygulama kaldırılmalı ve bütün mülakatların daha şeffaf olması sağlanmalıdır.
 7. KHKlılara ve yakınlarına pasaport yasağı devam etmektedir. OHAL bitimiyle KHKlı eş ve çocuklarına yapılan tahditlerin kaldırıldığı açıklaması İçişleri Bakanlığı tarafından yapılsa da halen tahditin devam ettiğine dair çok sayıda şikayetler vardır. Binlerce bilim insanı yurt dışındaki üniversitelerden çağrıldığı halde tahdit sebebiyle gidememektedir. Biz Milletvekillerinin bile devam eden Pasaport tahditlerinin kaldırılması için derhal Meclisin sorumluluk alması gerekmektedir.
 8. KHK’ lı öğrenciler pasaportları iptal edildiği için yurt dışındaki eğitimlerine devam edememektedirler. KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin aynı üniversitede başka bölüme öğrenci olarak kaydı yapılmamaktadır. Asistan olup ihraç olan hekimler de kazanılmış hak olan asistanlık eğimine devam edememektedir. Eğitim hakkının önündeki bu engeller derhal kaldırılmalıdır.
 9. Binlerce dernek ve vakıf KHK ile kapatılmıştır. Ülkedeki demokrasinin temel taşlarından olan Sivil Toplum Kuruluşlarına insanlar artık üye olmaktan kaçınılır hale gelmişlerdir. Sivil Toplumu güçlendirecek ve kapatılmalarını zorlaştıracak yasa çalışmaları yapılmalıdır.
 10. KHK’lar ile 6 haber ajansı 24 radyo 70 gazete 20 dergi 29 yayınevi kapatılmış mallarına el konulmuş çalışanları işsiz bırakılmıştır.
 11. Devletin güvence verdiği banka Bank Asya’ya para yatırdığı için ihraç edilenler ve bankadaki parası bloke olanlar bulunmaktadır. Bu insanların mağduriyetleri giderilmeli kanunda belirtilmeyen bir şeyin suç olamayacağı Meclis tarafından ilan edilmelidir.
 12. Devletin resmi sendikasına üye olduğu için ihraç edilenler, yıllarca bakanlar kurulu tarafından vergi muafiyeti getirilen derneklere para yatıranlar ve içeriğine bile bakılmadan iletişim için telefonuna uygulama indirenler işlerinden edilmiştir. Bu kişilerin suç olmayan eylemlerinden dolayı oluşan bütün yaptırımlar sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmalıdır.
 13. KHKlılara sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımları verilmediği şikayetleri tarafımıza iletilmektedir. Ne yazık ki ihraç olan ve evlerine artık gelir getiremeyen KHK’lılar sosyal devletin gereği olan yardımlardan yararlanamamaktadır.
 14. KHKlı lisans mezunları ayrımcı bir uygulama ile askerliklerini uzun dönem yapma zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Bu ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalıdır.
 15. KHKlılar işyeri hekimliği ve iş güvenliği sınavlarını kazandıkları halde bazılarının belgeleri halen verilmemektedir. Bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.
 16. İhraç Doktorlar özel sektörde çalışma imkanı bulabiliyorken KHKlı hukukçulara avukatlık stajı yaptırılmamakta ve avukatlık ruhsatları verilmemektedir.
 17. Pek çok değerli akademisyenin makaleleri bilimsel dergilerden çıkartılmaktadır. Bilime büyük bir darbe vuran bu uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.
 18. OHAL döneminde ve sonrasında güvenlik soruşturmaları yeni bir cezalandırma yöntemine dönüşmüştür. Mağdur edilen Tıp öğrencileri, TUS kazananlar,  öğretmenler, belediye çalışanları, vd. bütün memuriyet alımları bu süreçten etkilenmiştir. Kişilerin adli sicil kayıtları tertemiz olmasına ragmen kimin dediği belli olmayan şeffaflıktan uzak değerlendirmeler ile yurttaşlar genç yaşta mağdur edilmektedir.
 19. KHK’lılar hakettikleri halde emekli olamamakta veya emekli olsalar da emeklilik ikramiyelerini alamamaktadırlar. Tutuklu KHK’ lıların emekli edilmediği konusunda şikayetler tarafımıza iletilmektedir. Bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.
 20. 3568 Sayılı Kanuna aykırı şekilde Maliye’den ihraç olanları Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Sınavına ve Yeminli Mali Müşavirler Sınavına alınmamaktadır. TÜRMOB konuyu sorduğunu ve halen cevap alamadığını belirtmektedir.
 21. KHK’ lı Fizyoterapistler bir süre rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyordu ancak Milli Eğitimin sonradan kurumlara talimat gönderdiği ve KHK’lılara artık bu kurumlarda çalıştırmayacaksınız denildiği tarafımıza iletilmektedir.
 22. Yapı Denetim Genel Müdürlüğü ihraç edilen mühendislere özel sektördeki inşaatlarda yapı denetim firmalarında kontrol elemanı ya da denetçi belgesi vermemektedir.
 23. Askeri okullar kapatılarak öğrenciler okuldan atılıp mağdur edilmiş Polis memurları özel güvenlik bile yapılmayıp işsiz bırakılmış Pilot olarak çalışırken ihraç edilenler özel sektörde de çalıştırılmamıştır.
 24. KHK’lılara gemi adamlığı belgesi verilmemektedir bu durum pek çok insanı mağdur etmektedir.
 25. Belediyelerde taşerona iş vaadiyle pek çok işçi güvenlik soruşturması sebep gösterilerek işten çıkarılmış belediyelerdeki Kadın Müdürlükleri kapatılmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde her bir üyenin bahsettiğimiz sorunların çözüm aranması sürecini sahiplenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sadece bizim değil toplumun tamamının sorunu olduğunu düşündüğümüz bu sorunların çözümünde siz değerli milletvekillerimizin desteğini rica ediyoruz.

Gülüstan KILIÇ KOÇYİĞİT

Muş Milletvekili
HDK Eş Başkanı

İbrahim KABOĞLU

İstanbul Milletvekili

Sait DEDE

Hakkari Milletvekili

Sezai TEMELLİ

Van Milletvekili
HDP Eş Genel BaşkanıÖmer Faruk GERGERLİOĞLU

Kocaeli Milletvekili

Semra GÜZEL

Diyarbakır Milletvekili

Muazzez ORHAN

Van Milletvekili

Saliha AYDENİZ

Diyarbakır Milletvekili

Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Cihangir İSLAM

İstanbul Milletvekili

http://www.kesk.org.tr/2018/10/11/khkli-milletvekillerinden-ihraclara-iliskin-basin-aciklamasi/
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aga
Aga - 2 ay Önce

Rab, sizi cennetine koysun.

ccc
ccc - 2 ay Önce

Kanun teklifi vermeniz gerekir bence.

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Konu Mecliste ele alinmalidir.dayanacak gucumuz kalmadi. Lutfen yardim ediniz

mehmet
mehmet - 2 ay Önce

ALLAH razı olsun sizlerden. Adalet her zaman toplumun geleceğidir.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması