MEB yaşananları biliyor muydu?

MEB yaşananları biliyor muydu

MEB yaşananları biliyor muydu?
Muharrem B. adındaki bir öğretmenin, Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde 45 çocuğa cinsel istimar uyguladığının ortaya çıkmasıyla ilgili tepkiler büyüyor. Skandalla ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor.

Bunlardan biri de olaydan Ensar Vakfı-KAİMDER kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın da suçlu olduğu yönünde soruların sorulmasına neden olan yurt yönetmeliği…

MEB’in Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ne göre bu ve benzeri vakıfların yurtlarındaki öğrencilerin sorumluluğu tümüyle Bakanlıkta.

Yönetmeliğe göre MEB, bu vakıf bünyesindeki öğrencilerin kaldığı yurtları yılda 2 defa denetlemekle zorunlu. Denetlemelerde, öğrencilerin tecavüzcü öğretmen tarafından izin alınarak ya da izin alınmadan eve götürüldüğüne ilişkin raporlar da MEB’in bu denetlemelerinde ortaya çıktı mı henüz bir açıklama yapılmadı.

Yönetmeliğin 39. maddesinin C bendinde de “Mülki idare amirlerince yapılan denetimler sonrasında, eksikleri tespit edilen yurtların denetleme raporları ile eksikleri bulunmayan yurtların listesi, denetlemenin sona ermesini müteakip 15 gün içinde valiliklerce Bakanlığa gönderilir” ifadeleriyle kural açık bir şekilde ortaya konuluyor.O İZİN KAĞIDI VAKIFTA VAR MI

Öte yandan yönetmeliğe göre Vakıf bünyesindeki öğrencilerin eve çıkarılması yurtlardan alınacak “yazılı” izin belgesine bağlı. “Ortaöğrenim(4) öğrencileri yurt müdüründen izin belgesi almak, yüksek öğrenim öğrencileri ise yurt yönetimine kalacakları yeri ve süresini yazılı olarak bildirmek şartıyla evci olarak çıkabilirler” maddesiyle kurala bağlanan bu duruma göre cinsel istismara uğrayan çocukların eve götürülmesi için izin alınması gerek.

NABİ AVCI: CAMİAYI TÖHMET ALTINDA BIRAKMAK DOĞRU DEĞİL

Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı da konuyla iligili bugün yaptığı açıklamada, “Çok üzücü bir olay, çok utanç verici bir olay, dolayısıyla zaten konu yargıya intikal edilmiş, benim bu konularda daha fazla söyleyecek sözüm de yok” ifadelerini kullanmıştı. Avcı o konuşmasında şunları söyledi:

“Soruşturmalarımız devam ediyor, MEB olarak biz ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıyoruz. Onun dışında Milli Eğitim Bakanlığı pek çok Sivil Toplum Kuruluşuyla imzaladığı protokollerle iş birliği yapıyor, yapacak. Ensar Vakfı'da bizim çok verimli iş birliği yaptığımız sivil toplum kuruluşlarımızdan biri. Herhangi bir kişinin, o kuruluşla ilişkisinin ne düzeyde olduğunu bilmediğimiz bir kişinin, işlediği suç veya suçlardan ötürü topyekün bir camiayı töhmet altında bırakmak doğru değildir.”

(Mert Taşçılar)YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması