MEMURLARA TANINAN HANGİ HAKLARDAN ÖĞRETMENLER YARARLANDIRILMIYOR?

MEMURLARA TANINAN HANGİ HAKLARDAN ÖĞRETMENLER YARARLANDIRILMIYOR?

MEMURLARA TANINAN HANGİ HAKLARDAN ÖĞRETMENLER YARARLANDIRILMIYOR?
23 Şubat 2016 Salı 16:49

Devlet memurlarına tanınan haklar genellikle memurların tamamı için aynı veya benzer nitelikte olurken, bazı haklar ise sadece bazı hizmet sınıflarında veya bazı unvanlarda bulunanlara tanınmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine bakıldığında, memurlara tanınan haklar kapsamında değerlendirilebilecek bazı hususlardan sadece bazı memurların yararlanabilmesine imkan tanındığı ve bazı imkanlardan yararlanma konusunda ise bazı memurlar istisna tutulduğu görülmektedir. Kanunda, bazı haklardan yararlanamayacakları belirtile Devlet memurları arasında Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar da yer almaktadır.

Öğretmenlerin yararlanamayacağı haklardan bazıları şunlar.

Torba kadro

Torba kadro olarak da bilinen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında, kurumlar istedikleri memurları bulundukları dereceye bakmadan (yükseköğrenim görme ve hizmet süresi şartı aranarak) 1, 2, 3 veya 4 üncü derecelerdeki kadrolara atayabilmektedirler. Bu şekilde yapılan atamalar ise ilgililerin; ek gösterge, zam ve tazminat, ek ödeme gibi haklarında artışa neden olmaktadır.

657 sayılı Kanunun bu hükmü, ilk dört dereceli öğretmen unvanlı kadroda atanacaklar hakkında uygulanmamaktadır.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 5/1 olan ve 10 yıl hizmeti bulunan lisans mezunu Devlet memurlarından iki unvanı ele aldığımızda; öğretmen unvanlı personel 1 inci dereceye doğrudan atanamaz iken Uzman unvanlı personel 1 inci dereceye Kanunun 68/B hükmü çerçeve atanabilmektedir.

Yıllık İzin

657 sayılı Kanun, Devlet memurlarına yıllık izin hakkı da tanımıştır. Buna göre;

-Hizmet süresi 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanların 20 gündür.

-Hizmet süresi 10 yıldan fazla olanların ise 30 gün yıllık izin kullanma hakları vardır.

Yıllık izin düzenlemesi yapılırken, yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayılmaları nedeniyle öğretmenlere ayrıca yıllık izin hakkı tanınmadığı da ifade edilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, öğretmenlerin yıllık izin hakkı bulunmamaktadır.

Mazeret izni

Devlet memurları, fiili çalışmaya bağlı olan ödemeler dışındaki malî haklarına ve sosyal yardımlarına dokunulmaksızın, mazeret izni kullanabilecekleri haller 657 sayılı Kanunda belirtilmiştir.

Kanunda, hangi mazeretlerin varlığı halinde memura hangi sürelerle mazeret izni verileceği belirtilirken, herhangi bir mazereti olmayan memurlar mazeret izni kullanabilmesine de imkan tanınmıştır.

Belli bir mazerete istinaden mazeret izni kullandırılmasında amire takdir hakkı tanınmaz iken, belli bir mazerete dayalı olmadan mazeret izni kullanılması ise amirlerin takdirine bırakılmıştır.

Kanunda sayılan mazeretler dışındaki bir sebeple mazeret izni talep eden memura, amirleri tarafından uygun görülmesi halinde bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde en çok 10 güne kadar mazeret izni verilebiliyor. Bu haktan öğretmen kadrolarında görev yapanlar da yararlandırılabiliyor.

Öte yandan, bu şekilde 10 gün izin kullanan memura, yine Kanunda sayılan mazeretlere dayanmayan bir sebepten dolayı aynı takvim yılı içerisinde yeniden en çok 10 güne kadar mazeret izni verilebilmekte ve bu izin süresi memurun yıllık izninden düşülmektedir.

Aynı takvim yılı içinde ikinci defa 10 güne kadar süre ile verilebilen mazeret izninden öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar yararlandırılmamaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.