Öğretmenlerin Saygınlığı Azaldı!

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla sendikaları tarafından yapılan 'Öğretmenlerin Ekonomik

Öğretmenlerin Saygınlığı Azaldı!

MESLEĞE SAYGINLIK AZALDIEğitim-İş’in, 26 ilde 906 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardığını belirten Kara, "Öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikayetçi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77’si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybettiğini belirtirken, yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünüyor" dedi.

PSİKOLOJİK SORUN YAŞIYOR

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 44’ünün ikiden fazla kredi kartı kullandığını ancak yüzde 24’ünün sadece asgari borcunu ödeyebildiğine dikkat çeken Kara, "Öğretmenlerin yüzde 20’si esnafa, yüzde 23’ü ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 36’sı ise annesinden ve babasından maddi destek alıyor. Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor, yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 10:26YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması