Sınav ücreti de gelir vergisi matrahı ile birleştirilecek

Sınav ücreti de gelir vergisi matrahı ile birleştirilecek

Sınav ücreti de gelir vergisi matrahı ile birleştirilecek
16 Mayıs 2016 Pazartesi 14:29

Sayıştay Başkanlığınca, 2015 yılı denetim sonunda hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı Düzenlilik ve Denetim Raporunda, Bakanlığın farklı birimlerindeki ücret ödemelerinde gelir vergisi matrahlarının birleştirilmediği ifade edilmiştir.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesinde;(Degişik:24/ 12/1980-2361 43.madde)

ücretin tanımı yapılmış , 103. maddesinde ise ücretlere uygulanacak vergi tarifeleri belirlenmiştir.

160 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde ise; Bakanlıklar,

Bağlı Kuruluşlar ve Üniversiteler ile bu kuruluşlar bünyesindeki döner sermaye işletmelerinin, 1/1/1990 tarihinden geçerli olmak üzere, tek işveren olarak kabul edilmesi uygun görüldüğü, idareler bünyesindeki farklı yerlerden de ücret ödenmesi halinde bu ücretlerin de aynı işveren tarafından ödendiğinin kabul edilerek, verginin bu ücretler toplamı üzerinden hesaplanması gerektiği, yine idareler

tarafından bir ay içinde yapılan ücret ödemeleri ile idareler bünyesindeki farklı yerlerden yapılan ücret ödemelerinin toplanarak, 128 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer alan esaslar çerçevesinde vergilendirileceği belirtilmektedir.

Yukarıda açıklanan mevzuat hükümlerine göre Bakanlığımız ve Bakanlığımız bünyesinde yer alan döner

sermayeli işletmelerden, öğretmenevlerinden, motorlu taşıtlar sürücü kursları hesabı (MTSK), çocuk kulüpleri hesabı , ÖSYM başvuru merkezi hesabı gibi özel hesaplardan, mesleki eğitim geliştirme ve yaygınlaştırma faaliyetlerinin desteklenmesi kapsamında okullardan personele yapılan ücret, ek ücret, fazla mesai, üretim teşvik primi, parça başı ücret, huzur hakkı vb. ödemelerin toplanarak, ulaştıkları dilim için belirlenen oranlar üzerinden vergilendirilmesi gerekmektedir. bütçe hesabından yapılan maaş, ek ders, fazla mesai vb. ödemelere ilişkin vergi matrahlarına, yukarıda sayılan birim veya hesaplardan yapılan farklı birimlerden gelen ücret ödemelerine ait matrahların ilave edilmesi gerekiyor.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.