Şube Müdürü Olmak Öğretmen Maaşını Ne Kadar Artırır?

Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları görevde yükselme suretiyle Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Şube Müdürü

Şube Müdürü Olmak Öğretmen Maaşını Ne Kadar Artırır?
14 Mayıs 2016 Cumartesi 10:53

Öğretmen, şube müdürlüğüne nasıl atanır?

Milli Eğitim Bakanlığının merkez veya taşra teşkilatına ait şube müdürü kadrolarına öğretmenlerin atanabilmesi (daha önce şube müdürü, dengi veya üstü görevlerde bulunmamışlarsa), görevde yükselme sınavına girerek başarılı olmaları halinde mümkün olabilmektedir.

Şube müdürlüğüne görevde yükselme suretiyle atanabilmesi için, öğretmenin;

**En az fakülte veya dört yıllık yükseköğrenim mezunu olması (18/4/1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık veya üç yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar dahil)

**Öğretmen kadrosunda en az 5 yıl asaleten görev yapmış olması (okul müdürü görevinde iki, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç yıl görev yapmış olmak da yeterli sayılıyor)

**Şube müdürü kadrosu için açılacak görevde yükselme sınavının yazılı ve sözlü aşamalarında başarılı olması ve başarı sıralaması bakımından duyurulan kadro sayısına göre atanabilecek seviyede olması

gerekmektedir.

Şube müdürü kadrosuna atanan öğretmenin maaşı

Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen kadrosuna görev yaparken, görevde yükselme suretiyle ilk dört derecedeki Şube Müdürü kadrosuna atananlar, daha yüksek olan öğretmen ek göstergesinden kazanılmış hak aylık seviyeleri itibariyle yararlanmaya devam ederler.

Şube müdürlüğüne atanan öğretmenin; hem şube müdürü kadro unvanı için belirlene zam ve tazminatlardan yararlanması ve hem de daha yüksek olan ek göstergeden (örneğin 1. derecede 2200 yerine 3000 ek gösterge) yararlanacak olması, aylık maaşında artışa neden olacaktır.

2016 yılı ilk 6 aylık dönemi için geçerli olan katsayılardan hareketle konuyu değerlendirdiğimizde, Şube Müdürü olan Öğretmenin maaşındaki artış (1/4 ve 25 hizmet yılı örneğinde) miktarı şöyle olacak:

 

Unvan Derece Kademe Hizmet Yılı Net Maaş (15 Mayıs 2016)
Şube Müdürü (öğretmen) 1/4 25 yıl ve daha fazla 3.902 TL
Öğretmen 1/4 25 yıl ve daha fazla 2.893 TL
Net maaş farkı 1.009 TL

Not:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Ek ders ücreti ödemeleri ile ilave eğitim öğretim tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

(memurunyeri)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.