Yaz Saati Uygulaması Başlıyor!!

Türkiye, bu geceden itibaren yaz saati uygulamasına geçiyor. Saatler 03:00'ten 1 saat ileri alınacak. Uzmanlar konsantrasyon bozukluklarına karşı uyardı.

Yaz Saati Uygulaması Başlıyor!!

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin değişikliğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, saatler cumartesiyi pazara bağlayan gece 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınacak. Uygulama 30 Ekim Pazar günü saat 04.00'te sona erecek. Yaz saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.30 ile 13.00-17.00 arasında olacak.MUTLULUĞU ETKİLİYOR

Saatlerin ileri alınmasıyla birlikte havaların daha geç kararması herkesi mutlu ediyor. Ancak yaz saati uygulamalarında mutluluğu gölgeleyecek sorunlar da var. Araştırmalara göre saatlerin ileri alınmasını takip eden pazartesi günü konsantrasyonlara bağlı kazalar artarken kalp krizlerinde ise yüzde 24'e varan yükselme görülüyor. Yaşanabilecek sorunları engellemek için uzmanlar, cuma akşamı itibariyle uyku saatinizi geri almayı, kafein içeren içeceklerden uzak durmayı, alkollü içecekler tüketmemeyi, ilk günlerde öğlenleri 20 dakika uyumayı ve yürüyüş yapmayı öneriyor. Öneriler arasında, parlak aydınlatmalardan uzak durmak, yatma ve kalkma saatlerinizi sabit tutmak, düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak gibi öneriler de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 09:59YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması