YÖK Başkanı Saraç'tan TYT Açıklaması!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç 'Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) de eleştirel düşünceyi hakim kılmak istiyoruz.' dedi.

YÖK Başkanı Saraç'tan TYT Açıklaması!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında eğitim gündemine dair soruları yanıtladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) eleştirel düşünmeyi hakim kılmak istedikleri için Türkçe ve matematik derslerini temel aldıklarını belirtti. Başkan Saraç’ın açıklamaları özetle şöyle:

NEDEN TÜRKÇE VE MATEMATİK?Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) de eleştirel düşünceyi hakim kılmak istiyoruz dedik. Bir defa şunu kabullenmemiz lazım, eğitim öğretim sistemleri çok dinamik. Bunlar değişime zorluyor. Bu birincisi. İkincisi, bir sistemi getirdiğinizde belli süre geçmesini beklersiniz değiştirmek için. Kamuoyunda çok hızlı değiştiriliyor deniyor, 2010’dan beri uygulanan bu sistem değerlendirildiğinde, ileri giden ülkelerin giriş sistemlerine de bakıldığında yeteneklerin tespiti kaygısı çok ileri düzeyde. Fakat mükemmeli arama, kilitlenmeye ve kargaşaya da yol açıcı ve öngörülemeyen sonuçlar üretmeye neden olabilir. Biz baktık yükseköğretimde iyi ülkelerin iyi üniversitelerinin uygulamaları var. Bunlardan biri SAT uygulamsaı, İngilizce muhakeme, temel matematiğin değerlendirildiği sistem. Bir de kendi durumumuza bakalım. Geçen sene YGS’deki 6 puan türünün oluşması ,sistemde büyük boşluklar oluşturdu. Niye Türkçe ve matematik? Çünkü aslında bu ikisi sözel ve sayısal okuryazarlıktır. Muhakeme aynı zamanda sayısal muhakemeye de sirayet eder. Eleştirel düşünceyi arayacağımız  ve eksikliği telafi edilemeyecek iki alan bunlar.

Sözel ve sayısal okuryazarlığı arayalım istedik. Tabii ki matematik alanında geçen sene YGS’de 280 bin civarında öğrencimiz bir net bile yapamadı.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 09:52YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması