DEVLET MEMURLARINA GİYECEK YARDIMI MÜJDESİ!

DEVLET MEMURLARINA GİYECEK YARDIMI MÜJDESİ!

DEVLET MEMURLARINA GİYECEK YARDIMI MÜJDESİ!
23 Aralık 2015 Çarşamba 09:19

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre devlet memurlara giyecek yardımı yapılmaktadır. Giyecek yardımı ne kadar yapılır, hangi memurlara ödenir? Şartları nelerdir? İşte giyecek yardımı ile ilgili bilinmesi gereken her şey!

Giyecek Yardımından Kimler Faydalanır?

Giyecek yardımından faydalanabilecek olan memurlar şunlardır:

Ambar memuru, ayniyat memuru, Rasat Kontrol Memuru-Rasatçı, Şoför, icra memuru, Daktilograf, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni,
Haberleşme Memuru, Kütüphaneci, Arşivci, Evrak Memuru, Santral Memuru, Usta Öğretici, Gişe Memuru, Zabıt Katibi (Mahkeme), Programcı, Çözümleyici, Programcı Yardımcısı, Çözümleyici Yardımcısı, matbaacı, ciltçi, Hemşire, Ebe (gezici) , Sağlık Memuru (Gezici), Veteriner, veteriner sağlık teknisyeni, Uzman tabip, tabip, eczacı, sağlık memuru, Müftü, müftü yardımcısı, vaiz, İmam-hatip, Müezzin-Kayyım, Avukat, hakim, savcı, hukuk müşaviri, bekçi, Resmi Kıyafet Taşıyan Personel (İtfaiye, Zabıta, Bando, Orkestra Personeli ile İnfaz ve Koruma Memuru, Orman Muhafaza Memuru, Muhafaza Memuru, Kolcu, Gemi Adamı, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Gümrük Sahasında Görevli Gümrük Memurları v.b.), infaz koruma memuru.

Giyecek yardımı nasıl yapılır?

Giyecek yardımı yukarıda belirtilen memurlara ayni olarak yapılır. Giyecek yardımı için maddi bir yardım yapılmaz.

Ancak Milli İstihbarat Teşkilatında çalışan memurlara giyecek yardımı ayni ve maddi olarak yapılabilmektedir.

Giyecek yardımı hangi aylarda yapılır?

a) Kışlık kıyafete ait giyecek eşyaları Eylül-Ekim aylarında,

b) Yazlık kıyafete ait giyecek eşyaları Nisan-Mayıs aylarında,

c) Mevsimle ilgili olmayan giyecek eşyaları ise Nisan-Mayıs aylarında,

verilir.

Ancak ilk defa göreve başlayanlar için yukarıdaki tarihler esas alınmaz.

Bir dönemde alınamayan giyecek yardımı öteki döneme aktarılmaz.

Giyim eşyası için belirlenen süre dolmadan yeniden giyecek yardımı yapılabilir mi?

Verilen eşyanın kullanım süresi dolmadan yeni giyecek yardımı yapılmaz. Ancak görevin niteliğinden dolayı elbiselerin aşırı yıpranması durumu söz konusu ise bu durumda amirin onayı ile süre beklenilmeksizin memura yeni giyecek verilebilir.

Görevinden herhangi bir sebeple ayrılanlara verilen giyecekler geri alınır mı?

Ölüm, istifa ya da başka sebeplerle görevlerinden ayrılan devlet memurlarına yapılan giyecek yardımları Kurumlarınca geri istenemez.

Giyecek yardımı aldıktan sonra aynı nitelikteki başka Kuruma geçen memurlara yeni Kurumlarında giyecek yardımı yapılmaz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.