Eba giriş- Ekurs öğrenci giriş sayfası! EBA sınav sonuç ekranı!

Eba giriş- Ekurs öğrenci giriş sayfası! EBA sınav sonuç ekranı!
15 Aralık 2015 Salı 11:30

Eba giriş ekranını haberimizden görebilirsiniz. Ekurs öğrenci girişi yapmak içi hemen tıkla. EBA sınav sonuçları öğrenmek için haberimizden yararlanabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmete sunduğu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden bir çok işlem yapılabiliyor. Örneğin sınav kayıtları, sınav sonuçları, ders videoları gibi. İşte ekurs öğrenci giriş sayfası ve detaylı bilgiler.
Eba giriş ekranı için tıkla
Ekurs öğrenci giriş ekranı için tıkla
EBA ÖĞRETMEN ŞİFRESİ NASIL ALINIR
Tüm Resmi Okullar ve İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri MEBBİS sayfasına ulaştıktan sonra'' Yönetici Modülüne'' giriş yapın.
Yönetici Modülüne giriş yapıldığında; İlgili yerler doldurulacak ve açılan pencere de sağ kısımda kuruma ait olan DynEd şifresi almak için uyarı yazısının üzerine gelinecek ve ardından işlem gerçekleşecektir.
Kurum şifresini aldınız.
• Elinizdeki şifre İl veya İlçe şifresi ise sadece bu kısımlarda gözlem ve değerlendirme yapmak için kullanabilirsiniz herhangi bir müdahalede bulunamazsınız.
• Bu şifreyi sadece ilgili kişiler ile paylaşımı mümkündür.Milli Eğitim Bakanlı Nabi Avcı'dan açıklamalar
Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim portalı. Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tanıtım toplantısında konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi
Avcı EBA'nın, öğretmenleri, öğrencileri yeni üretimler ve icatlar çıkarmaya kışkırtan bir proje olduğunu söyledi.
Avcı, Sabancı
Öğretmenevi'nde düzenlenen Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin daha önce bir deneme olarak başladığını belirterek, bunun ikinci versiyon olduğunu söyledi.
Bu kapsamda projenin başlangıç girişinin 212 bin olduğunu, şu an bu rakamın 8 milyona ulaştığını aktaran Avcı, projeye ilişkin rakamların her an değiştiğini dile getirdi.Bakan Avcı, EBA'nın özellikle ikinci versiyonuyla etkileşimli bir alan oluşturduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
"Biz öğretmenlerimize eğitimlerimizde, sadece bunu nasıl kullanacaklarını anlatmıyoruz. Aynı zamanda üretici olarak da buraya nasıl katkıda bulunabileceklerini gösteriyoruz. Öğretmenlerimiz önce buna amatörce başladı. EBA'ya girdiler, oradaki malzemeyi gördüler, 'bunu biz de yapabiliriz' diye düşündü birçok öğretmenimiz ve kendi derslerinden amatör kameralarla birtakım üretimler yaptılar. Sonra buraya yüklediler. Biz öğretmenlerimizdeki bu merakı, potansiyeli görünce dedik ki 'biz o zaman öğretmenlerimize daha profesyonel imkanlar hazırlayalım'. Bu amaçla Türkiye genelinde 12 merkezde, 13 stüdyo kuruyoruz. Öğretmenlerimizin profesyonel koşullarda üretim yapabilecekleri yerler hazırlıyoruz. Sadece altyapıyı da sunmuyoruz, buralarda içerik üretme tekniklerine dair eğitimler de veriyoruz. Buradan olağanüstü bir patlama bekliyoruz."
"EBA çok kışkırtıcı bir proje"
Nabi Avcı, geçen hafta KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'ün yaptığı ziyarette KKTC'ye de bir stüdyo açmalarını istediğini aktararak, "Dolayısıyla 13 merkezde 14 stüdyo açacağız. Nitekim iki ay önce de Mersin'de bini aşkın öğretmenimize bu tür eğitim de verdik. Dolayısıyla bu çok kışkırtıcı bir proje. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi yeni üretimler ve icatlar çıkarmaya kışkırtan bir proje. Biz de tam da öyle olmasını istiyoruz. Öyle olması için de iyi bir platform oluşturduğumuzu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
Türklerin yaptığı güzel işleri söylemekte, tadını çıkarmakta biraz tutuk davrandığını dile getiren Avcı, şöyle devam etti:
"Oysa çok önemli, çok değerli işler de yapıyoruz. EBA bunlardan biri. Bu, bizim milletçe gerçekleştirdiğimiz bir proje. Bu,
dünyanın en büyük eğitim portalı. Dünyada ikinci değil, birinci portal. İçerik olarak öyle bir katsayıyla genişliyor ki inşallah kimse de buna yetişemeyecek. Bununla ilgili yurt dışından talepler gelmeye şimdiden başladı. Dolayısıyla biz aynı zamanda bu projenin devamında bir içerik ihracatçısı da olacağız. Önü çok açık bir proje. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin çok yararına olacak bir proje."
"MEB'e yönelik karalama kampanyası yürütülüyor"
Projeyi bugüne kadar yeterince tanıtamadıklarını gördükleri için bu toplantıyı düzenlediklerini dile getiren Avcı, "Bir de açıkça konuşmak gerekirse ki gerekir, Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik olarak özellikle dershanelerin dönüşüm sürecine başladığımızdan beri çok sistematik bir dezen
formasyon ve karalama kampanyası yürütülüyor" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı, her yaptıkları yenilik ve düzenlemenin klişe cümlelerle eleştirildiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Eleştirilmiyor, daha doğrusu karalanmak isteniyor. Özellikle son 15 günden beri yardımcı ders kitapları piyasasına vurduğumuz darbe nedeniyle, daha doğrusu bandrolsüz piyasayı sömüren, bandrolsüz yayınlar yayınlayan bir tezgaha, EBA üzerinden ciddi bir darbe vurduğumuz için 'Fatih Projesi çöktü' türünden haberler çoğaldı. Nasıl bir ilişki var. Şöyle bir ilişki var. Biz aslında dershanelerin dönüşüm sürecinde okul müfredatında yaptığımız düzenlemelerle, öğrencilerin okul dışı olan kurumlara ihtiyacını, sanal ihtiyacını ortadan kaldırmak için tedbirlerimizi aldık. Sınavlarımızı okul merkezli hale getirdi. Sınavlarda sorulan bütün sorular artık dershanede öğrenilmiş ancak ve dershanede öğrenilebilecek tekniklerle çözülebilir nitelikte sorular olmaktan çıkartıldı ve okula giden, dersini izleyen, sınıftakini bilen öğrencinin yapabileceği sorulara doğru evrildi. Bu tabii yardımcı ders kitaplarına olan ihtiyacı da ortadan kaldırdı. Çünkü yardımcı ders kitabı dediğimiz o düzen de dershane düzeninin bir parçasıydı."
"EBA birilerinin ciddi manada tezgahını bozdu"
Bakan Avcı, buna rağmen okul dışından birtakım destek almak isteyenler için iki büyük proje başlattıklarını belirterek, "Biri okullarda verdiğimiz ücretsiz takviye kursları. Okullarımızın yüzde 95'inde her öğrenciye, her dersten takviye kursu açtık. Geçen yıl ilk uygulama olarak başladığımızda 2 milyon 600 bin öğrenci ders aldı. 112 bin öğretmen de ders verdi" şeklinde konuştu.
Bu yıl da takviye kursları için 4 milyon 300 bin öğrencinin başvurduğunu ifade eden Avcı, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Sadece matematik, fizik, kimya dersi değil, kültür, sanat, beden eğitim derslerinde de 10 öğrenci bir araya geldiği zaman ücretsiz olarak biz bu kursları açıyoruz. Dolayısıyla bir de EBA'da her türlü yardımcı eğitim materyali fazlasıyla var. Bütün bunlar tabii birilerinin ciddi manada tezgahını bozdu. O yüzden Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik sistematik bir kampanya yürüyor. Dezenformasyon, karalamaların arkasında bu var. Sizler bile yayın grubunuzda yarın ne tür haberler olacağını ön hazırlığını yapmadıysanız söyleyemezsiniz. Ama ben size belli bir yayın grubunun, paralel yayın organlarında önümüzdeki günlerde yayınlanacak haberleri şimdiden söyleyeyim. Örneğin, okullarda tezekli eğitim haberleri... EBA'yı bunun için bir kere daha ayrıntılı şekilde anlatmak istememizin bir sebebi de bu. Bu karalama kampanyalarına sizler aracılığıyla en etkili cevabı vermek."
Bakan Avcı, konuşmasının sonunda şair Turgut Uyar'ın "Sibernetik" şiirinden dizeler okudu.
"Şu ana kadar, bir milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrencilerimize ulaştı"
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş de projeye ilişkin yaptığı sunumda, Fatih Projesinin tamamının tablet üzerine kurulu olmadığını, projenin içerisinde başka bileşenlerin de bulunduğunu söyledi.
Bu bileşenlerden birinin de EBA olduğunu anlatan Ateş, Fatih Projesi kapsamında bugüne kadar, 55 bin okulda, 455 bin dersliğe 768 bin uç ekleme çalışmaların tamamlandığını, 400 bin uç için de ihale yapılacağını bildirdi.
Bu çalışma olmadan okullara gönderilecek içeriklerin de bir anlam taşımayacağına işaret eden Ateş, "Bu çalışmaların da kısa bir sürede tamamlanamayacağını vurgulamak isterim. 'Fatih Projesi gecikti' gibi algıların da nedeni alandaki bu tip çalışmaların yoğunlukla devam ediyor olması. Alt yapısı tamamlanan 455 bin derslik aynı zamanda alt yapısı tamamlanıp geniş bant internete geçirdiğimiz derslikler" diye konuştu.
Cuma günü itibarıyla 304 bin 435 bin dersliğe etkileşimli
tahta takıldığını kaydeden Ateş, bütün liselerdeki 190 bin 185 derslikte etkileşimli tahtanın bulunduğunu bildirdi.
Ateş, "Şu ana kadar, bir milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrencilerimize ulaştı. 2016'dan itibaren alt yapı tamamlandığı ve etkileşimli tahtaları takıldığı için tablet bilgisayar dağıtabileceğimiz derslik sayısı çoğalmış durumda. Bundan sonra her yıl 2 milyon 650 bin tablet bilgisayar, dağıtabilecek duruma geleceğiz" ifadesini kullandı.
EBA kapsamında 9 Kasım'da yaklaşık 50 milyonluk içerik alımı ihalesi gerçekleştirileceğini kaydeden Dinçer, Türkiye'nin içerik ihraç eden bir ülke konumuna getirilmesini arzu ettiklerini belirtti.
E-kurs nedir?
E-kurs MEB tarafından uygulanan ve bir portal üzerinden öğrencilere destek veren bir uygulama çeşididir. Öğrenciler bu kurs sayesinde istedikleri dersler hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve o ders hakkında yöntemleri öğreniyor.
E-Kurs öğrenci başvurusu nasıl yapılır?
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ile mezunlar için açılan e-Kurs kayıt işlemleri http://odsgm.meb.gov.tr ve eba.gov.tr modülü üzerinden yapılabiliyor. Resmi veya özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ile açık öğretim öğrencilerine yönelik kurslar örgün eğitim kurumlarında; mezunlara yönelik kursları ise yaygın eğitim kapsamında Halk Eğitim Müdürlükleri sorumluluğunda açılacak.
E-Kurslar ne zaman başlıyor?
1. dönem kursları 3 Ekim 2015'te başlayacak ve 24 Ocak 2016'da sona erecek.
2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016'da başlayacak. ve 17 Haziran 2016'da sona erecek.
3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek.
Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdakiler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilecekler.
Kurslarla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım testleri, tarama testleri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasında ve e-kurs modülünde yayımlanacak.
E-KURS MODÜLÜ DERS PROGRAMLARI
Kurs merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı,
Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb. ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar. Her bir kurs programına devam edecek sınıftaki öğrenci/kursiyer sayısı 10'dan az olamaz. Sınıf mevcudunun 20 olması esastır. Bu sayı dolmadan yeni bir sınıf açılamaz. Sınıf mevcudu en fazla 25'e kadar çıkartılabilir.
Kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10'un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp/kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilir.
EBA'nın site adresi www.eba.gov.tr olarak tarayıcının adres satırına yazılır ve site yapısı açılır.Açılan sayfanın sağ tarafındaki GİRİŞ bölümü tıklanır. Bu kısımda öğretmen arkadaşımız
Mebbis Girişi kısmını tıklayarak mebbis bilgileri ile giriş yapabilir.
Bu ekranda EBA sitesi için kullanmak istediği şifreyi yazarak ve onaylayarak ŞİFRE OLUŞTURbundan sonraki EBA sitesi kullanımlarında giriş kısmından mebbis bilgileri ile giriş yapmaktansa EBA bilgileri ile giriş yapma imkanına sahip olacaktır. Tabi ki unutma ihtimaline karşın bu tayin ettiği şifreyi bir kenara not almasında fayda var.
İşlemi yaptıktan sonra aşağıdaki gibi EBA sitesine ulaşacaktır. Dikkat edileceği üzere ekranın sağ üst tarafında öğretmenimizin kendi adı ve soyadı yazmaktadır.
Adının üstüne tıkladığında aşağıdaki bir liste ile karşılaşırsınız.
Bu listede sınıf rehberliğinde bulunan öğrenciler için EBA şifresi oluşturma bölümü olan ÖĞRENCİ ŞİFRE bağlantısı yer almaktadır.
Öğrenci Şifre bölümü tıklanarak EBA şifresi almak isteyen veya şifresini unutmuş olan öğrencisine, öğrencinin TC Kimlik numarasını kullanarak şifre üreterek verilecektir.
NABİ AVCI (EBA)'NIN TANITIMINI YAPTI
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, FATİH Projesi'nin korsan yayıncılığın başına çöktüğünü belirterek, "EBA sayesinde artık öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin velilere yük olacak yardımcı ders materyali, yardımcı ders kitabı aldırmalarına kesinlikle ihtiyaç kalmamıştır" dedi.
Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nın tanıtımının gerçekleştirildiği Eskişehir Öğretmenevindeki toplantıda konuşan Avcı, FATİH Projesi'nde kaydedilen yeni bir aşamanın tanıtımını yapmak üzere, basın mensuplarını Eskişehir'de misafir ettiklerini belirtti.
Kendisinden önce Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş'in FATİH Projesi ve EBA üzerine yaptığı sunuma değinen Avcı, projenin ayrıntılarına girildiğinde öğretmenler ve öğrenciler adına ne kadar heyecan verici bir proje olduğunun anlaşıldığını söyledi.
EBA'nın dünyanın en büyük eğitim teknolojisi projesi FATİH Projesi'nin en önemli bileşeni olduğunu belirten Avcı, "Bütün eğitim sistemimizi derinden etkileyen, hani hep söylüyoruz ya sessiz devrim işte burada, sınıflarda gerçekleşiyor" değerlendirmesinde bulundu.
- "Rakamlar önümüzdeki 24 saat için geçerlidir"
Bakan Avcı, FATİH Projesi'ne ilişkin verilerin okullardaki alt yapı çalışmalarının sürmesi dolayısıyla sürekli olarak arttığına işaret etti. Avcı, 1987 yılında Milli Eğitim Müşaviri olduğu bir dönemdeki anısını paylaşarak, o yıllarda Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları kongresinde enformasyon teknolojileri ve eğitim sistemlerine etkileri konusunda Türkiye Ulusal Raporu'nu hazırladıklarını ifade etti. Avcı, İngiltere'nin Ulusal Raporu'nun başında ise "Bu rapor sadece 4 yıl için geçerlidir" şeklinde kıskandırıcı bir ifade bulunduğunu aktardı.
İngilizlerin o yıllarda enformasyon teknolojilerindeki hızlı gelişimi düşünerek, rapora yazdıkları verilerin 4 yıl sonra eskiyeceğini öngördüklerini söyleyen Avcı, "Şimdi o zaman yapmadığımızı, atladığımızı, raporumuzun başına yazmadığımızı sunumların başında söylüyoruz. Bu rakam önümüzdeki 24 saat için geçerli rakamlardır. Çünkü 24 saat sonra bu rakamlar, yüzlerce okulumuzda alt yapı çalışmaları, internet bağlantısı, içerik çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.
YEĞİTEK'in eğitim alanında dünyanın en nitelikli ürünlerini gerçekleştiren kurum olduğunu bildiren Avcı, "YEĞİTEK, iftihar ettiğimiz milli kuruluşumuz haline gelmiştir" dedi.
YEĞİTEK uzmanlarının, gece gündüz çalışarak olağanüstü içerikler geliştirdiklerini belirten Avcı, "Bizi ziyaret eden eğitim bakanları mutlaka burayı görmek istiyorlar ve gördüklerinde de bize hemen işbirliği protokolü teklifinde bulunuyorlar" bilgisini paylaştı.
İşbirliği önerilerinin sadece Afrika'dan ve Asya'dan değil, Avrupa'dan da geldiğine işaret eden Avcı, şunları söyledi:
Herkesin öğretmen, öğrenci tanıdığı vardır, onlar üzerinden bütün Türkiye'nin erişimine açılmış demektir. Öğrencilerimiz 24 saat buraya girebiliyorlar. EBA sayesinde artık öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin velilere yük olacak yardımcı ders materyali, yardımcı ders kitabı aldırmalarına kesinlikle ihtiyaç kalmamıştır. Bizim her yıl ders yılı başında ders kitaplarına ilave olarak öğretmen ve öğrencilerimizin ihtiyaç duyacakları her türlü yardımcı materyal, alıştırma, test örnekleri EBA'da fazlasıyla vardır. Herhangi bir dersi kaçırdıysa, bir dersi anlamadıysa bir başka öğretmenden bir kere daha dinlemek istiyorsa öğrencilerimiz özellikle 8. ve 12. sınıf öğrencilerimizin, çünkü bu sınıflar bir üst eğitim kademesine hazırlık sınıfları o bakımdan öncelikli olarak bu sınıflara yönelik dersler, en başarılı öğretmenler tarafından en profesyonel anlatımlarda video görüntü olarak yüklenmiştir. Dolayısıyla öğrencilerimizin herhangi bir yardımcı ders materyaline ihtiyaç duymaları halinde her şeyin çözümü EBA'da fazlasıyla var. Bu ülkemizde uzun yıllar velileri soyup soğana çeviren birtakım korsan yayıncılıkların da sona ermesi demektir. Bu aynı zamanda son günlerde FATİH Projesi'nin çöktüğüne dair rivayetlerin neden ve nereden kaynaklandığının da işaretidir.
Evet FATİH Projesi birilerinin başına çöktü, korsan yayıncılığın başına çöktü. Şu anda FATİH Projesi sayesinde, artık eskisi gibi bandrol almadan kaçak yayınlarla milleti soyup soğana çevirmenin önünü kapatmış olduk. Çocuklarımıza da en iyi yardımcı ders materyallerini burada sunuyoruz."
- "İçerik, öğretmenler tarafından da geliştiriliyor"
EBA'daki içeriklerin sadece YEĞİTEK'teki uzmanlarca değil öğretmenler tarafından da geliştirildiğini kaydeden Bakan Avcı, öğretmenlerin deneme niteliğinde başlattıkları bu çalışmaların teşvik edici olduğunu dile getirdi.
Öğretmenlerin eğitim materyali üretmelerine yönelik bilgiyi ulaştırmak için gerekli organizasyonların yapıldığını bildiren Avcı, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde YEĞİTEK'teki stüdyoların benzerlerini kurarak öğretmenlere daha profesyonel üretim yapmalarının yolunu açtıklarını, tekniğini öğrettiklerini belirtti.
- Bakan Avcı'nın EBA'daki elektrik devrelerine ilişkin anısı
Bakan Avcı, bakanlık görevine yeni geldiğinde elektrik devrelerini, sözleri akılda kalıcı bir türküyle öğreten EBA'daki bir videoyla ilgili izlenimlerini de paylaştı.
Dünyanın en büyük, en tanınmış içerik üreticisi yabancı firmalardan birinin, geliştirdiği ders materyalini tanıtmak için Bakanlıkta gerçekleştireceği sunumundan bir gün önce EBA'da, öğretmenlerin ürettiği ders ürünlerini incelediğini dile getiren Avcı, şöyle dedi:
"EBA'da hiç bilmediğim bir konu seçtim, bakalım bana öğretebilecekler mi? Öğrenirsem başarılı bir programdır dedim. Elektrik devreleri, liseden beri doğrusu anlamakta zorlandığım bir konu. EBA'da 'müzikli eğitim devreleri' diye iki öğretmen bir program yapmışlar. Elektrik devrelerini çok meşhur bir halk türküsüyle anlatıyorlar. Sözlerini değiştirmişler, görüntü amatör, soluk ama fakat öğretim stratejisi açısından dört dörtlük. Emin olun, sabah traş olurken kendimi aynada elektrik devreleri türküsünü söylerken duydum. Kulağımda kaldı. Doğrusal olunca şöyle olur filan diye. Şimdi bir başkası söylese mübalağa ediyor diye düşünürüm ben de."
Avcı, ertesi gün içerik üreticisi firmanın sunumunu yapmak için bakanlığa geldiklerinde tesadüfen, "Liselerde oldukça güç anlaşılan bir konuyu elektrik devrelerini biz nasıl anlatıyoruz, onu göstereceğiz" dediklerini aktararak, "Yaptıkları iş, kitaplardaki görseli almışlar, profesyonel çekim. Ama neticede görüntülü bir kitap sayfası ve düz bir anlatım. Amerikan esprileri katarak renklendirmeye çalışmışlar ama ne konuyu anlamak ne de akılda kalması mümkün" ifadelerine yer verdi.
Onları getiren Türk aracıya, devreleri türküyle anlatan EBA adresini verdiğini aktaran Avcı, "Demek ki gönüllülükle yapıldığı zaman bir başka oluyormuş. Şimdi EBA bunu kurumsallaştırıyor. İnşallah biz önümüzdeki yıllarda dünyanın en gelişkin eğitim ortamı, aynı zamanda gerçekten başkalarının çevirerek kullanmak isteyecekleri, uluslararası bir ortam haline geliyor" diye konuştu.
Her öğrencinin okuldan verilen şifresiyle EBA'ya girebileceğini hatırlatan Avcı, her velinin de bu kanalla EBA'nın zenginliklerini görebileceğini söyledi. Öğretmen ve öğrencilerin EBA'da ne kadar ne ile meşgul olduğunu da değerlendirmek istediklerini ifade eden Avcı, şunları belirtti:
"Öğrencinin diyelim ki bir matematik dersinde, bir matematik problemini çözebilmesi bir başarıdır. Dolayısıyla eğitimciler bu başarıyı değerlendiririz ama bazen de öğrenci o problemi çözemez ama çok çaba gösterir. O sorunu çözmek için gayret gösterir. Eğitim aynı zamanda o gayretin de değerlendirilmesidir. Bunun için biz öğrencilerimizin nerede, ne kadar gayret gösterdiğini, hangi konularla ne kadar uğraştığını, bu içerikler üzerindeki çalışmalardan da yola çıkarak değerlendireceğiz. Böylece sadece sonucuna değil, yürünen yola verilen emeğe de bakarak öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi performans değerlendirmelerini de bu şekilde yapma imkanına kavuşacağız."
FATİH Projesi'nin geçen yıl İtalya'dan ödülle döndüğünü anımsatan Bakan Avcı, "Bu ödülün de gösterdiği gibi FATİH Projesi, bütün dünyada takdirle izlenen olağanüstü bir hikayedir. Bunu yapan milletin çocukları olarak da övünebiliriz" sözlerine yer verdi.
TEOG SINAVI TÜM MERKEZLERDE AYNI ANDA GERÇEKLEŞTİ!
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlar 1. Dönem 25-26 Kasım'da yapılıyor. Sınav, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde iki gün uygulanacak oturum için 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 20 dakika olacak. Sınav uygulaması tüm merkezlerde aynı anda gerçekleşecek. Öğrenciler, 25 Kasım Çarşamba günü yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 26 Kasım Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek. Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.
Eba giriş ekranını haberimizden görebilirsiniz. Ekurs öğrenci girişi yapmak içi hemen tıkla. EBA sınav sonuçları öğrenmek için haberimizden yararlanabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmete sunduğu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden bir çok işlem yapılabiliyor. Örneğin sınav kayıtları, sınav sonuçları, ders videoları gibi. İşte ekurs öğrenci giriş sayfası ve detaylı bilgiler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.