Eski Milli Eğitim Bakanından Önemli Açıklamalar !

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer çok önemli 6 başlık hakkında açıklamalarda bulundu.

Eski Milli Eğitim Bakanından Önemli Açıklamalar !
16 Aralık 2015 Çarşamba 16:10

Prof. Dr. Ömer Dinçer son kitabı olan "Türkiye'de Değişim Yapmak Neden Bu kadar Zor?" başlıklı kitabında, kamu yönetimi reformu sırasında karşılaştıklarını anlattı Dinçer, Değişim sürecindeki sorunları 6 başlıkta şu şekilde sıraladı.

1- Zihniyet meselesi,

2- Hukuk bilgisi ve uzmanlık gerektiren bir konunun ideolojik ve siyasi zeminde tartışılması,

3- Konuyla ilgilenenlerin büyük bir kısmının bütüncü bakış açısına ve ideal bir modele sahip olmadan eleştirmesi,

4- Sivil toplum örgütlerinin,
sendikaların ve bilim adamlarının tavrı,

5- Siyasi iktidarın bir çok aktörünün ortak bir vizyon ve misyon etrafında azmin ve sebatla durmayışı,

6- Yeniden yapılanma konusunda belirleyici aktörün,
siyaset kurumundan çok bürokrasiymiş gibi sunulması

Kitapta, değişimin sürecine ilişkin ilginç tespitler de yer alıyor.

1- Bir çok sendika ve sivil toplum örgütü konu hakkında tecrübesi ve uzmanlığı olmamasına rağmen sadece siyasi nedenlerle Kamu Yönetimi Temel reformuna karşı çıktı.

2- Baş
bakanlıktaki toplantılara davet edilmeyenler, sadece ve sadece davet edilmedikleri için itirazlarını daha yüksek sesle gündeme getirdiler ve kendilerinin yer almadığı bir projeyi yok saymaya giriştiler.

3- Çalışmalara katılan kişi kurumların çoğu, toplantılara hazırlıksız geldi.

4- Çalışmalarda sırasında, çoğunluk, sistemi bir bütün olarak tasavvur etmek yerine kendisi için önemli gördüğü tikel sorunlar üzerinden ağır eleştiriler getirdi. Tam bu noktada ilginç bir örnek veriyor Dinçer... Gelir İdaresi Kanun tasarısı güzel bir tasarı olmuş ancak tasarının içine o kurum
personeline özel ek gösterge, maaş ve mali imkanlar konulmuştu. Bu düzenlemelerin yerinin bu kanun tasarısı olamayacağından dolayı tasarıdan çıkarıldığında, proje taslağını sunan Maliye yöneticisinin "Ama sayın Müsteşarım, reformun bütün özünü yok ettiniz" şeklinde tepki göstermiş.

5- Konunun uzmanı olanlar projeye sahip çıkarken, ideolojik olarak bakanlar projeyi eleştirdi. Dinçer buna örnek olarak Prof. Dr. Ruşen Keleş'in projeye sahip çıktığını ancak CHP milletvekili olan eşi Prof. Dr. Birgen Keleş'in mutat sloganlarla projeye karşı çıktığını göstermiştir. Kitapta en ilginç tespitlerden bir diğer ise şu şekilde... Kamu yönetiminin yeniden yapılandırılmasına dair projenin önemini ve kapsamını içselleştiren kamu görevlileri dahi, bütün iyiniyetlerine rağmen, son tahlilde, kendi imtiyazlarını artıracak hükümleri araya sıkıştırmaktan geri durdurmamış...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.