Milli Eğitim'den ‘Ayşe öğretmen’ avı

Çatışmaları protesto eden eğitimciler hakkında bilgi ve belgeler İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın kardeşi Atıf Ala'ya bildirilecek.

Milli Eğitim'den ‘Ayşe öğretmen’ avı
12 Ocak 2016 Salı 11:02

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), bölgedeki çatışmaları protesto eden öğretmenler hakkında bilgi ve belge toplamaya başladığı ortaya çıktı. Hazırlanan genelgede, “Güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot kararı almaları eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır” denildi ve gerekli bilgi ve belgelerin iletilmesi istendi. Bilgi ve belgelerin ulaştırılması istenen birim İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala’nın yönettiği Teftiş Kurulu Başkanlığı. Bilgi ve belge toplama süreci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Üniversiteler, okullar, hastaneler başta olmak üzere, kamu kurumları içinde görev yapanlardan terör örgütünün yanında yer alanların süratle ayıklanmasına ihtiyaç vardır” talimatından sonra hızlandı.

MEB, çatışmalı bölgedeki öğretmenler ile ilgili harekete geçti. 2015 yılı sonunda tüm illere gönderilen genelgede, “Son zamanlarda bazı sendike ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini bahane derek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır” açıklaması yapıldı.

‘Sendikal hakları aşar’

Yazıda boykot kararının “sendikal hakların kullanımını aştığı” belirtildi. Genelgede, eğitim çağında bulunan öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri boykot etmeleri yönünde teşvik eden; görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip, mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin belirlenmesi istendi.

Ala’ya bildirin

Söz konusu kamu görevlileri hakkında yapılması istenen bilgilendirmenin belgeleri ile yapılması talimatının verilmesi dikkat çekti. Sözkonusu bilgi ve belge aktarımının İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala’nın başkanlığını yaptığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’na yapılması istendi.

Millet ‘kuzgun leşe’ demesin diye

Bilgi ve belge talebine ilişkin genelge ile ilgili işlemlerin, Cumhurbaşkanıa Tayyip Erdoğan’ın 6 Ocak’ta yaptığı “Üniversitler, okullar, hastaneler başta olmak üzere, kamu kurumları içinde görev yapanlardan terör örgütünün yanında yer alanların süratle ayıklanmasına ihtiyaç vardır. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin vicdanını yaralayan beyanlara daha fazla şahit olmak istemiyorum. Milletimizi ya devlet başa ya kuzgun leşe deme noktasına getirmemeliyiz” ifadelerini içeren açıklamanın ardından hızlandığı öğrenildi.

‘Herhangi bir tespit, en hızlı şekilde’

Bilgilendirmenin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı Maarif Müfettişlikleri Başkanlıklarına yapılması istendi. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine genelgeye ilişkin üst yazılarında “Kamu görevlilerine dair herhangi bi tespit yapılması halinde, tutanaklarla birlikte, en hızlı şekilde” bildirilmesinin istermesi dikkat çekti.

Eğitim Sen dava açıyor

Genelgenin KESK kararı ile 29 Aralık’ta yapılan iş bırakma eyleminin ardından MEB tarafından bu kararın alındığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, öğretmenlerin eğitim hakkını engellemekle suçlandığını ancak tam aksine, öğretmenlerin çatışma ortamının son verilmesini istediğini, bu ortamda eğitim hakkının engellendiğini dile getirdiklerini aktardı. Karaca, genelge ile ilgili olarak Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açacaklarını söyledi. Karaca, genelgenin ardından öğretmenlerle ilgili bilgi toplama sürecinin devam ettiğini, açılmış bir inceleme veya soruşturma olmadığını bildirdi.

Cumhuriyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.