O İsim Şimdi MEB'De Genel Müdür Oldu !

Hakkında çıkan haberlerle başörtü düşmanlığı tescillenen MEB İl Müdürü Osman Nuri Gülay, şimdi vekaleten Genel Müdür oldu.

O İsim Şimdi MEB'De Genel Müdür Oldu !
12 Ocak 2016 Salı 09:57

Antalya'da yaklaşık 10 yıldır İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Osman Nuri Gülay, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü görevine vekaleten atandı.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 11 Eylül 2006 tarihinde atanan Osman Nuri Gülay, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından vekaleten Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürü olarak atandı. Gülay, bugün sabah saatlerinde Antalya'dan ayrılarak yeni görev yeri olan
Ankara'ya hareket etti. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini ise vekaleten Hasan Tevke yürütecek.

OSMAN NURİ GÜLAY KİMDİR?

1955 yılında Kayseri'de doğan Gülay, ilk ve ortaöğrenimini Kayseri'de tamamladıktan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi Bölümü'nden mezun oldu. 1977 yılında Develi Lisesi Kimya
Öğretmeni olarak mesleğe ilk adımını attı. 1979 yılında Kayseri Şeker Lisesi'nde Kimya Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Yedek subay olarak askerliğini tamamladıktan sonra değişik okullarda idarecilik yaptı ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 2002 ve 2004 yılları arasında Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini vekâleten yürüttü. 2004-2006 yılları arasında ise Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundu. 11 Eylül 2006 tarihinden bu yana Antalya İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevini sürdürdü.

Başörtüsü konusunda sicili kabarık

Antalya Milli Eğitim Müdürü Başörtüsüne Gösteremediği Hoşgörüyü Mini Etek İçin Gösterdi Antalya ilinde bir
sendikanın üyesi öğretmenlerin planlaması ile mini eteğime dokunma gösterisi yapıldı. Erkek öğrencilerde kızlara destek için mini etek giydi. Bu eylemin bizzat perde gerisinde bir sendikanın yöneticileri ve öğretmenleri bulunuyordu. Bu eylemin amacı mini eteklere kızan ve yönetmeliği uyfulayan okul müdürünü hedefe koymaktı. Mini etkele okul müdürünü hedefe koydular . Antalya il müdürü de sadece izledi...

Antalya ilinde garip olaylar oluyor. Antalya ilinde bir okul müdürünün mini etek giyen öğrenciler için pantolon uygulamasına geçti iddiaları ve bir takım çevrelerin yönlendirmeleriyle kızlı erkekli sokakta mini etek eylemi yapan öğrencilere Antalya il müdürlüğü ses çıkartamadı. Antalya ilinde başörtülü öğrencinin ödül almasının engellenmesine ses çıkartamayan dönemin il müdürü Osman Nuri GÜLAY , Mini etek konusunda planlı bir şekilde bir sendikanın yönlendirmesiyle eylem yapan öğrencileri görmezden geldi.

2008 yılında ÖSS'de derece yapan öğrenci, başörtülü diye ödül töreninde sahneye ç
ağrılmamasına çıt çıkartmayan müdür bey , mini etekli öğrenciler konusunda olayı görmezden geldi. Hatırlanacağı üzere , 2008 yılında Antalya'da ÖSS ve OKS'de başarı elde eden öğrencilere altın ve kitapla, okul idarecileri ise teşekkür belgesiyle ödüllendirilmişti. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül törenine okul müdürleri, öğrenciler ve velileri katılmıştı. Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, başörtülü öğrencinin kürsüye çıkarılmadığı programda protokoldeydi. .Gülay'ın açılış konuşmasından sonra başarılı öğrenciler için düzenlenen ödül törenine geçilmişti. Ödül töreni sürerken kürsüye çıkan Melek Öztürk isimli veli, kızı Zehra Öztürk'ün ÖSS sözel puanda Antalya 3.'sü ve Türkiye 50.'si olduğunu ancak başörtüsünden dolayı törene çağrılmadığını açıklamıştı. Töreni düzenleyenlerin çiftçe standart uyguladığını vurgulayan anne Melek Öztürk, "Kızımdan daha az puan alanlar buraya şortla, plaj elbisesi ile çıkabiliyor ama benim kızım hakkından mahrum bırakılıyor." derken . Öztürk, konuşmasını tamamlamadan görevliler tarafından apar topar kürsüden indirilmişti. Antalya il müdürünün bulunduğu törende başörtüsünden dolayı kürsü de velisine bile tahammül edemeyen il müdürlüğü , bugün caddelerde mini etekle gezen kızlı erkekli gruplara ses çıkartamadı.

MİNİ ETEKLİ KIZLI ERKEKLİ GRUBUN BASIN AÇIKLAMALARI VE EYLEM NEDENİ BASINA ŞU ŞEKİLDE YANSIDI

Kendilerini 'Liseli Genç Umut'çu
Kadınlar' diye tanıtan kız öğrenciler, saat 18.00 sıralarında ellerinde pankart ve dövizlerle Kazım Özalp Caddesi üzerinde slogan atarak yürüdü. Grup adına basına açıklama yapan öğrencilerden Hande Büyükacar, Antalya Gazi Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin etek giymesinin yasaklandığını belirtti.

GERİCİ BEYİNLER CİNSELLİĞİ DAMGALAMIŞ

Okul müdürünün, 'Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük' şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Hande Büyükacar, 'Fakat asıl olay kir, toz meselesi değil. Gerici beyinlerin kadın kimliği üzerine cinselliği damgalamış olmasıdır. Eğer kadın kısa etek giyerse erkeğe bakma hakkı doğar. Eğer kadın kısa etek giyerse tecavüzü hak eder. İşte buzihniyetin izleri, bugün okullarımızda etek giymeyi yasaklamış durumda' diye konuştu.

ERKEK ÖĞRENCİLER DE ETEK GİYDİ

Bu eylemden 1 saat önce ise 8-9 erkek öğrenci, okulda etek yasağını ilginç bir eylemle protesto etti. Erkek öğrencilerden 3'ü etek giyerek, Antalya Gazi Anadolu Lisesi'ndeki uygulamayı protesto etti.
Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç kadın öğretmen hakkında soruşturma izni veren İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, ÖSS’de 3. olan başörtülü öğrenciyi törene almadığı ortaya çıktı.
Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç öğretmen hakkında soruşturma izni verdiği ortaya çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, 2008 yılında Antalya ÖSS 3.’sü olan başörtülü Zehra Öztürk’ü de ödül törenine almadığı ortaya çıktı. Anne Melek Öztürk, kızını törene almayan Gülay’a “Bu nasıl
adalet? Deniz şortlu kızlar ödül alıyor, ama benim kızım kapıda bekliyor” diye tepki göstermişti

Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç kadın öğretmen hakkında soruşturma izni veren İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, ÖSS’de 3. olan başörtülü öğrenciyi törene almadığı ortaya çıktı.

ÖSS ÜÇÜNCÜSÜNÜ TÖRENE ALMAMIŞTI!

Gülay’ın ismi daha önce ÖSS’de Antalya 3.’sü olan başörtülü öğrenciyi törene çağırmadığı iddiasıyla
gündeme gelmişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2008 yılında ÖSS’de dereceye giren öğrencilere verilmek üzere ödül töreni düzenlemiş ve ÖSS Antalya 3.’sü ve Türkiye 50.’si olan Zehra Öztürk’ü başörtülü olduğu gerekçesiyle törene çağırmamıştı.

Kızının törene çağırılmamasına kızan anne Melek Öztürk, Gülay’a “Bu nasıl adalet? Deniz şortlu kızlar ödül alıyor, ama benim kızım kapıda bekliyor” diye tepki göstermişti. Söz konusu olaylar, Milliyet gazetesinde “Türbanlı anne ortalığı karıştırdı” şeklinde haber olmuştu.

BELGE, MÜDÜRÜ YALANLADI

“Soruşturma iznini ben değil, yardımcım verdi. Ben olsam vermezdim. Böyle bir soruşturmada imzam yoktur, olamaz da” diyen Gülay’ı, imzaladığı belge yalanladı. Gülay’ın, soruşturma iznini kendisinin verdiğini gösteren bir belge ortaya çıktı.

1 Aralık 2010 tarihli belgeye göre müfettişler Ömer Sarı ve Emin Uyanık’ın öğretmenler hakkında soruşturma talebine Gülay’ın imzasıyla onay verdi. Oysa
mevzuata öğretmenlerin perukla derse girmelerini düzenleyen hiçbir madde bulunmuyor.

Gülay’ın, Antalya’da başörtüsü karşıtı olarak bilinen KESK üyeleri ile de arasının iyi olduğu belirtiliyor. 28 Şubat sürecinde Kayseri’de Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı dönemde de muhafazakâr kesime hasmane tavır içinde olduğu, sosyal demokrat çevrelerce ödüllendirildiği belirtiliyor.

Gülay’ın, 28 Şubat döneminde DSP’li Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın referansıyla dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu tarafından Milli Eğitim Müdürü olarak atandığı ortaya çıkmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.