O Memurlara Şok! Aday Memurlara İlave Bir Derece Verilmeyecek !

Aday Memurlara İlave Bir Derece Verilmeyecek

O Memurlara Şok! Aday Memurlara İlave Bir Derece Verilmeyecek !
12 Ocak 2016 Salı 15:10

Toplu sözleşmeyle birlikte verilen 2005 sonrası Memur olanlara ilave bir derece hakkı 15.01.2015 tarihiyle görevde olan memurlara uygulanacaktı ancak ortaya yeni bir sorun çıktığı görülmektedir. Gelen birçok soruda aday memurlarına bu haktan yararlanıp yararlanmayacağıdır.

4688 sayılı
Kamu Görevlileri ve Toplu Sözleşme Kanununun ilgili hükümleri uyarınca Kamu işveren kurulu ile Kamu görevlileri sendikaları arasında imzalanan 2016-2017 yıllarına ilişkin toplu sözleşeme, 4688 sayılı Kanun Kapsamında yer alan kamu görevlileri hakkında uygulanmaktadır.

4688 sayılı Kanunun "Kapsam" başlıklı 2 nci maddesinde "Bu Kanun, Devletin veya diğer kamu tüzel kişilerinin yürütmekle görevli oldukları kamu hizmetlerinin görüldüğü genel, katma ve özel bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile bunlara bağlı kuruluşlarda kamu iktisadi teşebbüslerinde, özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanarak kurulan banka ve teşekküller ile bunlara bağlı kuruluşlarda ve diğer kamu kurum veya kuruluşlarında işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlileri hakkında uygulanır."denilmek suretiyle işçiler 4688 sayılı Kanun kapsamı dışında bırakılmıştır.

Kamu görevlilerine ilave derece verilmesine ilişkin Söz konusu hükümler uyarınca ilave derecenin asil veya aday ayrımı bulunmamaktadır.

2182 sayılı Kanun, 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 459 sayılı Kanun Hükmüne ve 5289 sayılı Kanunun ile verilen derece uygulamasında asil aday ayrımı yapılmamıştır.

Söz konusu hüküm sebebiyle aday devlet memurlarına da ilave derece verilmesi uygulaması yapılması gerekmektedir ancak Devlet
Personel Başkanlığından edindiğimiz görüşe göre Aday Memurların adaylıklarının biteceği güne kadar ilave bir derece verilmesi yapılmayacaktır.

Bu nedenle Şubat Maaşlarıda ilave dereceden kaynaklanan maaş artışı yaşanmayacaktır

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.