Öğretmenin Vizyon Sahibi Olması Gerekiyor!!

Öğretmenin Vizyon Sahibi Olması Gerekiyor..

Öğretmenin Vizyon Sahibi Olması Gerekiyor!!
day Öğretmen Yetiştirme Çalıştayı Başladı

Aday Öğretmen Yetiştirme Çalıştayı Suphi Öner Öğretmenevi Anamur Salonunda başladı. Çalıştaya; Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz, Yükseköğrenim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi/ Eğitim Bilimleri Bölümü A.B.D. Başkanı Tuğba Yanpar Yelken ve diğer çalıştay üyeleri katıldı.

Öğretmen,öğrencilerini kendini tanıması ve yetenekleri doğrultusunda keşfetmesi için fırsat tanımalı ve yönlendirmeli

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bekir Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, öğretmenin öğrencinin kendini tanıması ve yetenekleri doğrultusunda keşfetmesi için fırsat tanıyan ve yönlendiren yanının önemine vurgu yaptı.

Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin de akademisyen kimliği ile burada bulunduğunu belirterek, öğretmenin vizyon sahibi olması gerektiğini söyledi.

Çalıştaya çağrılan insanların eğitimin nasıl olması gerektiği, nasıl bir insan modeli yetiştirilmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olduğunu kaydeden Aktekin, çalıştaya çağrılan insanların ortak bir hassasiyet ve bilince sahip oldukları için çalıştaya davet edildiklerini belirtti.

Öğretmenin vizyon sahibi olması gerekiyorAktekin, “Mesleğe yeni adım atacak öğretmenlerin nasıl bir bakış açısı ile yetiştirmeliyiz. Buna göre nasıl bir hizmet içi eğitim programları hazırlamalıyız. Bunun içeriği ne olmalı… Bu içeriği hangi yaklaşımlarla öğretmeliyiz. Sizden beklenti bu toplantı sonunda bunları ortaya çıkarmak olmalı” dedi.

Çalıştaya katkı verecek katılımcılara teşekkür eden Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz ise “Öğretim üyesi olarak yıllardır öğretmen yetiştirme konusu ile uğraştım. Öğretmen yetiştirme konusunda eksikliklerin farkında olarak öğretmen yetiştirdim.  Sistemimizde özellikle uygulama eksikliği çok fazla. Kazandırılması gereken bazı nitelikler açısından da bakıldığında öğretmenimizi çok iyi yetiştirdiğimizi söyleyemeyiz. Bakanlık olarak maalesef öğretmen yetiştirme konusuna çok fazla müdahale imkânımız bulunmuyor” diye konuştu.

Öğretmenimize adeta usta-çırak ilişkisiyle bir şeyler kazandırmaya çalışacağız

Öğretmen yetiştiren kurumlarla temas imkânlarının sınırlı olduğunu anlatan Yılmaz, “Bize geldikten sonra öğretmen ne tür değerler yükleyebiliriz. Özellikle uygulamada öğretmenlik mesleğine ilişkin ne tür bilgi ve beceri ile donatabiliriz. Bu çalıştayın bu noktada çok verimli olacağına inanıyoruz. Öğretmenimize adeta usta-çırak ilişkisiyle bir şeyler kazandırmaya çalışacağız. Bunun çok önemli olduğuna inanıyoruz. Şimdiye kadar öğretmenimizi atıyorduk. Öğretmenimiz öğretmenliği deneme yanılma yolu ile ya da el yordamıyla öğrenmeye çalışıyordu. Bu proje ile öğretmenimizi stajer öğretmen olarak sınıfa girmesini orada öncelikle gözlemler yapmasını ve bu süreçte öğretmenimize de sahip olması gereken bir takım değerlerin kazandırılmasını amaçlıyoruz”

Bu noktada danışman öğretmenin niteliğinin önem arz ettiğine işaret eden Yılmaz, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz kanalıyla belli niteliklere haiz tecrübeli öğretmenlerimizi tespit ederek stajer öğretmenlerimizi onlara adeta zimmetleyeceğiz” dedi.

İyi bir öğretmenin hangi vasıflara sahip olması gerektiğinin planlanması gerektiğini bildiren Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da iyi bir öğretmen olabilmek için mesleki alan bilgisinin yanı sıra öğretmenlerin bu bilgileri öğrenciye nasıl aktaracaklarına dair ciddi bir bilgi ve yeterliliğe sahip olması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, öğretmenlerin ellerindeki materyalleri kullanabilme yeterliği ile beraber etkili iletişim ve meslek aşkının bir öğretmen de olmazsa olmaz unsurlar olduğunu anlattı.

Milli Eğitim Müdürü Koca ise çalıştayın öğretmen yetiştirme konusunda çok önemli bir çalışmaya kaynak olacağını belirterek, bu derece önemli bir çalışmanın Mersin’de yapılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.

Konuşmaların ardından çalıştay programına geçildi. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması