Okul Müdür ve Başyardımcılarına Nöbet Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?

MEB'den Açıklama..

Okul Müdür ve Başyardımcılarına Nöbet Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?
09 Kasım 2015 Pazartesi 10:14

Bu durumu Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşen Anadolu Eğitim Sendikası bu durumu bakanlık yetkililerine iletti. Bakanlık yetkilileri de verdiği cevapta topu bir anlamda Maliye Bakanlığına attı.

  Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Genel Sekreter Adem ÇELİK, Hukuk ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sedat DEGER, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuba KAAN eğitimcilerin sorun ve taleplerini , sendika olarak önerilerini Milli Eğitim Bakanlığındaki ilgili yetkililer ile görüştüler.


 Müdür ve Başyardımcılarına nöbet görevi karşılığı ek ders ücretlerinin ödenmesi,


Bilindiği üzere öğretmenlere ve müdür yardımcılarına yerine getirdikleri nöbet görevleri için Ocak 2016 dan itibaren haftada 2 saat ek ders ödenecek  fakat müdür ve baş yardımcılarına herhangi bir ek ders ücreti ödenmeyecek. Nöbet görevi yasal çerçevede öğretmenin asli görevleri arasında değildir ve Sendikamızın nöbet görevinin yasal dayanağı olmadığı, angarya kapsamında olduğu yönündeki görüş ve davası Danıştay nezdinde devam etmektedir. Anayasal olarak angarya sayılmasına rağmen öğretmenlerimizin mecbur bırakıldığı ve okul türüne göre 6 saatten 12 saate kadar uzayabilen böylesi  bir görev için takdir edilen ücretin de ayrıca ciddiyetten ve hakkaniyetten uzak olduğunu dile getirdik. 

Müdür ve baş yardımcılarının nöbet görevleri için ek ders ödenmesi yönündeki talebe karşılık Bakanlık yetkilileri bu konunun Maliye Bakanlığı iznine tabi olduğunu belirttiler.

Bu açıklama umut kırıcı olsa da AES yetkilileri hak ve adalet çerçevesinde bu konunun da takipçisi olacaklarını belirttiler. Nöbet görevinin isteğe bağlı ve hakkaniyet içerisinde bir ücretlendirmeyle düzenlenmesi gereğini vurguladılar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.