13 Mart YGS Sınav soruları (2016) - Ne zaman açıklanacak, ÖSYM YGS soru ve cevap anahtarı kitapcığı

YGS soruları açıklanma tarihi ÖSYM tarafından açıklandı. 13 Mart YGS sınav soruları açıklandımı, ne zaman, 2016 YGS soru ve cevap anahtarı kitapçığı yayınlanma tarihi ve detaylar...

13 Mart YGS Sınav soruları (2016) - Ne zaman açıklanacak, ÖSYM YGS soru ve cevap anahtarı kitapcığı
13 Mart 2016 Pazar 20:09

YGS soruları açıklanma tarihi ÖSYM tarafından açıklandı. 13 Mart YGS sınav soruları açıklandı mı, ne zaman, 2016 YGS soru ve cevap anahtarı kitapçığı yayınlanma tarihi ve detaylar ajanshaber.com da.

YGS soruları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını, 13 Mart YGS sınavına giren adaylar tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Peki, ÖSYM 2016 YGS soruları ne zaman açıklanacak? Bu yıl ÖSYM tarafından değiştirilen uygulama ve yapılan açıklamaya göre, YGS sınav sorularının tamamı yayımlanacak. Diğer yıllarda uygulanan sitemden farklı olarak bu yıl Yükseköğretime geçiş sınavın soru kitapçıklarının soruları ve cevap anahtarları, sınavın bitiminden hemen sonraki 2 gün içerisinde açıklanacak. YGS soruları yayınlanacak mı? ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre YGS 2016 soruları ve cevap anahtarı ais.osym.gov.tr'den erişime açılacak. ÖSYM bu yıl yaptığı bir başka değişiklik ile 2016 Sınav takviminde sonuçların açıklamayı planladığı tarihi de verdi. 2016 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS soruları ne zaman yayımlanacak? YGS 2016 sorularının açıklanacağı tahmini tarihi ve ÖSYM'nin 2016 YGS sınav sonuçlarını açıklamayı planladığı tarih haberin ayrıntılarında ve ajanshaber.com da.


ÖSYM YGS 2016 SINAV SORU VE CEVAPLARINI AÇIKLIYOR
YGS sınavı için geri sayım başladı. 13 Mart pazar günü sınava girecek olan adaylar için heyecan dorukta. Sınav yaklaşırken kısa bir süre önce ÖSYM tarafından son dakika açıklaması geldi. Bu yıl YGS sınavı ile ilgili farklı bir uygulamaya giden ÖSYM sınav soru ve cevaplarının tümünü eski uygulamalarda olduğu gibi tümünü açıklayacağını duyurdu. ÖSYM'nin resmi sitesinden yapılan son dakika açıklamasında 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan YGS 2016 sınavının sorularının tamamının erişime açılacağını ilan etti. ÖSYM'nin bu açıklaması adaylar tarafından heyecanla karşılandı. ÖSYM bugüne kadar YGS sınav sorularının sadece yüzde 20'sini açıklıyordu. Ancak dün yapılan resmi açıklamaya göre ÖSYM 2016 YGS sorularının tamamını yayınlayacağını duyurdu.
 
YGS SINAVI GÜVENLİK NEDENİYLE ŞIRNAK'TA YAPILMADI
Bu sene YGS sadece Şırnak'ta yapılmadı. Sınav boyunca veliler çocuklarını son dakika bitene kadar bekledi. Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi. YGS, Türkiye genelinde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 173 il/ilçe sınav merkezinde, 7 bin 300 binada ve 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirildi. Sınava, 2 milyon 178 bin 563 aday başvurdu.
 
ÖSYM SINAVLAR İÇİN DENEME SORUSU HAZIRLIĞI YAPIYOR
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, adaylara "gerçek sınavda deneme sorularının sorulması yönünde yasal bir düzenleme hazırlığı içinde olduklarını belirtti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, adaylara "gerçek sınav"da deneme sorularının sorulması yönünde yasal bir düzenleme hazırlığı içinde olduklarını belirtti. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, adaylara "gerçek sınav"da deneme sorularının sorulması yönünde yasal bir düzenleme hazırlığı içinde olduklarını belirterek, yasal düzenlemeyi kurumların görüşüne açtıklarını ve bu görüşler doğrultusunda düzenlemeye son şeklinin verileceğini bildirdi. Ömer Demir, yaptığı açıklamada, göreve gelmeden önceki ÖSYM Yönetim Kurulunca alınan "sınavlarda benzer soruların kamuoyuna açıklanmaması" kararının bir nedeninin başka sınavlarda benzer soruların sorulabilmesi olduğunu ifade etti.


ÖSYM AİS GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ
YGS 2016 SINAV SORU VE CEVAPLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ
2016 YGS SINAVI İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YGS SINAV SORU ÇÖZÜMLERİ HANGİ KANALDA YAYINLANACAK TIKLAYIN
YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK TIKLAYIN
YGS BARAJI AŞMAK İÇİN KAÇ NET GEREKLİ TIKLAYIN
YGS 2016 SORULARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin yapmış olduğu açıklamada, YGS sorularının yayınlanacağı kesin tarih ve saat bilgisi yer almıyor. Fakat, daha önce ÖSYM Başkanı Ömer Demir, YGS sorularının 14 Mart Pazartesi günü ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden erişime açılacağını söylemesi, soru ve cevap anahtarının bu tarihte açıklanacağı ile ilgili tahminleri kuvvetlendiriyor.
 
YGS SORULARI VE CEVAP ANAHTARI ÖSYM AİS SİSTEMİNDE!
ÖSYM'nin YGS sorularını açıklayacağını durması sonrasında YGS Soru ve Cevapları nasıl ve nereden öğrenilecek merak edilmeye başlandı. Üniversiteye girişin ilk aşaması olan YGS'ye giren adaylar 2016 YGS soruları ve cevap anahtarına ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi sayfası olan AİS üzerinden (ais.osym.gov.tr) adresinden erişebilecekler.

BU YIL YGS SORULARI 2 GÜN İÇİNDE YAYINLANACAK
Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek, kısa süre için bile olsa salondan çıkamayacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar, sınav binasında bekletilecek. YGS'deki soruların tamamı, "Temel Soru Kitapçığı" adı altında, ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Soruların pazartesi veya salı günü yayınlanması bekleniyor.

YGS 2016 SORULARI VE CEVAPLARI NASIL ÖĞRENİLECEK
Adaylar sisteme giriş yapmak için TC Kimlik No ve ÖSYM Aday Şifrelerini kullanmaları gerekiyor. Giriş yapılan sayfadan YGS 2016 Soru kitapçıklarına yani bildirilen adı ile Temel Soru Kitapçığına ulaşabilecekler.

ÖSYM BU YIL YGS SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMA TAKVİMİNİ VERDİ
ÖSYM, bu yıl yapmış olduğu değişikliklerden bir tanesi de 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan YGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi açıklaması oldu. ÖSYM bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. Buna göre, YGS sonuçları ÖSYM tarafından 25 Mart 2016 tarihinde açıklanması planlanıyor. Bu sınavda baraj puanını geçen adaylar ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girmeye hak kazanacak. 2016 LYS başvuruları 4-14 Nisan 2016 tarihleri arasında alınacak. LYS Sınavı Haziran ayında beş oturum şeklinde düzenlenecek ve sonuçları da 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak.

ÜNİVERSİTE TERCİH SAYISI 30'DAN 24'E İNDİRİLDİ
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tercih sayısını 30'dan 24'e düşürdü. Bilinçli tercih yapılmasını sağlamak amacıyla getirilen bu değişiklik, adayların açıkta kalma endişesiyle tercih yapıp, sonradan vazgeçmelerini engellemeyi de hedefliyor. 
YÖK, 'tercih-yerleşme-kesin kayıt olma' arasındaki makasın her geçen yıl açıldığı yönünde eleştiriler olduğunu vurgulayarak, aldığı kararın bazı gerekçelerini şöyle sıraladı: Son tercihlerin genelde özensiz yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandığı halde kaydolmayanların sınava tekrar girişleri arttırması ve bu kontenjanların kullanılamaması.


Öte yandan, uzmanların geçen yıl Kıbrıs ve yurtdışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listelerini inceleyerek hazırladığı raporda, adayların 30 tercih hakkından ortalama 17'sini kullandığı görüldü.

ÖSYM 2016 YGS VE LYS SINAV TAKVİMİ
2016 YGS SINAV TARİHİ: 13 Mart 2016
2016 LYS SINAV TARİHLERİ:
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)- 4 Sosyal Bilimler:                18 Haziran 2016
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik:                        19 Haziran 2016
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil:                       25 Haziran 2016
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri:                      25 Haziran 2016
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya:           26 Haziran 2016

İSTANBUL'DA YGS HEYECANI 
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmadı. Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete, ÖSYM tarafından verildi. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebildi.

Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinin yer alacağı sınavda öğrencilere, Türkçeden 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13 ve biyolojiden ise 13 soru soruldu.


Bu yıl sadece Şırnak'ta YGS yapılmadı. Burada sınava girecek 7 bin 593 aday, Gaziantep merkez, Gaziantep Nizip, Batman ve Siirt sınav merkezlerinden birinde sınava alındı.


YGS'deki soruların tamamı, "Temel Soru Kitapçığı" adı altında, ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Soruların pazartesi veya salı günü yayınlanması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.