2016 YGS puan hesaplama, YGS puanı nasıl hesaplanır? Açık lise okul puanı hesaplama

2016 YGS sınavının yapılmasıyla birlikte YGS puan hesaplama işlemleri gündeme geldi. 2016 YGS'ye giren 2 milyon 168 bin öğrencinin ortak hedefi bir üniversite okumak. Öğrenciler YGS puan hesaplama aracı ile 2016 YGS barajını geçip geçemediğini görebilir ve YGS puanı nasıl hesaplanır, ayrıntılı bir şekilde bunu öğrenebilir. Peki 2016 ÖSYM YGS puan hesaplama aracı doğru bilgi veriyor mu? Tüm hesaplamalar haberimizde.

2016 YGS puan hesaplama, YGS puanı nasıl hesaplanır? Açık lise okul puanı hesaplama
13 Mart 2016 Pazar 20:10

Bir üniversite hayali kuran 2 milyon 168 bin öğrenci için 2016 YGS bir kader günüydü. YGS puan hesaplamasonucu 150 barajını geçip yola devam edecek öğrenciler ile 150 barajının altında kalıp üniversite hayallerini bir sonraki seneye erteleyen lise mezunu gençler için birkaç saat önce tamamlanan 2016 YGS sınavı bir dönüm noktası olacak. 2015 YGS puan hesaplama sonucu 140 barajı altında kalan 700 bin öğrencinin de bu sene sınava girdiği düşünülürse ve YGS barajının 150'ye çıkarıldığı düşünülürse bu sene YGS puan hesaplama aracı ile puan hesaplayan 700 ile 1 milyon arasında öğrenci yine YGS barajını geçemeyecek. Peki YGS puanı nasıl hesaplanır?

 

YGS puanı hesaplamak için birkaç farklı yöntem mevcut. Dilerseniz taban puan ekleyip her sorunun belirli oranda çarpanını ele alarak dilerseniz de online YGS puan hesaplama aracını kullanarak YGS puanınızı hesaplayabilirsiniz.

2016 YGS Puan Hesaplama

Öncelikle 2016 için kullanılacak YGS baraj puanlarına göz atalım.

 

Açık öğretim fakültesi dahail herhangi bir üniversiteye girebilmek için YGS'ye giren öğerncilerin YGS puanlarının en az 150 olması gerekiyor. 150 ile 180 puan arasında alan bir öğrenci açık öğretim fakültesinin herhangi bir bölümü ile 2 yıllık ön lisans bölümlerinden birini tercih edebiliyor.

 

4 yıllık fakülte yani lisans bölümlerini tercih etmek isteyen öğrencinin 180 barajını geçmesi şart.

 

Eğer öğernci Ygs puanı ile tercih yapmayacaksa öğrencinin YGS puanının hesaplanması aslında pratikte hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü öğrencinin dört yıllık bir üniversiteye gidebilmesk için genelde LYS puan türlerinden birini alması gerekiyor. Burada şuna dikkat etmek lazım. Örneğin bir öğrenci mühendisliklerden herhangi birini yazmak istiyorsa MF 4 puan türüne YGS ve LYS sınavlarının etkisi şöyle:

 

Türkçe yüzde 11,

Temel Matematik yüzde 14,

Sosyal yüzde 6,

Fen yüzde 9,

Matematik yüzde 22,

Geometri yüzde 11,

Fizik yüzde 13,

Kimya yüzde 9

ve Biyoloji yüzde 5.

 

Demek ki bu öğrencinin girdiği 2016 YGS puan hesaplama sonucu Türkçe yüzde 11, Mat 1 yüzde 11, sosyal yüzde 6, geometri yüzde 11 ve fen yüzde 9 puan veriyor. Demek ki bu öğrencinin LYS puanına bu YGS sınavlarının katkısı bu oranda olacak. Aynı şekilde edebiyat bölümünü okumak isteyen öğrencinin YGS sınavındaki Türkçe başarısı LYS puanını daha çok etkileyecek.

Kaç netle YGS barajını geçerim?

Öğrencinin 150 barajını geçmek için 12 matematik veya 13 Türkçe veya 13 sosyal veya 11 fen sorusu yapması yeterlidir. Aynı oranda öğrencinin YGS 180 barajını geçmesi için ise 22 Türkçe, 20 matematik, 22 sosyal veya 20 fen sorusu yapmış olması yetiyor.

 

YGS Okul Puanı, Ortaöğretim başarı puanı (OBP) nasıl hesaplanır?

Ortaöğretim başarı puanı yani OBP öğrencinin lise hayatı boyunca aldığı derslerden aldığı notun belirli bir formülle hesaplanması sonucu ortaya çıkar. Türkiye genelindeki tüm okulların ortaöğretim başarı puanı bu yöntemle hesaplanır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden lise mezuniyet puanı) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50`nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

 

 

Ortaöğretim başarı puanı (OBP) nedir?

Ortaöğretimden mezun olan her öğrenci görmüş olduğu derslerden aldığı notların başarısına göre belli bir formülle hesaplanan ortaöğretim başarı puanı alır. Bu puana ortaöğretim başarı puanı ya da kısaca OBP denildiği gibi öğrenciler arasında okul puanı da denilmektedir.

Örnek YGS okul puanı hesaplama

Ortaöğretim Başarı Puanının değer aralıkları 250 ile 500 arasında bir sayıda eş değer olmalıdır. Liseden mezun olan öğrencinin diploma notu 100 üzerinden 5 ile çarpılır ve diploma notu AOBP'ye dönüştürülür. Böylece diploma notunun en az 50 en çok da 250 olması sağlanır. Zaten diploma notu 50 altında olan öğrenci liseden mezun olamayacağı için 50 altındaki puanlar hesaplamaya dahil edilmez.

 

Çıkan OBP sonucu 0,12 ile çarpılır ve gelecek tam puan hesaplanır. Diyelim ki öğrencinin diploma notu 50 olsun.

 

50 x 5 = OBP puanı 150 olacaktır.

 

250 x 0.12 = 30 Demek ki diploma notu dipte olan bir öğrenciye okuldan 30 puan gelecektir.

 

Öğrencinin diploma notu 100 olsun.

 

100 x 5 = OBP puanu 500

 

500 x 0.12 = 60 Demek ki diploma notu 100 olan bir öğrenciye de okul puanı en fazla 100 gelecektir.

Açık lise öğrencisinin okul puanı nasıl hesaplanır

 

Aslında öğrencilerin burada kafasını karıştıran şey öğrencinin okuduğu okula göre OBP'nin değişecek olması düşüncesidir. Birkaç sene öncesine kadar okulun başarısı da öğrencinin Ortaöğretim başarı puanına etki ediyordu. Ancak yeni sistemle birlikte öğrencinin diploma notu dışında okulun başarı puanı öğrencinin OABP'sine etki etmiyor. Yani açık liseden mezun olan bir öğrenci de diploma notuna sahip olacağı için aynı hesaplama bu öğrenci için de geçerli olacak.

2016 YGS HESAPLAMA İŞLEMİ VE YGS PUANI HESAPLAMA ARACI

Aşağıdaki YGS puan hesaplama aracına her dersten aldığınız neti yazın ve sonucu tıklayın. YGS puanı hesaplamak için tıklayın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.