Sınav görevi almamış olan bir öğretmene, neden yine de sınav puanı verilir?

Sınav görevi almamış olan bir öğretmene, neden yine de sınav puanı verilir?

Merkezi sistem sınavları ile elektronik sınavlarda görev

alacak personelin belirlenmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı 21.05.2018 tarih

ve 9882353 sayılı yazılarıyla bazı açıklamalar da bulunmuştur.

Bu açıklamaları "Öğretmenlere

verilen sınav görevlerinin hangi kurallara göre yapıldığı açıklandı" haberimizde

yer vermiştik.

Sitemize iletilen bilgilere göre sınavlarda görev almamasına

rağmen sınav puanı verilen öğretmenler bulunmaktadır.

Örneğin bir öğretmenimizin sınav puanı ayrıntılarına

bakarsak,

Sınav görevlerinden alınan puan:

0

Öğretmenlik mesleğine başlama tarihine

göre eklenen puan:

174

Sınav görevlendirmelerinde dikkate alınacak

puan:

174

E sınav salonlarında görevlendirilirken

dikkate alınacak puan:

174

Bilgileri görülmektir.

PEKİ MEB, SINAVLARDA GÖREV ALMAMASINA RAĞMEN

ÖĞRETMENLERE NEDEN SINAV PUANI VERMEKTEDİR?

Bu sorunun cevabı yukarıda yer verdiğimiz resmi yazının 5. maddesinde

belirtilmiştir.

"5- Görev puanlarına ek olarak,

a-Mesleğe yeni başlayanlara,

b-İl/İlçe değişikliği yapanlara,

c-Sınav uygulama izleme eğitimine katılarak sertifika alanlara,



ç-Görev yasağı alan ve

mazeretsiz olarak bir yıllık görev yasağını tamamlayan personele görev yasağı

bitiminde,

Kadrolu olarak görev yaptığı

ilçede yapılan her sınav için ayrı ayrı olmak üzere görev talep eden ve görev

alan personel sayılarına göre ortalama puan eklenmektedir. Kişisel kullanıcı

adı ve şifresi ile sisteme giren her personel MEBBIS/Sınav İşlemleri

Modüllerinden bu bilgilere ulaşabilmektedir."

Bu açıklamalara göre MEB, sınavlarda görev almamasına rağmen öğretmenlere

neden sınav puanı vermektedir.

MEB, bunun sebebini de yine aynı resmi yazının 8. maddesinde

açıklamaktadır.

İşte o açıklama;

"Bilindiği üzere; merkezi sistem

sınavlarında 2015 yılından tarihinden, e-Sınav merkezi bulunan illerde ise

e-Sınav yapılmaya başlanan tarihten itibaren sınavlarda görev alan personele

sınav görev puanı eklenmekte ve görevlendirmeler bu puanlama sistemine göre

yapılmaktadır.

Önceki uygulamada, eski

personel, yeni personel kendisi ile aynı puana gelinceye kadar, görev yasağı

almayan personel yasaklı personel kendisi ile aynı puana gelinceye kadar görev

alamamaktaydı. Bu durumda öğretmenlik mesleğine daha önce başlamak, görev

yasağı almadan görevini düzgün bir şekilde ifa etmek bir kusurmuş gibi işlem gömlekteydi.

Bu nedenle eski/yeni personel ile görev yasağı alan/almayan personel arasında

denge oluşturulması, daha adil ve şeffaf bir görev dağılımı yapılması amacıyla

görev puanı ile birlikte ortalama puan uygulaması yapılmaktadır.

Bu tip uygulamalar sınav yapan

diğer kurumlar tarafından da kullanılmakta olup, Bakanlığımız olumsuz algıların

önlenmesi amacıyla görev puan ayrıntıları, görevlendirme istatistikleri vb.

gibi bilgileri şeffaf bir şekilde personeli ile paylaşmaktadır."

Ahmet KANDEMİR

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 10:50



YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması