Sınavlarda ‘açık uçlu’ devri sona erdi

2017 YGS ve LYS'de açık uçlu yani kısa cevaplı sorular yer aldı. Liselere geçiş sistemi olan TEOG sisteminde de açık uçlu soruların çıkacağı

Sınavlarda ‘açık uçlu’ devri sona erdi

Milyonlarca adayı ilgilendiren üniversite sınavında da ‘açık uçlu’ soru dönemi sona erdi. YÖK’ün geçen yıl uygulamaya koyduğu ‘açık uçlu’ sorular yeni üniversiteye geçiş sınavında yer almayacak. Liselere geçişte de uygulanması düşünülen bu sorular, TEOG ile birlikte kaldırıldı. Böylece her iki sınavda da açık uçlu devri bitmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, toplumda bu soruların değerlendirilmesinin objektif yapılamayacağına dair bir algı olduğunu, yeni bir tartışmaya yol açmamak için bu soruların olmamasına karar verdiklerini söyledi. Bakan Yılmaz, “Biz aslında MEB olarak açık uçlu sorulara hazırdık, öğretmenlerimiz ve değerledirmecilerimizi bu doğrultuda eğitmiştik” açıklamasını yaptı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in son açıklamasına göre ise bu sorular üniversite sınavından da kaldırıldı. Böylece Türk eğitim sisteminin önemli sınavları için ‘açık uçlu soru’ devri kapanmış oldu. Bu süreci Hürriyet’e yorumlayan eğitimciler, açık uçlu soruların değerlendirmesinin objektiflik açısından tartışma yarattığını belirterek,kaldırılmasını olumlu karşıladı.

ÖLÇME DEĞERİ YOKTU

Salim Ünsal (Rehberlik Koordinatörü): Doğru olanı yapmışlar. Açık uçlu soru zaten açık uçlu değildi. Kısa cevaplıydı. Şıkları kaldırılmış sorulardı. Ölçme değeri hiç yoktu. İlk açıkladıklarında Temel Yeterlilik Testi’nde 1’er soru olabileceğini ifade etmişlerdi. Lüzumsuzdu, kaldırılması isabet oldu.OBJEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ ZORDU

Cihan Yeşilyurt (Rehberlik Uzmanı): Kaldırılması daha iyi olmuş. Birer tane açık uçlu sormalarının anlamı yoktu zaten. Örneğin öğrenci bir integral sorusunu çözüyor, işlemi yapıyor. Tek farkı A, B, C, D şıkkını işaretlemek yerine o sonucu bulduktan sonra cevabı yazıyor ve kodluyordu. Hele ki lisede olmaması çok doğru. Objektif değerlendirilmesi zordu. Çocukların yazısını okumak ayrı bir dert. Bu konularda sıkıntı olacaktı. VÇocuklar da alışkın olmadıkları için zorlanabilirlerdi.

KALDIRILMASI OLUMLU

Onur Soğuk (Eğitimci): Sonuç itibariyle açık uçlu sınavın değerlendirilmesi zordu. Bir manası yoktu. Açık uçlu, öğrencilerin görüşlerinin ifade ettiği uzun cevaplı sorular demekti. Bizde ise test sorusunun yazılı haliydi. Bunlar kolay olarak öğrencinin karşısına çıkıyordu. Öğrencinin yorumlaması şeklinde bir soru tipi değildi. Yanlış doğruyu götürmüyordu. Ölçme değerlendirmede sıkıntı yaratıyordu. Her iki sınavdan da kaldırılması olumlu bir gelişme.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 14:54YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması