TEOG puan hesaplama 2016 net hesaplama örnek tablo

'TEOG puan hesaplama 2016 nasıl yapılır' sorusu TEOG sınavına giren tüm öğrencilerin en merak ettiği konu zira TEOG'a giren öğrenciler 2. dönem sorularına verdkleri cevaplarla örnek tablo üzerinden hesaplama yapmaya çalışıyor.

26 Temmuz 2016 Salı 00:11

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları TEOG sorularına verdiği cevapları değerlendirmek isteyen tüm adaylar için  TEOG puan hesaplama işlemlerini araştırdık. Ayrıca 27 - 28 Nisan  TEOG sınavı ile ilgili olarak puan hesaplama sisteminin detayları...

2016 TEOG maratonu başladı. Çocukları TEOG'a girecek veliler TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? TEOG puan hesaplama örnek tablosu ve puan hesaplama motoru araması yapıyor. TEOG puan hesaplama örnek tablosu ve TEOG puan hesaplama videolu anlatım detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz. 


TEOG PUAN HESAPLAMA İÇİN 6. VE 7. SINIF DÖNEM SONU ORTALAMANIZI BİLMENİZ GEREKİYOR
TEOG puanını hesaplamak için öğrencinin 6 ve 7. sınıf dönem sonu ortalamasını bilmesi gerekiyor. Çünkü TEOG puan hesaplaması yapılırken 6 ve 7. sınıfın sene sonu başarı ortalaması da hesaba katılıyor. 

Bu dönem sonu ortalamaları dışında öğrencinin birinci ve ikinci dönem TEOG doğrularını ve yanlışlarını iyi bilmeleri gerekiyor. TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU 
TEOG sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor.  TEOG puan hesaplama işlemleri için öğrencinin hem 6 ve 7. sınıf yıl sonu ortalamalarını hem de TEOG puanlarını iyi bilmek gerekiyor. TEOG puanları hesaplanırken öğrencilerin doğru sayılarına bakılıyor. Öğrencilere her dersten 20 soru soruluyor. Her doğru sorunun cevabı 5 ile çarpılıyor ve öğrencinin o dersten alacağı ders puanı ortaya çıkıyor. Daha sonra her dersin puanları kendi ağırlıkları ile çarpılıyor. Ağırlıklara ekranın biraz üzerindeki Ağırlık Katsayıları tablosundan bakabilrisiniz.  Toplam ağırlıklar hesaplandıktan sonra 18'e bölünerek adayın ortak sınav puanı ortaya çıkarılıyor.  

ÖRNEK TEOG PUAN HESAPLAMA 
Bir öğrenci altı farklı dersin tamamından bütün soruları doğru cevapladığında toplam 120 soruya doğru cevap vermiş oluyor. Bu öğrencinin alacağı puan 700 puandır. Sistem TEOG puan hesaplama işlemi yaparken ders başına şu puanı veriyor.  Türkçe, Matematik, Fen: 8 İngilizce, İnkılap Tarihi, Din Kültürü: 4 Öğrencinin TEOG puanı hesaplanırken her doğru yukarıdaki sayılarla çarpılıyor. Örneğin öğrenci her dersten birer yanlış yaparsa şöyle bir puan alır:  Türkçe, Matematik, Fen: 57 Doğru x 8 puan = 228 İngilizce, İnkılap Tarihi, Din Kültürü: 57 Doğru x 4 puan = 456 Öğrencinin alacağı toplam TEOG puanı 684 olur. TEOG yerleştirmeye esas puanları nasıl hesaplanır, öğrenmek için tıklayınız.

Aşağıdaki videoda örnek bir TEOG puan hesaplama işlemleri verilmiş ancak buradaki hesaplamalar yerleştirme puanını hesaplamak için kullanılan kriterleri baz almış. İzlemenizde fayda vardır. Yine TEOG puan hesaplama işlemleri için internette bulunan TEOG puan hesaplama robotunu kullanabilirsiniz. Tam olarak doğru hesaplamalar vermese de yine de gerçek puanınıza yakın sonuçlar verecektir.


TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR TEOG HER SORU KAÇ PUAN?
Her iki dönemde Tükçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Din Kültürü olmak üzere 6 merkezi ortak sınav yapılmaktadır. Yani öğrenci birinci dönem  6 ve ikinci dönem 6 olmak üzere toplam 12 ortak sınava girmektedir.
 
Her ortak sınavda 20 soru sorulmaktadır. Bu sınavlardaki her soru 5 puandır. Öğrencinin ortak sınav notu tıpkı yazılılarda olduğu gibi 100 üzerinden değerlendirilmektedir.


TEOG PUAN HESAPLAMA ÖRNEK TABLO 1
Örn: 1. Dönem TEOG Merkezi ortak sınav notları...
 
İkinci dönemde yine ilk dönemde olduğu gibi 6 merkezi ortak sınav yapılmaktadır. İkinci dönem merkezi ortak sınav notları da aşağıdaki gibi olsun
Örn: 2. Dönem TEOG Merkezi ortak sınav notları
 
Her iki dönem içinde ayrı ayrı Ağırlıklandırılmış Teog ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar hesaplanırken, ağırlık katsayıları ile çarpılıp 700 üzerinden Ağırlıklandırılmış Teog puanı elde edilecektir.
 
Örn: 
1. Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((90*4+95*4+100*4+85*2+90*2+95*2)/18)/100)*700 = 653,3333
2. Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((100*4+85*4+90*4+95*2+80*2+80*2)/18)/100)*700 = 626.1111
Bu iki sınavın aritmetik ortalaması alınarak Ağırlıklandırılmış Teog ortak sınav puanı elde edilecektir.
Ağırlıklandırılmış Teog ortak sınav puanı =(1. Dönem Teog OSP +2. Dönem Teog OSP)/2= 639.7222
TEOG YERLEŞTİRME PUANI-YEP NASIL HESAPLANIR?
700 üzerinden hesaplanan Teog ortak sınav puanın üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eklenip 2’ye bölünerek Teog Yerleştirme puanı elde edilir.
6. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 85,97
7. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 90,78
8. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 97,88
Teog Yerleştirme Puanı = ( 639.7222 +85,97 +90,78 +97,88 )/2 = 457.1761

TEOG KAÇ NET YAPARSAM KAÇ PUAN ALIRIM?
Adayın II. Dönem testlerdeki netleri şöyle olsun:
Türkçe 18 Net (20 soru üzerinden)
Matematik 18 Net (20 soru üzerinden)
Fen ve Teknoloji 18 Net (20 soru üzerinden)
T.C. İnkılap ve Atatürkçülük 19 Net (20 soru üzerinden)
Yabancı Dil 18 Net (20 soru üzerinden)
Bu netler doğrultusunda adayın Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP): 638 (700 puan üzerinden)
Bu adayın,
6. Sınıf Yılsonu Puanı 85 (100 puan üzerinden)
7. Sınıf Yılsonu Puanı 85 (100 puan üzerinden)
8. Sınıf Yılsonu Puanı 80 (100 puan üzerinden) olsun.
Bu adayın ilk dönem sınav puanının da (Kasım ayındaki ilk ortak sınav) 630 olduğunu varsayalım.
Bilgilerini girdiğimiz öğrencinin 500 üzerinden Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP): 442 oluyor.
Bu puanın alternatifi olan bazı Anadolu liseleri:
- İstanbul Hacı Sabancı AL
- Kağıthane AL
- Borsa İstanbul Zeytinburnu AL
- Kartal Fatin Rüştü AL
- Pendik Fatih AL

1 MİLYON ÖĞRENCİ TER DÖKTÜ
2'nci dönem TEOG sınavı 27-28 Nisan'da, 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 2'inci dönem TEOG sınavı sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. 1 milyon 174 bin 427 öğrenci için TEOG maratonu bugün ilk 3 sınav Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile başladı.

TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Sınavların yapılmasının ardından velileri ve öğrencileri sınav sonuçlarının ne zaman belli olacağı heyecanı saracak, 27-28 Nisan tarihinde yapılan sınavlar haziran ayı içersinde açıklanacak.
TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendirenler öğrenciler, 14-15 Mayıs'ta mazeret sınavlarına girebilecek. Öğrenciler, 27 Nisan Çarşamba günü yapılacak birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 28 Nisan Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek. 2016 TEOG sınav sonuçlarının Haziran ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
E- okul uyumlu TEOG puan hesaplama robotu haberimizde. 2016 Merkezi ortak sınavlar değerlerine göre oluşturulmuş ve %100 doğru hesaplama yapan TEOG hesaplama aracını kullanarak kaç puan alacağınızı öğrenebilirsiniz.
Alt bölümde bulunan 2016 TEOG Puan Hesaplama robotuna sınavda kaç doğru ve yanlış yaptığınızı girip TEOG puan hesapla butonuna tıklayın ve TEOG kaç puan alırım sorunuzu hemen yanıtını bulsun.
Hesaplama sonucunda çıkan veriler sizin tahmini sınav sonucunuz olacaktır. Standart sapma değerlerinin değişikliğe uğraması veya o yıla özgü değişik etkenlerin rol üstlenmesi sebebiyle gerçek puanlardan çok küçük de olsa fark oluşturabilir ki bu durum da çok önemli sayılmaz. SBS sınavının kaldırılması sonucu Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG), SBS sınavının yerine geldi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavının SBS sınavından farkı, öğrencilerin başarısının tek bir sınav üzerinden değerlendirilmemesi, geniş bir zaman dilimine yayılarak belirlenmesi olmuştur.

14-15 MAYIS'TA MAZERET SINAVLARI VAR
Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak. İngilizce’den 1 milyon 166 bin 275, Fransızca’dan 383, Almanca’dan 370, İtalyanca’dan 11 öğrenci sınava girecek. TEOG sınavına giremeyenler için 14-15 Mayıs’ta mazeret sınavları var

TEOG EK PUANLARI KİME VERİLECEK?
TEOG sınavına giren öğrenciler için ek puanlar çok önemli. Bu yıl TEOG ek puanı sadece TÜBİTAK olimpiyatlarında başarılı olanlara veriliyor. Ancak önümüzdeki yıl için kültürel etkinlikler ve spor için de TEOG ek puanı verilecek.
MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak.

SPOR LİSANSI OLANLAR TEOG EK PUANI ALACAK
TEOG'da spor ve sanat alanındaki bu ek puanlar bu yıl verilmeyecek. Uygulama önümüzdeki yıl devreye alınacak.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, geçen hafta protokol imzalamıştı. Protokole göre 5. sınıfta yetenek testine tabi tutulacak öğrenciler, en az bir spor dalına yönlendirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yetenekli öğrencinin lisansını çıkaracak. Profesyonel olarak da spor yapacak öğrenci, liselere girişte yapılan TEOG’da ek puan alacak. Ancak bu

SİNEMAYA VE TİYATROYA GİDENE EK TEOG PUANI
MEB, benzer bir uygulamayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de hayata geçirmeyi planlıyor. Buna göre sinema, tiyatro, resim galerileri ve benzeri kültürel etkinlikler, e-okul sistemine akredite edilecek. Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrenciler, e-okul sistemine işlenecek. MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak.

SİNEMAYA KATEGORİ
Öğrencinin her izlediği film, sisteme kaydedilmeyecek. MEB, sinema filmlerini de öğrencilerin izleyeceği biçimde sınıflandıracak. Filmler için “+18”, “+13” ve “şiddet içerir” gibi sınırlamalar getirilecek. Bu sınırlamalara uyan ve önerilen filmleri izleyen öğrenciler ek puan alabilecek. MEB, söz konusu projelerle öğrencilerin hem sportif hem de kültürel etkinliklerde bulunmasını teşvik edecek. Başarı sağlanması halinde üniversiteye girişte de aynı sistem uygulanacak. 
Hem spor hem de sinema alanındaki bu ek puan uygulamaları bu yıl yapılmayacak. Sistemin önümüzdeki yıl uygulanacağı bildiriliyor.

BU YIL TEOG EK PUANI KİMLER ALIYOR?
Peki bu yıl TEOG 'a giren öğrenciler ek puan nerelerden alabiliyor, nelere ek puan veriliyor?
Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yönergesine göre 2015-2016 eğitim yılında puan teşviki verilecek öğrencilerde TÜBİTAK olimpiyatlarında başarılı olma şartı aranıyor. Buna göre ek puanlar TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilim ve matematik olimpiyatlarına katılarak Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil etme başarısı elde eden öğrencilere verilecek. Olimpiyatlarda birinci olarak altın madalya alan öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı’na (YBP), YBP’nin yüzde 10’u kadar ek puan ilave edilecek. Olimpiyatlarda ikinci olanların YBP’sine %9, üçüncü olanın YBP’sine %8, dereceye girmeyen ama uluslararası olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencilere de %7’lik ilaveler yapılacak. Hem bilim hem de matematik olimpiyatında başarılı olan öğrencinin iki derecesinden yüksek olanının tamamı, diğerinin de yarısı YBP’sine eklenecek.
 
SANAT VE SPORDA HAYAL KIRIKLIĞI
Sanat ve spor faaliyetlerinde bulunan öğrencilere TEOG’da ek puan verileceği vaadinin bu yıl için yetişmemesi ise öğrenciler için hayal kırıklığı oldu. 
 
BU YIL OLMADI, SENEYE!
Bu yıla yetişmeyen sanat ve spora ek puan uygulamasının önümüzdeki yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Uygulama için bakanlık, bütün il ve ilçelerde öğrencilerin gidebileceği gençlik ve kültür merkezleri ile özel sanatsal ve sportif kursları tespit edecek. Bazı özel kurslar da “Öğrenci kurs alabilir” diye akredite edilecek. Öğrencinin okuduğu bölgede gidebileceği herhangi bir kamu ya da özel kurs bulunmaması durumunda okulda kurs açılması için destek verilecek.
Öğrencilerin 1. sınıftan 8. sınıfa kadar katıldığı kursların listesini kaydedecek olan bakanlık; kültür, sanat ve spor kurslarını puan değerlendirmesine tabi tutacak. Bir öğrenci 1. sınıftan itibaren yüzme kursuna gidiyorsa TEOG sınavına girdiğinde YBP’sinin % 20-30’u arası bir ek puan alacak. Aynı durum müzik enstrümanı çalan ya da kültürel, sanatsal etkinliklere katılan öğrenciler için de geçerli olacak.

EK PUAN İÇİN BELGELE BAŞVURMAK ÖNEMLİ
Ek puan hakkından derece ve katılım belgelerini ibraz eden öğrenciler yararlanabilecek. Öğrenciler TEOG sınavları tamamlandıktan sonra puan hesaplamaları öncesi ilgili mercilere belgeleriyle başvuracak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.